Не маю сумнівів у тому, що Барак Гусейн Обама залишить помітний слід у книзі історії своєї країни. Навіть його обрання на найвищу посаду Америки - вже вчинок нації. Яким будуть його висліди - почекаймо: можливо, Штати направду зможуть виборсатися з кризи. Ні, не економічної, тут справи сяк-так підуть на лад. З кризи ідентичності, в умовах якої пересічний америкос перебував на шпагаті між твердим ґрунтом імперця і трясовиною "ліберальщини". Мені видається, що таке роздвоєння особистості завжди містило у собі елемент ризику для демократичної конструкції Сполучених Штатів.
Однак новий президент - ще один шпагат: чорношкірий володар Білого дому, втілення мрій поколінь афроамериканців-рабів про "свою правду". Ось звідси й нове запитання: як Барак Гусейн Обама залишатиме "свій слід"?
Серед цілої купи компліментарних відгуків на обрання керівника Америки заслуговують на увагу два нестандартних. І обидва російські. Перший - від Міхаїла Горбачова, екс-президента екс-СРСР, який пророкує США, а відтак і всьому світові нову "перестройку". Мовляв, Росія свого часу зважилася на руйнацію велетенської імперії, читаємо між рядків у Горбачова, - "я прийшов дати вам волю!" Тепер - черга за Вашингтоном.
Гадаю, прогноз Сергєєвіча слід сприймати зі значною часткою скепсису. Тим паче, що він, мабуть, призабув, як недавно криком кричав на Америку: "Ви не маєте права радити Росії!" Зрештою, чи не його вереск з часом трансформувався у жорстку риторику Мєдвєдєва у посланні до Держдуми?
Другий відгук - з Читинської зони, від опального екс-олігарха Міхаїла Ходорковского. Він також вторить Горбачову, - "перестройка", радше "perestroika", - неуникна, лише вона матиме втілення у "лівому крені", соціалізації економіки, політики, міждержавних взаємин. "Рerestroika не спричинить крах і забуття лібералізму у світі. Коли неосоціалізм "розчистить завали глобальної кризи і гармонізує світову економіку" (років через 12 - 15), почнеться новий етап лібералізму. "За лівим поворотом знову прийде правий. Але це вже порядок денний на завтра".
Отут можна погодитися з дисиденствуючим мільярдером, але, далебі, причиною глобального "полівіння" буде не Обама чи будь-хто зі світових лідерів, а система, у якій досі вони вибудовували міждержавні стосунки і яка, зрештою, втілилася у економічній, фінансовій, моральній кризі. З цим треба щось робити, - і як назвуть план виходу з глухого кута політики чи товстосуми - не важливо. "Перестройка" потрібна усім. Питання - яка?