В країні, де президент має усю повноту влади, парламент не може відігравати належної ролі. Тож, попри всі ілюзії щодо українського парламентаризму, нині він, мабуть, у найбільшому за всі роки незалежності занепаді.
Політична криза, що стала основним бекграундом існування ВРУ VI скликання, може ще більше загостритись. Протистояння між владою та опозицією стає ще жорсткішим, адже на кону – пост президента України у 2015 році. Тому не дивно, що парламентські вибори–2012 стали лиш своєрідним “піт-стопом” напередодні Великої гри. А результати жовтневого волевиявлення в такій ситуації є нічим іншим, як проміжним заміром реального розкладу політичних сил в Україні. Чого влада не добрала, те домалювала…
Відзавтра парламент стане масштабним політичним шоу, в якому “розкручуватимуться” кандидати в президенти, а якщо бути ще точнішими – конкуренти Віктора Януковича в 2015-му. Навіть незважаючи на те, що опозиціонери говорять про нібито єдиного кандидата, в майбутньому все може бути зовсім по-іншому.
Своєю чергою, парламент VII скликання має необхідне підґрунтя для задоволення різноманітних смаків аудиторії медіа: в ньому і нові “гарячі” персони, і старі одіозні гравці, і поле битви між лівими комуністами та правими “свободівцями”, і продовження протистояння між оновленою опозицією та Партією регіонів. Публіка в очікуванні крові…
Проте парламент потрібен не для гладіаторських боїв, а для законотворчої діяльності. Як буде – побачимо.
Нині “Пошта” запитує своїх співрозмовників, чого вони чекають від нового парламенту.
Олексій Антипович, керівник соціологічної групи "Рейтинг": |
Володимир Подгорнов, президент Українського фонду "Громадська думка": |
- Я скептично налаштований стосовно нового парламенту, оскільки він у своїй суті мало чим відрізнятиметься від попереднього. І на це впливає навіть не його склад чи ті політичні сили, що пройшли до нього, адже він більш ніж наполовину оновився. З новим парламентом не змінилась суть української політики, бо переважна більшість тих, що прийшли до Верховної Ради, відстоюватимуть власні інтереси, тобто боротимуться за матеріальні блага, впливи, розподіл державних багатств. У будь-якому випадку - це не та робота парламенту, якої очікує український народ, яка мала б бути в цивілізованій країні, коли народні обранці займаються законотворчою діяльністю перш за все на благо суспільства. Цього очікувати від нашого парламенту не доводиться. І взагалі чогось нового, відмінного від дій парламенту VI скликання, сподіватися не варто. | - Від нового парламенту очікую того, що врешті-решт буде сформований правильний уряд, який витягне Україну з кризи, буде прагматичним, не буде політизованим і працюватиме реально для країни. Хотілося б, щоби блага розподілялися рівномірно між усіма регіонами і областями України, щоби здоровий глузд переміг, а наші парламентарі таки працювали на країну, бо така можливість є, оскільки сили і влади, і опозиції майже однакові. Я вірю в це, бо настав момент, коли ми вже ризикуємо головою, а не лише гаманцем. І тому саме перед таким ризиком не матиме значення партійний колір, а те, чи ти громадянин країни, а чи випадкова людина. Багато що вирішуватимуть самовисуванці, які ризикуватимуть власним бізнесом. Вони знайдуть такий варіант співпраці, який наступного року влаштує країну. І головне: зараз є шантаж із Держказначейством, мовляв, оберіть мене прем'єром, а я знайду гроші та розблокую рахунки. Країна зараз заблокована, бо ми всі зав'язані на бюджетних коштах, розвиток заблокований. Ми стоїмо перед кризою тотальних неплатежів і загрозою, що буде увімкнений друкарський верстат, відбудеться інфляція чи інші грошові афери, які навіть важко собі уявити. |
Олександр Неберикут, аналітик Громадянської мережі ОПОРА: |
Андрій Кокотюха, письменник: |
- Зважаючи на політичну конфігурацію, на те, що ми повернулися до старої Конституції й на те, що ключовою особою у нас є президент, сподіватися, що парламент може стати якимсь локомотивом змін, не доводиться. Депутати не мають можливості діяти самостійно. Якщо існуватиме парламентська більшість, то вона зможе реалізовувати ініціативи Президента, але інші депутати мають дуже обмежені можливості навіть для блокування рішень. Серйозних очікувань щодо того, що парламент зможе напрацьовувати нові законопроекти, які вже давно назріли, немає. В Україні така система політичних координат, що парламент не відіграє помітної ролі.Якщо проаналізувати роботу попереднього складу Верховної Ради, то побачимо, що лише близько 20 відсотків із зареєстрованих депутатами законопроектів стали законами. А якщо візьмемо законопроекти, які подавали Президент та уряд, то тут кількість тих, що стали законами, близька до 70 відсотків. Ось це і є показник того, наскільки депутати можуть працювати. Відповідні до цього й очікування.Проте є низка реформ, які вже давно мали бути проведені. Ключовою з них є реформа місцевого самоврядування. Але на це не наважаться. Також варто взятися за реформи, описані в порядку денному асоціації Україна - ЄС. Цей документ існує ще з 2009 року, але його так і не реалізовують. Виходячи з повноважень парламентарів та результатів виборів, можемо прогнозувати, що під законопроекти, які влаштовуватимуть усіх, створюватимуть ситуативні домовленості. А от якщо будуть принципові речі або ж реформи, то опозиція не зможе їх ані просувати, ані легітимно блокувати. Будуть тривалі дискусії, сварки, публічна конфронтація. | - Від нового парламенту нема сенсу чогось очікувати, бо він уже не є органом, де самостійно ухвалюють рішення. Але поки існують бодай руїни парламентаризму, бажаю депутатам брати приклад з мене: працювати, домовлятися, ігнорувати будь-які потуги комуністів, долучитися до будь-чого, мати політичну волю поставити на голосування питання про заборону комуністичної ідеології з подальшим демонтажем пам'ятників Леніну всюди, де вони ще стоять. Це рішення здатне змінити навіть Партію регіонів - вона мусить показати себе не партією певного регіону, а партією саме влади.
|
Оксана Муха, дизайнер: |
Соломія Вітвіцька, ведуча "ТСН. Особливе": |
- Від нового парламенту очікую насамперед об'єктивної оцінки ситуації в Україні, а також об'єктивного ставлення України до інших країн в плані економіки. Хочу, щоб парламент серйозно проаналізував і переглянув митне законодавство, оскільки, на мій погляд, те, що маємо зараз, не дає українському товаровиробнику нормально працювати і мати конкурентоспроможну ціну на ринку.Новому парламенту бажаю миру та мудрості. Хотіла б бачити єдиний парламент, бо лише в єдності можуть ухвалюватися правильні рішення. А ось чого не варто робити народним депутатам, то це приймати закони, які суперечили б Божим. | - Нинішній склад досить веселий - для "ТСН.Особливого". Ще цікавішим буде новий. Оскільки і Ляшко - персона яскрава, і Кличко може дати багато інформприводів, і Тягнибок з командою зазвичай перегинає палицю, то відповідно не залишають байдужим народ. Тому точно буде ще більше цікавих новин, боїв, суперечок, перфоменсів. А от наскільки продуктивним з практичного боку цей склад буде, на жаль, не можу сказати...
|