Осіння романтика під ногами

Який, на вашу думку, найоптимальніший варіант утилізації опалого листя?

Який, на вашу думку, найоптимальніший варіант утилізації опалого листя?

Цикли природи щороку повторюються, приносячи зі собою свої подарунки, які іноді додають нам клопотів. Мова йде про осіннє листя, яке опадає з дерев. Якщо на вулицях чи парках листя централізовано прибирають двірники і вивозять його машинами на сміттєзвалище, то жителям, які мають присадибні ділянки, ця осіння жовта краса завдає зайвих незручностей: викинути листя часто просто нікуди. Відтак його спалюють. Так робити заборонено в більшості країн світу. Вважається, що дим від листя позбавляє інших права на чисте повітря, а ще під час горіння випаровуються канцерогени, які осіли на ньому впродовж літа.
Сьогодні “Пошта” запитує у читачів, який, на їхню думку, найоптимальніший варіант утилізації опалого листя?

Віра Лясковська,
голова постійної депутатської комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міської ради:

Ігор Козловський,
шеф-редактор
журналу "Світова географія":

- Не знаю як щодо світового досвіду, мені відомий наш український досвід утилізації опалого листя. У наших скверах, парках забагато збирають того листя навіть там, де воно має лежати до наступного року, як перегній, добриво для дерев. А у нас землю постійно деруть. Дивлюся на сквер біля свого будинку - є декілька дерев, які не виконують жодної функції, окрім того, що ростуть, приносять нам естетичне задоволення та покращують екологію. Двірничку змушують листя здирати до самої землі, і вона потім носить його у сміттєві баки. У нас одне бачення - забирай листя, щоб його не було під ногами. Це не правильно. Листя - це прекрасна органіка, і його треба вивозити окремо від сміття у якісь ями і складати як силос і потім використовувати як добриво. Місць, куди можна вивозити листя, під Львовом багато. Але ніхто про це не думає. А так у селах добрі господарі роблять біля своїх садиб. У цьому питанні просто треба виявити елементарну логіку. Наприклад, у Японії, якщо на доріжці у парку немає листя,  значить там працює поганий садівник, який не розуміє, що все в природі має зберігатися. – На мій погляд, українці в цьому питанні, як і у будь-якому іншому, не мають вигадувати велосипед, а перейняти досвід у Європи. У країнах ЄС є спеціальні служби, які цим займаються. До подвір’я під’їжджає машина і забирає мішки з листям, а пізніше його здають на компост. І це аж ніяк не новина, бо така система існує у світі вже добрих півсотні років. От тільки до нас така традиція ніяк не дійде.

Ольга Пазичук,
лікар загальної гігієни:

Наталка Сняданко,
письменниця:

– Найкраще опале листя використовувати як міндобриво для полів. Для цього достатньо зібрати його на купки, перемішати із коров’ячим послідом та залишити до весни. Спалювати осіннє листя дуже небезпечно для здоров’я людей. Адже дим від спаленого листя може викликати алергію, бронхіальну астму та навіть рак легень. Тому краще опале листя використовувати для удобрення ґрунту, а не шкодити своєму здоров’ю! – Я не фахівець із утилізації, тому не знаю, що буде найкраще. Але переконана, що палити це листя під вікнами житлових будинків дуже отруйно. Тому хотілося би, щоб переробка відходів відбувалася у більш цивілізований спосіб. Думаю, це не унікальна львівська проблема, вона давно вирішена у менш лінивих комунальних господарствах.

Мар’яна Підковська,
журналіст:

Тарас Процак,
історик:

– Кожної осені на вулицях Львова з’являється багато опалого листя, але ще більше його є у селах. Зазвичай селяни ігнорують заборону і палять його поблизу своїх домівок, забуваючи, що осіннє листя можна використати для утеплення картоплесховищ тощо. Перегниле листя можна використати як міндобриво. У містах двірники повинні систематично прибирати опале листя і вивозити за межі міста. – Опале листя я збираю і викидаю на город біля свого будинку. Потім перекопую землю, таким чином маю добриво для городу. Також із нього можна робити красиві букети. Але все листя не забереш. Опале листя часто збираю в мішок і вивожу в яри, чи викидаю у великі контейнери для сміття. Ще один варіант для лінивих: коли це в домашньому саду, можна просто нагорнути його до стовбура дерева: і виносити не потрібно, і дереву тепліше буде. Але палити листя не можна в жодному випадку. Пригадую, як палили листя в 90-х роках, то це ж отрута для людей!

Руслан Юнак,
менеджер магазину одягу:

– Гадаю, що листя можна використовувати як вторинну сировину – для удобрення ґрунту. Коли воно перегниває, а робиться це дуже швидко, збагачує землю поживними речовинами і при тому вимагає мінімум затрат з боку людини. Звичайно, найпростіший варіант утилізації – просто спалити опале листя, а потім тим всім дихати і жалітися на погану екологію. Так  робить більша частина населення, бо ніхто не хоче думати про наслідки.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4494 / 1.62MB / SQL:{query_count}