Вперед і вгору

Чи поділяєте Ви думку, що прогрес науки зупинився?

Чи поділяєте Ви думку, що прогрес науки зупинився?

 
Вручення Нобелівських премій є сьогодні чи не єдиною подією, яка привертає до науки увагу неспеціалістів. Так було й упродовж останніх двох тижнів, коли світова преса обмірковувала нагороди, які роздав Нобелівський комітет. У таких випадках традиційними є обурення стосовно того, що премія з економіки несправжня, оскільки в заповіті Альфреда Нобеля про неї не йшлося, а відбір лауреатів премії миру заплямований політичною доцільністю. Цього року останню дали Європейському Союзу, що викликало чимало критики. Невдоволені були й минулого року, коли премію миру отримали три активістки “арабської весни”, і позаминулого, коли нею нагородили китайця Лі Сяобо.
Але часом зустрічається й іншого штибу критика. Якщо раніше ми з трепетанням очікували результатів програм із пошуку позаземного інтелекту SETI та CETI, то сьогодні байдуже споглядаємо фотографії, які надсилає марсохід “Curiosity”. Наука зараз тримається на ідеях минулого, принципово нових винаходів давно не було, відтак її поступ зупинився.
Чи справді це так, чи, можливо, сьогодні значно важче зрозуміти наукові відкриття, оцінити їх вагомість? Цікаво стає лише тоді, коли знаєш бодай ази, а сучасні вчені, які розмірковують над природою квантів, ловлять бозон Хіггса, придивляються до чорних дір, конструюють людський геном, залишаються незрозумілими не лише для неспеціалістів, а й часто для інших науковців. Ще з XX століття тривають розробки Теорії всього, покликаної узгодити наші сучасні знання між собою, а виявляється, що світло – і хвиля, і нехвиля водночас. А, можливо, й справді великих відкриттів уже не буде, а всі теорії принципово непоєднувані й водночас є істинними?
Сьогодні “Пошта” запитує своїх співрозмовників, чи погоджуються вони, що прогрес науки зупинився?
 

Євстратій (Зоря), архиєпископ, голова інформаційного управління УПЦ КП:

Михайло Зарічний, декан механіко-математичного факультету ЛНУ ім. І. Франка:

- Такі уявлення є суб'єктивними, бо вся історія відбувалася до нас, і нам, сучасним людям, може здаватися, що ми є вінцем історії. Переконаний, що в таку саму пастку потрапляли і попередні покоління людей. Зокрема, так вважали люди і в часи Римської імперії, і в XV, і в ХІХ століттях. Нібито ми вже досягли найвищого рівня розвитку. Але з плином часу очевидним стає, що це не так. Тому, незважаючи на значний розвиток науки, сама історія доводить, що в майбутньому, безперечно, будуть нові відкриття і нові дослідження. Цілі наукові розділи можуть поставитися під сумнів через появу нових теорій. Тому вважати, що науковий прогрес вже зупинився у своєму розвитку, немає жодних підстав.Достатньо згадати, як ще 10-15 років тому звичайні нині для нас речі, такі як Інтернет чи мобільний зв'язок, були доступні лише обраним і здавалися екзотичними. Зараз без них майже неможливе сучасне життя. Тому важко навіть уявити, що може дати людям науковий прогрес не лише у віддаленому майбутньому, а вже в наступні 10-15 років.  - Переконаний, що прогрес не зупинився. Якщо говорити про мою науку, математику, то свідченням великого прогресу є недавнє доведення гіпотези Пуанкаре. Напевно, чули про Григорія Перельмана, який її довів та ще й відмовився від нагороди у мільйон доларів. Навіть у повсякденній стрічці новин поруч із криміналом та іншими атракціями для читачів часто помічаю інформацію про серйозні наукові відкриття. Можливо, для широкої публіки вони невідомі, бо для того, аби зрозуміти сенс цього відкриття, треба мати спеціалізовану освіту, і досить серйозну. Але те, що наука прогресує, - безперечно.У різних науках фахівці прогнозують, що відбудеться далі. Хоча різниця між сучасним і минулим полягає в тому, що ми не чекаємо якихось несподіванок. Переконаний, що нас очікують нетривіальні відкриття, хоча зараз усе йде, на мій погляд, доволі прогнозовано. Такої революції, яка була наприкінці XVIII-XIX століття у фізиці, коли думали, що вже все відомо, а тут підійшли до чогось абсолютного нового, вважаю, зараз очікувати не варто. Усе йде прогнозовано. Частково поступ залежить також і від фінансів: потрібна експериментальна база і людей слід зосередити в проекті, а це вимагає коштів.
 

Богдан Тихолоз, український літературознавець, франкознавець:

Анатолій Бабинський, головний редактор часопису "Патріярхат":

- Я категорично не поділяю думку, що науковий прогрес зупинився, з кількох причин. Слушно колись казав Сократ: той, хто примножує знання, розширює межі незнаного. Звичайно, науково-технічний прогрес у ХХ столітті був дуже інтенсивним. Інтенсивнішим, мабуть, ніж у всі попередні століття разом взяті. Але казати про те, що він зупинився, напевно, необачно. У певних сферах, наприклад у технологічних, вважають, що сповільнилися темпи наукового розвитку. Тобто він став менш інтенсивний, і ті відкриття, які зараз здійснюються, мають характер не якогось прориву в нову парадигму знання, а підрядне чи прикладне значення. Говорити, що зупинився науковий прогрес, бо зменшилися темпи відкриття, передчасно. Людина - істота, яка не може зупинитися у своєму розвитку. Тому я впевнений, що прогрес не зупинився і нові відкриття попереду. Просто дуже багато відкриттів мають статися в тих сферах, які до цього часу були чи недооцінені, чи недостатньо розвивалися. Скажімо, ми мали великий прорив у технічних науках. Чи мали ми такий прорив у гуманітарних науках - це велике питання. Дуже багато гуманітарних наук послуговуються тим методологічним інструментарієм, який був характерним, наприклад, для ХІХ століття. А українська наука, попри її економічний стан та старіння кадрів, є дієздатною, і той прорив, про який любить говорити багато політиків, ще попереду.    - Наука - це поступ. І тут не може бути жодних сумнівів. Цей поступ не припиняється. Єдина проблема сучасної науки - це та прірва, яка утворилася між гуманітарними і точними науками. Точні науки спрямовані на результат, але цей результат іноді може бути згубним. Для того, щоб такого не траплялося, люди, які займаються точними науками, повинні прислухатися до гуманітаріїв.
 

Орест Лаврів, старший викладач кафедри телекомунікацій Національного університету „Львівська політехніка":

Ірена Карпа, письменниця, співачка:

- Я вважаю, що прогрес науки зупинитися не може в принципі. Ми ще надто мало знаємо про себе, як і про навколишній світ. Тому в глобальному масштабі майбутнє науки безхмарне. Проте для розвитку науки та підвищення її результативності дуже важливо, щоб державна влада приділяла їй більше уваги. Необхідно забезпечити високий престиж професії наукового працівника, тоді активнішим буде і науковий прогрес. Потрібно також впроваджувати сучасне обладнання та технології в наукові дослідження, а це досить затратна справа і вона не може відбуватися без участі сильних світу цього. - Не можу погодитися із цим твердженням! Прогрес науки не зупинився, і очевидне тому свідчення - адронний колайдер.
 

Ярко Філевич, художник:

Оля Швед, прес-секретар Львівського палацу мистецтв:

- Гадаю, що прогрес не зупинився, але наука перестала бути чимось прогресивним. Обклавшись певними стереотипами, науковці різних галузей часто бояться приймати нові теорії. Творчим дилетантам бракує академічних знань для серйозних відкриттів, а науковим професіоналам  - креативності, яку з них вивітрює академічна освіта. Мені здається, що наука настільки спирається на сучасні моделі світогляду, що сама собі заважає бути прогресивною. - Абсолютно хибне твердження. Науковий прогрес - це рушій цивілізації. Він не може зупинитися, бо тісно пов'язаний із технікою. Думка, що прогрес науки зупинився, може виникнути у тих, хто вважає, що все вже досліджено, знайдено і винайдено. Насправді це те колесо, яке ніколи не зупиниться.
 

Андрій Мочурад, аспірант ЛНУ ім. І. Франка, громадський активіст

 
- Наука, на жаль, все частіше обслуговує комерційні інтереси. І назвати прогресом розвиток споживацьких пасток навряд чи можна. Немає відповідної етики, її все частіше замінюють меркантильні потреби. А щодо України, то про науковий прогрес взагалі не йдеться. Тобто прогрес не зупинився, наука не спрямована на сталий розвиток.  
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4328 / 1.68MB / SQL:{query_count}