Зневага Конституції

Які конституційні права українців порушують найчастіше? 

Які конституційні права українців порушують найчастіше? 

  Шістнадцять років тому 28 червня українці зраділи, що нарешті житимуть у державі з новою демократичною Конституцією, і їхні права стануть найвищою цінністю. Відтоді український основний закон змінювався і повертав свій первинний вигляд 1996-го, проте незмінним залишалось одне – Конституція в Україні є суто декларативним документом, якого не дотримуються ні чиновники, ні політики. 

Напередодні Дня Конституції президент Віктор Янукович розпочав новий етап змін. Минулого тижня, нагадаємо, у столиці відбулося перше засідання Конституційної асамблеї, на якому очільник держави озвучив головні пріоритети конституційного процесу. Та чи допоможе нова Конституція краще жити українцям? Найімовірніше, ні. Допомогти вона зможе лише самому ґаранту. Адже, як писала “Пошта”, політологи певні, що від Конституційної асамблеї варто очікувати передусім зміцнення позицій президента як єдиного монопольного центру влади.

Українці ж щоденно скаржаться на порушення їхніх конституційних прав, проте їх ніхто не хоче чути. Загороджена високими парканами влада створює лише ілюзію конституціоналізму в країні, при цьому зневажаючи всі закони. Змальована ситуація похмура, та від реальності неможливо втекти. Лише не хочеться мовчати, коли в твоїй країні відбувається таке беззаконня. 

Сьогодні “Пошта” запитує читачів, які конституційні права, на їхню думку, найчастіше порушують в Україні.

Ольга Герасим'юк, народний депутат України:

Олексій Баганець, почесний президент адвокатської компанії, екс-прокурор Львівщини:

- Я би вважала День Конституціі не святом, а нагодою для громадян країни відстоювати свої права. На превеликий жаль, останні часи стали періодом системної зневаги до Конституції. Порушуются саме фундаментальні права громадян, не ті, які дані їм державою, а ті, що за визначенням притаманні їм за природою, від народження - абсолютні, невід'ємні права. Серед них - право на фізичну і моральну недоторканність, особисту свободу і безпеку, свободу віросповідання та ін. Найважчою є ситуація, за якої громадянин позбавлений можливості захистити себе в суді - а це має бути остання інстанція... Громадянин поставлений в умови, коли порятунком є уникнення судового розгляду, адже саме через суд у нього відбирають усе, що впало в око владним рекетирам... Це - апокаліптична картина як на демократію.  - У Конституції записано дуже багато правильних речей, але вони декларативні. В Україні масово порушується право на справедливий суд. Свідченням цього є позови, які громадяни подають до держави України в Європейський суд із прав людини. І українці виграють ці судові процеси.Сьогодні грубо порушуються права на свободу і недоторканість. Завдяки ЗМІ часто стають відомими факти незаконного затримання людей і утримування їх у райвідділах міліції без достатніх на це підстав.Останні 4 - 5 років також грубо порушується законодавство про працю та оплату праці. Спостерігаємо, як у державі росте заборгованість із виплатами заробітної платні.Факти порушень можна навести до різноманітних галузей діяльності. Можна припустити дві причини такої ситуації: або зміст Конституції не відповідає реаліям сьогодення, або чиновники свідомо йдуть на порушення закону.Зауважу, що останніми роками звичною практикою стало прийняття нових законів, що обмежують громадян у тих правах, які вони вже мали до цього. А це супере­чить ст. 22 чинної Конституції України.

Ігор Коліушко,голова правління Центру політико-правових реформ:

Любов Максимович, голова Західноукраїнського центру "Жіночі перспективи": 

- На мій погляд, найбільше в Україні порушується право на мирні зібрання і демонстрацію своїх поглядів. Також часто недотримують і права на обслуговування українською, себто державною мовою. Я думаю, що парламентські вибори стануть ще одним підтвердженням порушення права на вільне волевиявлення, адже ми подібну практику бачили й у попередні роки - у 2004-ому та у 2010-ому. Є проблеми також із соціальними правами, які задекларовані у Конституції, але не мають належного бюджетного фінансування.На те, що ці права недотримуються, знач­ний вплив має невисокий рівень правової культури. Хоч вона більше стосується відносин органів державної влади між собою: відносин між президентом і урядом, парламентом і президентом... І меншою мірою конституційних прав. Чому ж не дотримуються прав і свобод людини? Тому, що є політичний умисел не виконувати певні норми Конституції, наприклад, право на зібрання, або ж через відсутність належного рівня фінансового забезпечення деяких прав, які, попри те, що є задекларовані у Конституції, держава виконувати не спроможна. - Згідно досвіду та діяльності нашого центру, найбільше порушуються наступні права українців: право людини на повагу до приватного та сімейного життя; право на свободу та особисту недоторканість; право на економічну свободу; право на відкритий, незалежний і справедливий суд, та право на захист від жорстокого та принизливого ставлення.

Андрій Бурий, голова правління фонду "Право і демократія":

Ольга Никорак, студентка юридичного факультету ЛНУ ім. І. Франка: 

- Гадаю, що найчастіше порушують права затриманих і ув'язнених, також є тенденція порушення прав справедливого правосуддя, доступу до суду. Останнім часом теж можна виділити порушення прав щодо проведення мирних масових заходів та зібрань. Є факти порушень прав емігрантів, біженців, які перебувають на території України. А щоб такого не було, не потрібно щось змінювати - варто посилити контроль за дотримання прав і свобод.  - Як на мене, найчастіше органи влади порушують політичні права громадян, адже надмірна демократизація населення не сприяє самовпевненості та всесильності владних підрозділів. До прикладу, не раз ми стаємо свідками того, як порушують конституційне право українців на мирні збори та маніфестації, походи, демонстрації (ст. 39 Конституції України) - доволі часто такі виступи придушують силові структури. Чи право на звернення громадян (ст. 40), яке так і залишається нереалізованим, - органи влади часто не реагують на петиції громадян. Тоді, як за порушення особистих прав (таких як право на життя чи недоторканність житла) зазвичай передбачена кримінальна відповідальність. Порушення соціальних прав нерідко залишається безкарним.Зокрема, такі, як право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів (ст. 44), право на відпочинок (ст. 45), право на соціальний захист (ст. 46), право на житло (ст. 47), право на достатній життєвий рівень (ст. 48), право на охорону здоров'я (ст. 49) неодноразово порушують як роботодавці, котрі не забезпечують найманим працівникам гідну зарплату чи регулярну відпустку, так і держава, що не завжди забезпечує достатню допомогу соціально незахищеним верствам населення. Також, варто додати, що, враховуючи екологічну ситуацію в Україні, право на безпечне для життя і здоров'я довкілля (ст. 50) забезпечується не повною мірою.

Теодор Дяків, голова правління Асоціації платників податків Львівської області:

 
- Можу сказати, що масово порушуються всі конституційні права, однак найбільше порушень є в сфері місцевого самоврядування. Це стосується стосунків громадян із цими органами. Ці порушення впливають на якість життя, умови проживання. Інші недотримання прав, зокрема свободи слова, права на працю не є настільки масовими. Вони трапляються у вужчому колі людей. Адже, якщо людина не може знайти роботу, вона може сама створити її собі. Держава не обмежує реалізації своїх прав, а те, що вона не може створити роботу для всіх, не означає, що це обмеження права на працю. Близько 50 тис. осіб мають заборону на перетин кордону, більш ніж половина з цих випадків є обмеженням прав. Однак, ці 50 тис. є невеликим відсотком на тлі 45 мільйонної держави. А от сфера місцевого самоврядування торкається переважної більшості населення України.  

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8766 / 1.66MB / SQL:{query_count}