Українці починають опановувати поняттями і термінами, притаманними нашому північному сусідові ледь не десятиліття тому. Українців страхають дефолтом, і вони хутенько намагаються з'ясувати, яка ж то ще біда націлилася на їхні голови.
Українці починають опановувати поняттями і термінами, притаманними нашому північному сусідові ледь не десятиліття тому. Українців страхають дефолтом, і вони хутенько намагаються з'ясувати, яка ж то ще біда націлилася на їхні голови.
Поза тим, маємо чергову маніпуляцію, покликану додати політичних дивідендів тим, хто відчуває дискомфорт від позавладного буття. Справді, люди самі вигадують правила гри, відтак шляхи їх порушень без жодних наслідків, і на цьому здобувають - хто популярність, хто гроші, хто бажану славу. А ось ті, хто намагається дотримуватися сумнівних правил, програють.
Чи загрожує Україні дефолт, тобто неможливість виконання державою своїх зобов'язань? Якщо взяти до уваги лише фінансовий бік справи, то, звичайно, прогнозувати крах є певні підстави. Але річ у тім, що навіть у звіті ООН, який, власне, й став джерелом для подальшої медійної кампанії про непевні перспективи України, ми не знайдемо цього страшного слова. У нас вміють перекладати тексти іноземною так, як цього потребує партійний чи клановий інтерес. Причому, зауважу побічно, звичка ця властива не тільки українцям: у Росії примудрилися "неточно" перекласти інавгураційну промову Обами...
Про що кажуть фахівці ООН? Про падіння міжнародних рейтингів України (вони тепер такі, як у Болівії та Росії). Про збільшення вартості позикових ресурсів. Про те, що через погіршення ситуації можуть з'явитися проблеми з обслуговуванням заборгованості...
Але є політичний аспект проблеми. Чутки про "дефолт" уміло інтерпретуються як наміри певних кіл вдатися до оригінальних методів збереження статусу-кво в країні. Зокрема, Юлія Тимошенко прозоро натякає, що команда Президента працює над варіантом продовження каденції Ющенка за допомогою "банкрутства" країни, а відтак - запровадження надзвичайного стану. Відомо, що в умовах останнього про жодні вибори не може бути й мови.
Симптоматично, що схожа версія з'явилася акурат тоді, коли Конституційний Суд намагається з'ясувати точну дату нових президентських виборів, і політики, за відсутності інших тем до дискусії, взялися мусувати цю тему. Більше того, сама прем'єр докинула полінець у ватру, зареєструвавши в парламенті проект закону про внесення змін у ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Стаття містить перелік обмежень, серед яких і доволі жорсткі параметри свободи слова та діяльності політичних партій.
"Воєнний" стан, ясна річ, - не надзвичайний. Та сам інтерес Юлії Тимошенко до законотворчої діяльності у цій царині - вже привід говорити про те, що в країні готується щось направду неординарне. А розмови про дефолт - це так, аби ми з вами втратили пильність, переймаючись віртуальними загрозами і чужими боргами...