Українцям дозволили святкувати сьому річницю Помаранчевої революції будь-де, але не в центрі столиці. Сьогодні Україна мала б відзначати День свободи – свято, яке 19 листопада 2005 року започаткував третій президент України Віктор Ющенко після перемоги Помаранчевої революції.
Однак виглядає на те, що традиція святкування цьогоріч перерветься. Київський арбітражний суд заборонив святкувати 21 і 22 листопада День свободи на майдані Незалежності, аргументуючи своє рішення, зокрема, і тим, що українці, які зберуться цього дня на майдані, можуть створити небезпеку для перебування у Києві президента Литви.
З проханням обмежити проведення заходів у центрі Києва 22 листопада до глави КМДА Олександра Попова звернулися МВС та Управління держохорони. Про це свідчать документи, оприлюднені у блозі “Майдан 2011 року. Народ встає”. Так, Київське управління МВС обґрунтовує своє прохання високою вірогідністю виникнення протистояння та конфліктних ситуацій між учасниками акцій, а також конфліктів із нарядами міліції, що може призвести до різкого загострення політичної ситуації.
На думку міліції, встановлення тимчасових споруд на майдані Незалежності не лише спотворює вигляд центральної площі столиці, а цілодобове перебування учасників акції створює антисанітарні умови, але й грубо порушує рішення Київської міської ради “Про запровадження принципу організаційної єдності з видачі дозволів на розміщення тимчасових споруд”.
Крім того, міська влада пропонує усім зацікавленим політичним і громадським організаціям подавати заявки на проведення заходів у День свободи на тих територіях, де не виконуються і не заплановані роботи з підготовки до новорічних та різдвяних свят.
Оргкомітет з відзначення Дня свободи в Україні звернувся з відкритим листом до президента Литви Далі Грібаускайте з проханням перенести свій візит до нашої країни. “Шановна пані Грібаускайте! Ви є президентом демократичної держави. Чинна влада України намагається використовувати Ваше ім’я і Вашу країну нечесним, шулерським способом – як прикриття для придушення демократії і обмеження громадянських свобод в Україні. Не допустіть цього!” – закликають автори звернення.
Зважаючи на ці сумні реалії, “Пошта” запитує сьогодні читачів про те, чи будуть вони святкувати День свободи?
Тарас Стецьків, народний депутат України, один із польових командирів Майдану-2004: |
Олег Мацех, голова ЛОО "Громадянська позиція": |
- Звичайно, відзначатиму. Незважаючи на заборону суду, в Києві зберуться активісти помаранчевого майдану, польові командири і люди, для яких цей день є святом. І нам не завадить ні заборона суду, ні металеві щити, які там уже поставили під приводом монтування новорічної ялинки. Ми підемо до Юлії Тимошенко та Юрія Луценка під Лук'янівське СІЗО, привітаємо їх. Підемо й на майдан, згадаємо ті події, порадимося, що робити далі. Продемонструємо свою відданість тим подіям. Чи багато буде людей? Прийдуть ті, хто захоче. | - Це дуже велике свято. Воно змінило моє життя. Я до того не був на жодній публічній роботі. Для мене це було сильне емоційне потрясіння і велике переживання. Тому для мене - це одне з найбільших загальноукраїнських свят. Помаранчева революція змінила Україну, свідомість українців. Лише через роки ми зможемо оцінити її глибинні наслідки. На фоні тих подій, які відбуваються сьогодні, такий день святкувати публічними заходами просто недоречно. На жаль, ми не змогли втримати тих завоювань, і, я думаю, що в цьому винен кожен із нас. Ми не змогли досягнути того образу, тої мрії, яку ми малювали під час революції. Ми повинні відзначати це свято у невеликому колективі, згадати про нього зі своїми друзями і мати в серці цей день. Я вважаю, що це найкраща відзнака цього свята. Ми з друзями зберемося у львівському клубі і своє засідання присвятимо 7-й річниці Помаранчевої революції. |
Олег Ущенко, режисер: |
Наталія Пиртик, журналіст: |
- Звичайно, святкуватиму. Помаранчеві події для одних були найкоротшим шляхом до корита, а для інших, і їх було більше, - до змін. То був доказ, що наші люди можуть за себе постояти, але ще не навчилися думати. Та це все в процесі. Я взагалі відкидаю думки окремих невдах про пасивність наших людей. Зараз найбільша проблема у відсутності лідера, якому би довіряли. Тобто, у нас багато претендентів на те місце, але з реакції людей видно, що вони жодному не довіряють. А заборона святкування у Києві була для мене прогнозованою. |
- Помаранчева революція і День свободи для мене - це слова-синоніми. Дні революції збудили свідомість українців, національну гідність. Переконана, що дехто вперше зрозумів, що ми - не раби, а вільні люди! У 2004 році я навчалася у школі. Тоді для нас, школярів, це була колосальна подія, ми відчували, що творимо історію. Уроків у школі не було, але усі учні мерзли на майданах (у Львові, Києві, у районах і селах). Байдужих не було! Я думаю, що Помаранчева революція заклала початки демократії в Україні і відкрила нам шлях до Європи.Не можу сказати, що цього року якось по-особливому відзначатиму цей день. Привітаю тих, хто зі мною був на майдані, й обов'язково відвідаю могилу доброго друга, патріота, активного організатора й учасника Помаранчевої революції Петра Олійника, колишнього голову Львівської ОДА. |
Наталія Кузьма, керівник прес-служби Університету банківської справи НБУ: |
- Ні, річницю Помаранчевої революції не відзначатиму, як і не відзначала в попередні роки. Кожна людина, яка стояла у той час на майдані, хотіла змінити долю країни на краще і зовсім не думала про те, що святкуватиме його один раз на рік. Ці події повинні бути українцям нагадуванням того, що своїми діями ми можемо щось змінити. Тому не вважаю це святом, про яке щороку в один і той самий день потрібно згадувати. |