Рівно через рік в Україні відбудуться вибори до Верховної Ради. Кандидати у депутати знову обіцятимуть українцям гарне життя в обмін на їхні голоси. Сьогодні достеменно не відомо, за якими правилами відбуватимуться парламентські перегони, чи громадяни знатимуть за кого вони голосують, чи їхній вибір буде купівлею кота у мішку.
Наразі у ВРУ триває реєстрація виборчих законопроектів. Останнім цього тижня зареєстровано законопроект про вибори народних депутатів за відкритими регіональними партійними списками і прохідним бар’єром у 3%.
Авторами відповідного законопроекту є дев’ятеро народних депутатів від опозиції. Відповідно до цього документа, партія спочатку має висунути загальнодержавний список кандидатів, а потім розподілити кандидатів за регіональними виборчими округами. Проект закону пропонує утворити 30 таких округів. При цьому кожен з кандидатів може увійти тільки в один регіональний список.
За словами авторів законопроекту, головним досягненням цього документа є саме пропозиція про голосування за відкритими партійними списками.
“Це означає, що люди більше не голосуватимуть насліпо за закритий партійний список, в якому відома тільки перша п’ятірка кандидатів. Із відкритими списками виборці отримають право позначити саме того єдиного кандидата від партії, якого вони хочуть бачити своїм представником у парламенті”, – пояснив “нашоукраїнець” Віктор Матчук.
Сьогодні “Пошта” запитує у своїх читачів про те, як вони ставляться до ідеї виборів народних депутатів за відкритими списками?
Алекс Кухарчук, юрист: |
Наталя Грицько, журналіст: |
- Важливо, щоб людям пояснили, що ж таке ці відкриті списки. Цікавим є те, за яким принципом йде відбір кандидатів у список. Якщо це просто пронумерований перелік, який затверджує партія, то це одна річ, яка нічим не відрізняється від виборів за закритими списками. Якщо ж тут йдеться про рейтинговий список, тобто нумерація списку здійснюється за результатами виборів (скільки кандидат набрав і від більшого до меншого %), то це вже зовсім інша справа. Хоча і цей варіант дуже не простий - партія може набрати мінімальний відсоток на загальних виборах (3%), і, припустимо, проходить три кандидати, а в округах ще три кандидати набрали більше 50% голосів, то як бути? | - Я вважаю, що відкриті виборчі списки можуть суттєво змінити наступний депутатський склад Верховної Ради. Знаєте, це навіть своєрідний стимул для виборців. Адже дуже багато людей сьогодні розчаровані і не хочуть віддавати свої голоси за ту чи іншу партію. Відкриті виборчі списки заохочуватимуть прийти виборця на дільницю. Безперечно, наші "депутати" знайдуть шлях і у відкритий спосіб прослизнути до корита, але це їм дорожче обійдеться. |
Олег Довганик, журналіст: |
- Ідея проведення виборів за відкритими списками за своєю суттю мала б привести у парламент справді представників громад, шанованих на місцях осіб, які відповідали б за свої дії у найвищому законодавчому органі. Тому, якщо така норма буде введена, то це, звичайно, плюс для розвитку української демократії. Проте до всіх речей звик ставитися спептично, через що виникає низка запитань. Чи буде передбачений механізм відкликання народних депутатів? Чи зможуть представники громади, "сірі" політики щось та змінити, потрапивши до середовища акул Ради? Чи зможуть бабці у селі, не в образу їм кажучи, розібратися, хто із довгого переліку є гідним представляти їхні інтереси? |