Цього року Німеччина святкує дивний ювілей - 75-річчя з моменту винаходу так званого "народного радіо", німецького відповідника нашого "брехунця". Роль цього радіо у пропагуванні нацизму складно переоцінити. Його вважають чи не наймогутнішою зброєю нацистів, завдяки якій голос Гітлера було чути в кожному домі. Радіоприймачі, які домінували у той момент на ринку, були значно потужніші за народне радіо ("Volksempfдnger VE 301") і могли ловити хвилі закордонних радіостанцій, відповідно, коштували удвічі дорожче. Тож не дивно, що новий приймач, попри меншу потужність, відразу ж став надзвичайно популярним серед широких народних мас. Його було спеціально розроблено і випущено на ринок у 1933 році. Попри сенсаційно низьку ціну - 76 райхсмарок, це не було аж таке дешеве задоволення, адже його вартість становила приблизно половину середньої місячної платні робітника. Але це не зупинило охочих придбати нове радіо, і вже до завершення берлінської виставки радіоапаратури, на якій презентувався "Volksempfnger VE 301", було продано перші 100 000 апаратів. А до травня 1934-го німці купили ще 700 000. Аби забезпечити народ достатньою кількістю приймачів, їх продукували усі німецькі виробники радіоапаратури. Ясна річ, лише арійські, бо міністр економіки спеціальним указом заборонив єврейським фірмам виробляти "Volksempfдnger VE 301" і постачати для них деталі чи продавати готову продукцію.
Таким чином, із 4,2 мільйона зареєстрованих приймачів у 1932-му їхня кількість у 1939 році зросла до 12,5 мільйона. І було вже майже досягнуто задекларовану урядом мету - щоб кожен німецький громадянин мав у домі радіоприймач.
Але не все було так просто, як стверджує нацистська пропаганда. 1934 року газети часто писали про те, що влада переслідує і карає тих продавців радіоапаратури, які наважилися відраджувати своїх клієнтів від купівлі народного радіо, бо вважають якість цього апарата надто низькою. Таким продавцям погрожували високим штрафом і втратою ліцензії.
Згідно зі статистикою, популярність VE-301 лише на початку була високою, потім все частіше покупці почали віддавати перевагу дорожчим приймачам, не в останню чергу задля можливості слухати закордонні радіостанції, багато з яких почали дублювати частину своїх передач ще й німецькою, аби охочі могли відпочити від народного радіо і ґеббельської брехні. Націонал-соціалістичний уряд, як зробив би на його місці кожен тоталітарний режим, відреагував забороною. У 1939-му євреїв змусили віддати свої приймачі. А для того, щоб ніхто потай не придбав новий, продавці змушені були реєструвати всіх своїх клієнтів.
Від 1 вересня 1939 р. вступив у дію указ про надзвичайні правила прослуховування радіопередач. Відтоді на кожному приймачі висів червоний папірець із написом: "Не забувай: прослуховування закордонних радіостанцій - це злочин проти національної безпеки нашого народу". І незважаючи на те, що за такий злочин було засуджено близько 5000 осіб, деяких навіть страчено, популярність закордонних радіостанцій невпинно зростала, особливо ближче до кінця війни. Таким чином, замість популяризувати нацизм, народне радіо виконувало зовсім іншу функцію. Винахід спрацював проти винахідника.
Дуже хочеться вірити, що ця формула універсальна, і незабаром ми також відчуємо на собі її дію. І тоді популярність російськомовного культурного продукту, напханого антиукраїнською пропагандою не менше за ґеббельську маячню, також якимось чином спрацює проти свого винахідника. Або хоча б на користь клієнтів, себто нас.