Із першого жовтня в Україні зросли соціальні стандарти. Як передбачено державним бюджетом на 2012 рік, мінімальну пенсію підвищують на 12 гривень, а мінімальну зарплату – “аж” на 16.
Кабінет Міністрів, який постійно заявляє, що соцстандарти зростають і зростатимуть далі, упевнений: в Україні, аби прожити місяць, досить мати 1060 гривень. Саме стільки тепер становить прожитковий мінімум. Зарплата трохи вища – “мінімалка” від першого числа зросла до 1118 гривень.
Найгірше з пенсіями, які є суттєво нижчими за мінімум і становлять 856 гривень. Збільшили і виплати за народження дітей: на виховання першої дитини даватимуть 27 900 гривень (додали 390 грн), другої – 55 800 (збільшили на 780 грн), а третьої і кожної наступної – 111 600 (додали 1560 грн).
Робочі руки завжди в дефіциті, але така допомога аж ніяк не покриє мізерних зарплат і пенсій українців. У цивілізованих державах громадянина вважають бідним тоді, коли його поточні витрати (на їжу, транспорт, одяг) сягають половини доходів. Відтак мусимо виснувати, що бідних у нас – щонайменше півкраїни.
Сьогодні “Пошта” запитує співрозмовників: що може дозволити собі пересічний українець за чергову “подачку” від влади?
Валерій Веремчук, депутат Львівської міської ради: |
Наталія Якимович, економіст: |
- Виходить, що пересічний українець за 12 або 16 гривень може дозволити собі проїхатися кілька зайвих разів у маршрутці - шість чи вісім ...А якщо серйозно, то ми всі розуміємо, що реальна інфляція і ціни, котрі підвищують державні монополісти - такі як облгази та обленерго (багато з них уже й недержавні), роблять непомітними такі підвищення пенсій і зарплат. Понад те, вони з'їдають 70 - 80% доходів людей. Якби хтось із влади спробував прожити на тисячу гривень на місяць, то думаю, вже через два-три дні був би "на нулі". Якби нардепи спробували не державним коштом, не за наші податки, а за зароблені гроші купити продукти, ліки, оплатити комунальні послуги, заправити автомобілі, ремонтувати їх, відправити дітей до школи, то усвідомили б справжні проблеми людей. Та ця влада живе окремо від пересічних громадян. | - За таку "надбавку" пенсіонер зможе купити, до прикладу, шоколадку. Хоча не певна, що всім пенсіонерам її можна. Таких дешевих ліків сьогодні також немає, тому літні люди не зможуть щось за ті 12 гривень придбати й у аптеках. Для оплати комунальних послуг їх також не використаєш, бо ця сума не буде відчутною порівняно з тарифами. Це дійсно подачка, адже не буде суттєвих змін у сімейних бюджетах через такі суми. Це типові передвиборчі ходи, тож не варто на них вестися. |
Олександр Завадович, директор парку "Знесіння": |
Мирослава Топілко, менеджер із підбору персоналу: |
- Це парадоксальне рішення. Краще його було б скерувати в якісь соціальні програми і допомоги, активно пояснюючи людям, що відбувається. Чи таке підвищення допомагає? Можливо, але виключно морально. Політично це хороші кроки, але чи економічно ефективні - глибоко сумніваюся. Часом, якщо є важлива зустріч по роботі, то можна ці гроші витратити на горнятко кави з компаньйоном і не шкодувати, що не купив половинку хліба на завтра. А на щодень, будучи ощадливим, завжди можна придбати щось, скажімо, пакет молока, півбуханки хліба. Але це не вирішує проблеми сьогоднішнього життя, яке у багатьох людей украй мінімізоване. | - Коли думаю про ті 16 гривень, то перше, що спадає на гадку, це хліб і масло. Хоча тут ітиметься радше про спред, бо на добре масло, можливо, і не вистачить... Та сумно стає не від того. Розуміючи наближення кризи, знецінення гривні та інші не зовсім сприятливі чинники, найімовірніше, споживчий кошик громадянина не збільшиться на 16 гривень, а зменшиться.
|
Геннадій Рябцев, заступник директора науково-технічного центру „Психея": |
Юрій Кучерявий, поет, координатор літературних проектів МО „Дзиґа", модератор творчих зустрічей у кав'ярні „Кабінет": |
- Впродовж останніх років Українська держава щораз активніше "дезертирує" із секторів соціальної відповідальності, втручаючись, натомість, в усі процеси, пов'язані з отриманням прибутку. Цей дрейф пришвидшився з розгортанням світової фінансово-економічної кризи. Але якщо раніше напередодні виборів владі було досить легко перерозподілити кошти, потрусивши малий і середній бізнес, то нині трусити вже нікого. Тому й мінімальна зарплата підвищується "не набагато" (як кажуть у передвиборчій рекламі) - лише на 5,7% протягом року за прогнозованого Кабміном індексу інфляції 7,9%. Хоча, коли навіть кефір за рік подорожчав удвічі, у 8% інфляції не дуже віриться. | - Таким чином влада реагує на закономірне ринкове підвищення цін на книжки українських видавництв. Дають можливість створити "стабілізаційний фонд" у наших сімейних бюджетах. Оскільки суми, які витрачаємо на книги, - дуже й дуже невеликі, то і збільшення незначні. Думаю, це приклад збоченого почуття гумору нашої влади!
|
Руслан Заєць, журналіст FM "Галичина": |
|
- 12 плюс 16 гривень - то, можна сказати, українці стануть багатшими у жовтні на 28 гривень порівняно з попереднім місяцем. Хороша "подачка" від влади напередодні виборів. Проте навряд чи її хтось відчує через те, як ростуть ціни на ринку особливо зараз на овочі, фрукти, молоко... Кожне підвищення зарплат-стипендій ґрунтується на здорожчанні іншого: бензину, газу, електроенергії. Адже гроші на "подачки" потрібно звідкись-то брати... Така собі справедливість по-українськи - нам дають, а від нас забирають утридорога. Так є постійно, не лише напередодні виборів. На жаль... |