На Вашу думку, чи потрібна Львову муніципальна міліція?
Віднедавна в Україні почали обговорювати питання муніципальної міліції як альтернативного децентралізованого органу охорони громадського порядку.
Як свідчить досвід європейських країн, муніципальна поліція здатна впоратися зі специфічними містечковими кримінальними й соціальними явищами та є важливим комунікатором між владою і громадою.
Однак скептики наголошують на можливості появи кишенькової міліції. Адже, якщо “заможні” міста та селища зможуть утримувати штат патрульних, то в депресивних районах – це малоймовірно. Як наслідок – у місцевих адміністрацій може виникнути спокуса використати “своїх” правоохоронців у просуванні інтересів окремих лідерів, а не всієї громади. Оскільки наповнення місцевого бюджету залежить від інвесторів та орендарів. І тут уже йдеться про такі речі, як рейдерські захоплення чи силовий вплив на неугодних. В Європі муніципальна поліція – доволі поширене явище. Часто такі організації перебирають на себе обов’язки звичайної поліції, однак мають при цьому дещо ширші повноваження. Наприклад, французька поліція наближення (проксіміте) – форма децентралізованої поліції, яка віддає перевагу
профілактиці та співпраці з громадою, а не застосуванню заходів примусу.
Нині “Пошта” запитує у читачів, чи потрібна Львову муніципальна міліція?
Ірина Маруняк,
голова Галицької райадміністрації:
– Я вважаю, що створення муніципальної міліції потрібне і важливе для міста. Це дало б змогу краще наводити порядок у місті. Але створюючи таку структуру, треба чітко визначити повноваження, підпорядкування та процеси, які були б за ними закріплені. Ще постає питання фінансування. Колись був закон, який регламентував діяльність муніципальної міліції.
Валерій Веремчук,
депутат Львівської міської ради, фракція НРУ:
– Місту сьогодні потрібні муніципальні правоохоронні органи, оскільки чимало проблем виникає у Львові через певні історичні особливості, переконання громади. На жаль, бачимо, що чинна влада у Києві спекулює цими особливостями, розбурхує їх до масових заворушень. Після сумних подій 9 травня бачимо, що правоохоронні органи не виконують покладену на них законом функцію, а виступають на підтримку однієї зі сторін. Саме муніципальна міліція могла б виконувати повноваження з підтримки правопорядку, безпеки в місті.
Михайло Бокало,
начальник управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міськради:
– На мою думку, потрібна. Міська рада мала б повноваження здійснювати охорону та використання земель комунальної власності Львова. Я підтримую таку ідею. Це хороша практика, яку вже давно застосовують. До речі, дуже успішно за кордоном.
Назар Матківський,
представник ГМ “ОПОРА”:
– Якщо таке питання взагалі виникає, то виходить, що співробітники МВС не можуть виконати якихось поставлених перед ними завдань або у львівської громади виникають додаткові запити, які виходять за межі забезпечення законності та правопорядку, визначених ЗУ “Про міліцію”, Кримінальним кодексом та Кодексом України про адміністративні правопорушення. За таких обставин варто переадресувати це питання начальнику львівської міліції, який є також членом міськвиконкому. З іншого боку, якщо ВО “Свобода” не задоволене тим, як забезпечується правопорядок під час вуличних заходів та виконання рішень органу місцевого самоврядування (зокрема тих, що стосувалися подій 9 травня), то, можливо, йому варто виступити протеже в питанні існування муніципальних формувань. Мене ж як городянина значно більше турбує, що ні міліція, ні муніципальна дружина уже не встигнуть вивчити іноземну до початку Євро-2012.
– Насамперед потрібно визначити правове поле діяльності муніципальної міліції. Якщо вона займатиметься дрібними правопорушеннями, які часто переростають у хуліганство, це буде втручання в юрисдикцію МВС. Тому виникатиме конфлікт інтересів у частині підпорядкування.
Крім того, правову позицію підрозділу потрібно чітко визначити, а саме необхідно прийняти ряд законопроектів і рішень на державному та місцевому рівнях. Мені як юристу-практику не зрозумілий процесуальний статус такого підрозділу. Для цього кроку треба кардинально поміняти правоохоронну систему країни, оскільки на сьогодні без запровадження системних реформ такий підрозділ, муніципальна міліція дублюватиме роботу МВС, а це призведе до нераціонального використання грошей платників податків. На мою думку, це зайве. Краще перевести ці кошти на поліпшення матеріально-технічної бази охоронної системи. До того ж люди, які там працюватимуть, представлятимуть львівську громаду, тому мають володіти культурою спілкування, високими моральними якостями, іноземними мовами та бути готовими служити місту і його жителям.