Копійка гривню береже

Чи потрібні монети номіналом “1 копійка” і “2 копійки”?

Чи потрібні монети номіналом “1 копійка” і “2 копійки”?

Менш ніж через рік із обігу можуть зникнути одно- і двокопійчані монети. Про це під час прямої лінії заявив голова ради Національного банку України Ігор Прасолов, повідомляє “РБК-Україна”. Він пояснив, що відмова від монет низького номіналу пов’язана з тим, що на їх виготовлення витрачають досить значні кошти. Тим людям, які мають велику кількість одно- і двокопійчаних монет, Микола Прасолов порадив міняти їх на паперові гроші в банках.

Проте ідея українських банкірів позбутися одно- і двокопійчаних монет сприймається не однозначно. Дехто думає, що таке нововедення комусь вигідне, а інші радіють, що з обігу зникнуть копійки, за які нічого не купиш.

Тож,  “Пошта” сьогодні запитує своїх співрозмовників, чи потрібні монети номіналом “1 копійка” і “2 копійки”? 

Володимир Пилипчук, економіст, народний депутат України І-ІІ скликань:

Всеволод Поліщук, головний редактор журналу "Егоїст":

- "Відмазка" влади, що виготовлення копійок дорожче від їх номіналу викликає лише іронічну посмішку у фахівців, бо монети, не банкноти і можуть слугувати століттями для обігу. Їх не потрібно карбувати так часто як паперові гроші, що зношуються за кілька років. Але якщо влада готується девальвувати гривню і розкрутити інфляцію, то копійки дійсно  стануть непотрібними.
- Направду, якось досі жодного разу не задумувався над цим питанням. А значить, вони мені не надто заважали, ті монети. Щоправда, зважаючи на нинішні ціни, "одинички" та "двійки" не надто потрібні. Ну хіба що супермаркетам, щоб ставити ціни на кшталт 99,99. Але на вуличні протести з вимогою скасування їх обігу, я б навряд чи вийшов.

Олег Довганик, журналіст Голос.UA у Львівській області:

Сергій Кіраль, начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міськради:

- В Україні ціни зростають значно вищими темпами, аніж заробітні плати, пенсії та стипендії. Тому реально 1 і 2 копійки уже зараз практично не перебувають в обігу. На цьому спекулюють лише супермаркети. Але, як на мене, зникнення найменшої грошової одиниці будь-якої валюти - це дуже тривожний сигнал, адже йдеться про свідому й реальну девальвацію. Тому таке бажання Нацбанку та уряду повинно реально насторожити українців. Хоча на практиці я особисто взагалі не користуюсь такими монетами, проте виступаю категорично проти їх виведення з обігу.
- Якщо брати за аналогією Європейський Союз, то там монета один євроцент є в обігу і у них вважається правильним, якщо тобі дають решту один євроцент. Часто також можна побачити, коли ціни вказують без однієї копійки, до прикладу, не 15 євро, а 14,99. Це певний психологічний хід, який стимулює купівлю тих чи інших товарів. Власне на користь тому, щоб залишити в обігу монети номіналом одна і дві копійки, є можливість збільшення споживання. Адже ріст споживання стимулює економічний ріст. Бо чим більше люди споживають, то більше виробляється продуктів, створюються робочі місця, збільшуються прибутки виробників. З точки зору торговельної організації ці монети є досить незручними, бо вони призводять до збільшення експлуатаційних витрат. Адже замовлення розмінної монети в банку коштує певну суму грошей. Що стосується споживачів, гадаю, вже багато українців не користуються "білими" монетами. Бо не зважаючи на обіцянки тих чи інших високопосадовців, у нас високий рівень інфляції і розрахунки копійками втрачають свою актуальність. 

Божена Городницька, журналіст, дизайнер:

Богдан Швед, редактор відділу економіки інтернет-видання iPress.ua:

- Залежно з якого боку глянути. В принципі монетки цих номіналів не потрібні, бо за них нічого не купиш, їх навіть у скарбничку кидати якось не пасує. З іншого боку, їх можна використовувати не лише як гроші... Для прикладу, можна ці копієчки перетворити на фішку, як от у Польщі, де дають groszek на щастя. Зрештою монети будь-якої вартості мені чомусь завжди видавались чудовим декораційним артефактом.
- Відмова від 1-2 копійок виглядає досить логічною. Інфляція, яка була в Україні у попередні роки, призвела до того, що населення здебільшого не використовує їх. Грошима зараз не вважають і п'ять копійок, а подекуди й одну гривню.Не думаю, що хтось дуже втратить на тому, що копійки найменшого номіналу виведуть з обігу. Інфляція, яка нібито може статися внаслідок того, що почнуть округлювати ціни до більшого, не стане аж таким негативним фактором. Покупці та продавці вже давно між собою округлюють ціни, намагаючись уникнути використання дрібних монет.Тому вважаю, що 1-2 копійки сьогодні не потрібні, чого не можна сказати про інші монети, якими користуються активніше. Водночас, якщо Нацбанк відмовиться від карбування монет і зменшить витрати на їх виготовлення, а економіка зменшить витрати на їх обслуговування (інкасацію тощо) - то це будуть добрі новини.З іншої сторони, люди зможуть "розбити" свої свинки-скарбнички, де сьогодні багато хто зберігає дрібні монети, та використати гроші, так би мовити, за призначенням, придбавши щось.

Юля Манько, тележурналіст:

Юрій Демедюк, рекрутер ELEKS:

- Чесно кажучи, мене тішить, що зникнуть з обігу одно- і двокопійчані монети. Тому що ніколи не беру їх якщо мені дають решту в магазині, а якщо вони в мене є, то зазвичай губляться. Толку з них ніякого! За них нічого не купиш, хіба заважають у гаманці. - Питання про виведення з обігу монет номіналом 1 і 2 копійок само по собі не є значним соціальним подразником, але слід розглядати його в дещо глобальнішій площині, ніж просто зникнення монет низького номіналу, якими мало хто користується. Потрібно зважити про що свідчать такі розмови з боку керівництва Нацбанку. Вочевидь влада готує ґрунт для часткової девальвації гривні. Цього року з боку керівників Нацбанку вже лунали заяви про перехід на плаваючий курс національної валюти, а це фактично означає її девальвацію. І наступним кроком вже після виборів, на мою думку, може бути введення гривневих банкнот номіналом 1000 грн. Виводячи з обігу дрібні монети, влада хоче переконати суспільство, що часткова девальвація гривні є необхідністю і в цьому нема нічого страшного. Суспільство ж не має закривати очі на такі дії влади, бо інакше після нового року готуймося побачити 1000 гривневі банкноти.

Ольга Конопка, дизайнер:

Ірина Скочинець, рекламіст:

- Монетами номіналом 1 та 2 копійки не користуюся зовсім. Я й забула, що такі існують. Зазвичай на касі решти, якщо вона становить 2-4 копійки, не беру зовсім, і сама такою дрібнотою не розраховуюся. Та й цін у нас тепер таких немає, коробка сірників мінімум 10 копійок коштує, льодяник - 15. Тому вважаю доречним вилучити ці монети з обігу, і ціни округлювати до 5-10 копійок. - Зважаючи на сучасний рівень цін, то монети номіналом 1 та 2 копійки навряд чи використовуються часто. Хіба у супермаркетах, де ціни закінчуються на "99". Може, варто завершити випуск монет і разом з тим заборонити використовувати цей рекламний хід. Я, до прикладу, не пам'ятаю, коли востаннє тримала в руках такі монети, а щоб розплачуватись ними - й поготів! Якщо 1 чи 2 копійки потрапляють до мого гаманця, то звідти вони вже не йдуть на оплату чогось - як правило, я їх просто викидаю, або ж залишаю у магазинах разом з чеком. Як на мене, монети такого номіналу вже втратили свою актуальність.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4745 / 1.66MB / SQL:{query_count}