До престижних міжнародних рейтингів українські університети потрапляють не часто. Якщо їм це і вдається, то вони посідають місця, ближчі до кінця списку. Наприклад, до найновішого QS World University Ranking увійшли всього три українські виші – Київський національний університет ім. Т. Шевченка, НТУ “Київський політехнічний інститут” та Донецький національний університет. До Шанхайського рейтингу, який разом із QS вважається одним із найбільш авторитетних, взагалі не потрапив жоден вітчизняний виш. Як правило, найбільше позицій у цих та подібних рейтингах посідають американські та британські виші. Більшість критеріїв, за якими порівнюють університети, можна об’єднати одним словом – впізнаваність. Впізнаваність серед міжнародних корпорацій, серед академічної спільноти, серед наукових журналів (цитованість праць вчених), серед студентів… Виходить, що про наші університети за кордоном практично не чують, відтак не слід дивуватися, що не знають і українських вчених.
Існують різні думки щодо того, чи можуть ці рейтинги можуть слугувати доказом високого рівня якості навчання і чи слід добиватися місця у таких списках. Насправді ж відсутність українських університетів у міжнародних рейтингах є промовистим свідченням відірваності країни від світової науки.
Сьогодні “Пошта” запитує своїх читачів: що потрібно змінити у вищій освіті, аби українські університети могли конкурувати із закордонними?