Працьовиті, гонорові, але й заздрісні

На вашу думку, які ментальні особливості західних українців є позитивними, а які – негативними? 

На вашу думку, які ментальні особливості західних українців є позитивними, а які –негативними? 

Українці західних областей, як свідчить дослідження “Регіони України в образах та стереотипах масової свідомості”, проведене Інститутом прав людини і запобігання екстремізму та ксенофобії спільно із Київським міжнародним інститутом соціології, вважають себе найбільш патріотичними, європейськими та найдобрішими в країні. Почасти так і є. Але нерідко це уявлення не виходить за рамки самозамилування, що не дає змоги адекватно оцінити реальність, передусім політичну. 

От, наприклад, якщо ми такі хороші, чому ж кожен десятий українець вважає, що життя в державі було б ліпшим, якби не західний регіон? Або чому майже кожен п’ятий українець думає, що погляди більшості “західняків” є небезпечними для цілісності країни? Чому кожен сьомий респондент каже, що тутешня більшість громадян має переконання, близькі до фашизму? І тут не досить відмахнутися, посилаючись на те, що ці люди мають хибне уявлення або мало інформації про нас справжніх. Якщо й так, то чи можемо стверджувати, що наші погляди є результатом достатньої обізнаності з переконаннями  інших? 

Отож, “Пошта” запитує, якими бачать галичани самі себе? Які риси тутешніх жителів є позитивними, а які – негативними?

Олексій Антипович, директор соціологічної групи "Рейтинг":

Андрій Москаленко, начальник управління інформаційної політики та зовнішніх відносин Львівської міськради:

- Позитивними рисами західних українців є патріотизм, збереження національних традицій та релігійність. То однозначно. Це ті фактори, які або значно менше, або трішки по-іншому проявляються в українців Центральної, Східної чи Південної України. Загалом, українці багато в чому подібні, але ці три риси наче вистрілюють саме в західній частині держави. Тутешні жителі з-поміж інших вирізняються ще й здатністю до підприємництва. Із негативних можу назвати рису, яку окреслюють фразою "сам собі на умі". Певна нещирість, невідвертість, корисливість. Таке притаманне всім українцям. І це має пояснення, адже Україна часто була поневолена. Тому, аби вижити, українці мали пристосовуватися до тих, хто керував народом. Повторюю: це характерне для всіх, але у жителів західної частини все-таки більш виражене. Ще, як на мене, тутешнім жителям притаманна певна "показушність", бажання видавати бажане за дійсне. - Жителі Західної України завжди були дуже активними, національно зрілими, духовними. І це головні позитиви. Працьовитість, любов до рідного, веселий гумор, комунікабельність. Негативи: ми довго запрягаємо, але швидко їдемо. Так і в роботі: галичани полюбляють довго міркувати, зіставляти всі за і проти, а потім дуже швидко все зробити.

Руслан Забілий, історик:

Анатолій Бабинський, головний редактор журналу "Патріярхат":

- Тут є певна упередженість, зверхність стосовно українців сходу чи центру. Це негативні риси. Серед позитивних переважає працьовитість. Крім того, тутешні громадяни більше дбають про збереження культурних пам'яток, є більш релігійними, аніж жителі сходу країни. Наші люди готові консолідуватися навколо актуальних і важливих речей. Та, на жаль, поки що таким засобом консолідації є не громадська позиція, не соціальні проблеми, а питання релігії. А цього, на мою думку, недостатньо. -  Що мене найбільше розчаровує в наших людях - це тотальна неповага до інших. У нас часто вважають інших гіршими, дурнішими від себе - аж до приниження. І відбувається це на всіх рівнях нашого життя, починаючи від владних структур і закінчуючи магазином. В нашому регіоні найвищий рівень релігійності при космічній корупції. І це роблять одні й ті ж люди: в неділю - до храму, а з понеділка ближній перетворюється на того, з кого треба щось здерти, бажано чимбільше. Позитивною рисою галичан, як це не парадоксально звучить, є прагнення солідарності: можемо, коли хочемо. Однак проявляється вона лише тоді, коли є спільний "ворог" чи "ідея". Але чомусь жити цією солідарністю щодня не виходить. На жаль... 

Юрій Залізняк, журналіст, викладач ЛНУ ім. І. Франка:

Борис Потятинник, завідувач кафедри нових медій факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка:

- Якщо йдеться про галичан, то найперше, що кидається в очі, - це вміння відчувати межу. Оця здатність проявляється не лише у відстані між світом ідейних почувань та фактичними ділами жителів територій поблизу українського П'ємонту, а й у побуті: чітко окреслені володіння порядного господаря одразу видно. З неї ж постають інші риси - затятість у захисті своїх кордонів, бажання виокремити свою індивідуальність, показати унікальність і подекуди вищість над іншими завдяки власним здобуткам чи лише уявленню про їх наявність. Галицька хата всередині може нагадувати палац чи музей, а за порогом відповідальність зникає. Водночас уявна або й реальна широчінь світогляду дозволяє пересічному галичанинові фахово коментувати будь-які явища зовнішньої дійсності і давати поради стосовно вирішення величезного ряду проблем: від питань масштабів під'їзду чи села аж до державної політики та глобальних викликів цілого людства. Де тут позитив, а де негатив - покаже історія. - У західних українців дуже високий рівень толерантності до інших впливів, тобто нас не можна характеризувати як радикалів. Ми маємо потужний потенціал для сторонніх вливань. Тому галичани можуть легко втягуватися у впливи, деколи не дуже потрібні нам. До прикладу, слухають російську попсу в маршрутках, кав'ярнях. На мою думку, західні українці досить адекватно себе оцінюють. Якийсь гонор є, але не більший і не менший, аніж у інших груп населення. Просто вони мають свою особливість, пов'язану з тим, що довший час належали до Австро-Угорщини. 

 

Леся Горошко, ведуча рубрики "Своя сорочка" на радіо "Львівська хвиля":

- Не думаю, що західні українці чимось кардинально відрізняються від решти українців. Проте вважаю, що західним українцям притаманний винятковий індивідуалізм. Ми всі розуміємо, що є держава, про неї треба дбати, але коли доходить до діла, то вибираємо те, що зручно нам, а не широкому загалу. Національні цінності, цінність мови, традицій, духовні цінності більше притаманні західним українцям.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.5644 / 1.64MB / SQL:{query_count}