Професія листоноші дуже подібна до професії журналіста – вони приносять у дім новини. Лише, на відміну від журналістів, поштарі приносять зазвичай новини сімейні від людей, з якими нас розлучила відстань. Нині, 9 жовтня, поштарі святкують Всесвітній день пошти на честь створення в 1874 році Всесвітнього поштового союзу, що об’єднує 191 країну і має статус спеціалізованої установи ООН.
Щороку кількість надісланих листів зменшується, бо поштовий зв’язок не витримує конкуренції з інтернетом. Попри те, нині можна часто почути, що не вистачає традиційного листування. А як приємно отримати на Різдво чи Великдень вітальну листівку!
На відміну від смс- чи електронного повідомлення, лист, писаний рукою, можна зберегти на роки, а не випадково видалити. Хто скучив за традиційними листівками, може взяти участь у міжнародному проекті – просткросинг. Це як “хобі без кордонів”.
Головна мета проекту полягає в тому, що будь-який житель планети завдяки інтернету може обрати випадкового адресата і надіслати йому яскраву листівку традиційною, “живою” поштою.
Як інформує управління статистики Львівщини, станом на 1 липня в області налічувалося понад 700 поштових відділень і пунктів поштового зв’язку. За перше півріччя цього року в області відправили 35,6 млн газет і журналів, 5,3 млн листів, майже 313 тисяч посилок, 327 тисяч поштових переказів, 15 тисяч телеграм і виплатили 2,5 млн пенсій.
Нині на Львівщині працює близько п’яти тисяч поштарів “Укрпошти”. Тож принагідно “Пошта” вітає їх із професійним святом та бажає міцного здоров’я, щастя, достатку і впевненості у завтрашньому дні!
А у співрозмовників сьогодні запитуємо, як часто вони користуються послугами поштового зв’язку?
Петро Радковець, львовознавець: |
Олександа Коваль, президент ГО "Форум видавців": |
- Я дуже часто користуюся послугами пошти. Особливо коли буваю за кордоном, то сам собі додому відправляю листівку на згадку з того міста, де побував. Може, це архаїчно виглядає, але завжди цікаво, хоча іноді листівки довго йдуть (сміється, - "Пошта"). Ходжу на пошту і тоді, коли треба оформити якісь фінансові чи юридичні зобов'язання. Скажімо, люблю, коли в поштову скриньку приходить газета "Львівська Пошта". Пошта сьогодні ще не віджила, вона повинна жити і розвиватися. Зараз вона набуває інших форм, хоча й має архаїчні елементи. Але вона повинна бути! Чи довіряю нашій пошті? Залежно що саме. Якщо нею потрібно переслати гроші, то не буду цього робити, але якщо треба комусь надіслати листа, то довіряю, але все-таки частіше користуюся електронною поштою для оперативних повідомлень. | - Послугами пошти користуюсь досить рідко - три-чотири рази на рік пересилаю посилки. А ще з тих давніх часів, коли пошта була вкрай потрібною для листування, у мене збереглася добра традиція - вітати листівками близьких людей з різдвяними та великодніми святами. |
Zоряна, поп-рок-співачка: |
Андрій Шевців, начальник управління внутрішньої політики Львівської міськради: |
- От сьогодні якраз маю надіслати поштою у Донецьк свій диск "Play" та краватку для дівчини, яка виграла ці речі від мене в одному з конкурсів. Поштою я користуюся, але переважно кур'єрською. А щодо традиційного написання листа, то ні. Є інтернет, переважно там контактую з друзями, рідними. Мені здається, що мине кілька років, і сам момент отримання листівки від близької людини буде дуже ексклюзивним. Життя - це рух, тому завжди щось відходить в історію. | - Звертаючись в органи державної влади, мушу брати конверт, клеїти марку, роздруковувати листа, який є в електронному варіанті. На жаль, поки що e-мейлу для офіційної процедури недостатньо, хоча це дуже зручно. А приємним, позитивним моментом у традиційному поштовому зв'язку для мене є те, що, відвідуючи інші міста, можу надіслати листівку на свою домашню адресу. Щодня використовую електронну пошту, Skype, мобільний зв'язок...
|
Уляна Паньо, директор музейно-виставкового центру м. Калуш: |
Лариса Середяк, директор Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти: |
- Користуюсь досить часто, але переважно як офіційна особа - для надсилання документів щонайменше один-два рази на тиждень. А ось для особистих цілей рідко. Хоча товаришка з Латвії "заразила" такою традицією: з кожного нового місця, де довелося побувати, надсилає собі додому листівку, характерну для даної місцевості. І головне - штемпель. Таке собі колекціонування. Я теж тепер іноді так роблю. | - Послугами пошти користуюся досить часто. Найбільше у роботі. Наприклад, на такі свята, як Новий рік, Різдво, Великдень чи національні, людям і організаціям, з якими співпрацює наш центр, надсилаємо поштою вітальні листівки. Крім того, рекомендованими листами абітурієнтам надсилаємо запрошення на ЗНО. Звісно, є невеликий збій, і не всі листи доходять. Але це пов'язане не з роботою самої пошти, а радше з листоношами, які не віддають листи особисто в руки (хоча так мало б бути, бо вони - рекомендовані), а залишають, наприклад, комендантові гуртожитку чи запихають у браму поблизу будинку.Через пошту отримую й особисті листівки. Оскільки мій син дуже часто їздить у закордонні відрядження, у нас є гарна сімейна традиція: з кожної поїздки, в який куточок світу вона не була б, син надсилає мені листівку. До прикладу, листівка з Африки (Танзанії) дійшла за місяць і тиждень. До речі, досі не отримала останньої листівки з Москви. Телефоном син повідомив, що уже місяць, як надіслав її. Тож досі чекаю.
|
Марія Калька, заступник начальника відділу "Прес-служба" Львівської міськради: |
Марія Савчук, шкільний бібліотекар: |
- Послугами "Укрпошти" фактично не користуюся. Її замінили мобільний зв'язок і соціальні мережі. З близькими спілкуюся через Skype. Востаннє відправляла поштою вітальні листівки, але то було давно. | - Традиційною поштою користуюсь від випадку до випадку, зазвичай тоді, коли отримую посилки. Попри мобільні повідомлення та електронні листи, вважаю, що "жива" пошта буде потрібна завжди. Листівки і привітання надсилаю дуже рідко, найчастіше друзям у Францію і тим людям, які не мають електронної пошти.
|