З 1 липня розпочали роботу приймальні комісії українських вищих навчальних закладів. Оминувши технічні проблеми першого дня, вступна кампанія набирає обертів. І хоча експерти цьогоріч прогнозували зменшення кількості абітурієнтів, черги у пунктах подачі документів не зменшуються.
Чи не найбільше запитань через міністерське нововведення цієї вступної кампанії – систему “Електронний вступ – 2011”, яка дозволяє абітурієнтові зареєструвати документи на вступ до вишу в режимі on-line. Адже, незважаючи на її розрекламованість, сама система працює із постійними збоями.
Сьогодні “Пошта” запитує у читачів, чи відбудеться, на їхню думку, цьогорічна вступна кампанія без скандалів?
“Однією із претензій є сам статус електронної заявки, яка подається, адже в умовах прийому до вищого навчального закладу на 2011 р. не прописано, що можна подавати документи за такою формою, як електронний вступ. Та найбільший казус у тому, що поки неможливо зареєструватися і подати документи через цю електронну систему. Я, наприклад, відчула це на собі. На початку реєстрації і на етапі видачі логіну та паролю поки що система не працює”, – розповідає “Пошті” громадський спостерігач під час вступної кампанії до вищих навчальних закладів у Львівській області від громадянської мережі “Опора” Ольга Стрілюк.
За її словами, лише в Національний університет “Львівська політехніка” можна подати документи в електронному варіанті, проте у них діє власноруч розроблена система.
Ба більше, як зауважила в інтерв’ю “Німецькій хвилі” керівник освітніх програм Центру соціальних досліджень Інна Совсун, постанову про електронну систему вже оскаржено в суді і розгляд справи призначено на 12 липня.
“Система не випробувана, юридично не коректна, бо суперечить іншим законодавчим актам, якими прописані умови вступу, і порушує права абітурієнта. Приміром, вступник повинен підписом завірити заяву, а в електронному вигляді це зробити неможливо”, – пояснює Совсун.
Володимир Огура,
начальник управління освіти Львівської міськради:
– У Львові майбутні студенти мають досить непоганий рівень підготовки. Підтвердження тому – хороші результати цьогорічного ЗНО. Тому вважаю, що львівські випускники мають пройти у виші досить легко. За нормальних обставин, коли дитина має хороший атестат, певну кількість балів ЗНО, проблем зі вступом бути не повинно. Але треба зважати і на фактори ризику, наприклад, зміни у структурі вступних кампаній, хтось може виявитися до цього не готовим, відповідно, можуть виникати складні, напружені ситуації.
Якщо враховувати, що цього року було не так багато одинадцятикласників, то можна говорити про те, що виші, очевидно, мають менший конкурс, тому це спрощує систему вступу.
Ольга Городечна,
абітурієнтка:
– На мою думку, вступна кампанія триває без будь-яких проблем, оскільки абітурієнтів цього року менше і часу для подачі документів достатньо. Скандалів та неприємних ситуацій також немає, бо інформація для вступників є висвітлена на сайтах вишів, а ЗНО уже перевірили, і свої результати кожен може видрукувати. З розповідей минулорічних абітурієнтів я очікувала набагато напруженішої ситуації, однак усе відбувається швидко і спокійно.
Єгор Соболєв,
керівник незалежного бюро журналістських розслідувань “Свідомо”:
– Боюся, що будуть. Оскільки теперішнім міністром освіти і науки, молоді та спорту демонтована стара система ЗНО. Й неодмінно збільшиться кількість людей, незадоволених своїми результатами, адже оцінювання відбувається із суб’єктивими факторами і причинами. Та й після цієї кампанії буде ще більше скарг на теперішню владу…
Лариса Середяк,
директор Львівського регіонального центру незалежного оцінювання якості освіти:
– Переконана, що все закінчиться без скандалів. Цього року абітурієнти мають цілий місяць на подання документів у виші. Як відомо, кожен може подати документи у п’ять вищих навчальних закладів на три факультети. Хочу додати, що на персональних сторінках вже є результати з хімії та географії, і кожен може без зайвих перешкод видрукувати свої інформаційні картки. Також абітурієнти мають сертифікати з трикутними печатками, що засвідчують присутність на ЗНО. Отже, все має пройти спокійно.
Станіслав Ніколаєнко,
голова Громадської ради освітян і науковців України, екс-міністр освіти і науки України:
– Застаріле обладнання, мала заробітна платня викладачів, низька якість освіти – ось де скандал. Вступна кампанія цього року, я думаю, пройде спокійно, оскільки абітурієнтів удвічі менше, ніж завжди. Місць 450 тисяч, а вступників близько 200 тисяч. Немає різниці, чи ви будете їхати на конях чи летіти поштовими голубами, чи йти пішки, результат – прийти в цю точку призначення. А там пусто! Головне, що буде після вступної кампанії, і це мене найбільше хвилює.
Павло Хобзей,
проректор з науково-педагогічної роботи Українського католицького університету, екс-начальник обласного управління освіти і науки:
– Завжди були якісь проблеми, вишів є багато. Чогось такого глобального не передбачається, але не буває все гладко. Є сертифікати: порахували, дали, зробили. Я тут не бачу серйозних проблем. Думаю, що буде все нормально.
Роман Шуст,
декан історичного факультету
ЛНУ ім. І. Франка:
– На цей момент немає жодних проблем, все спокійно. Порівняно з минулою вступною кампанією, цього року набагато менше абітурієнтів. Це пов’язано з тим, що у 2011 році вдвічі менше випускників. На сьогодні є більше державних місць, аніж поданих заяв.