Які пам'ятки та визначні місця, на вашу думку, є гордістю Львова?
18 квітня світ відзначає День пам’яток та визначних місць. Львів та львів’яни, як ніхто, дотичні до цього дня, адже мало на світі є міст такої краси та цілісності, як наше. Утім, те, чого не вдалося зруйнувати часу та війнам, успішно руйнують наші співгородяни, врізаючи у живі ренесансні портали мертві протези пластикових вікон, натягуючи на сивочолі кам’яниці недолугі вивіски, розфарбовуючи вишукані фасади у кислотні кольори. Але місто стоїть, пручається і волає про допомогу.
Воно все ще прекрасне, воно все ще найкраще, і ми все ще можемо та повинні ним пишатися, показувати гостям, водити їх по затишних кав’ярнях, підніматися на Високий Замок, спускатися у підземелля. Проте кожен львів’янин має у нашому давньому місті свої найулюбленіші куточки.
Сьогодні “Пошта” запитує читачів, які пам’ятки та визначні місця, на їхню думку, є гордістю Львова?
Наталія Ільїна,
керівник відділу журналу “Дебет-кредит”:
– Пам’ятник Міцкевичу – це як візитна картка Львова. Раніше навіть були листівки з його зображенням, які розкуповували туристи. А взагалі мені важко щось виокремити. Старий Львів – в обрисах до 1939 року – фактично повністю зберігся (в якому стані сьогодні стара забудова – це інше питання). І цим він відрізняється від багатьох інших українських міст, де, якщо і збереглося кілька будинків, то вже добре. А в нас цілі сецесійні ансамблі на вул. Франка, Руставелі, Київській, які можна розглядати нескінченно. А ще я дуже люблю наші парки. Рідко в якому місті їх так багато і вони такі мальовничі. Шкода, що не всі приведені до ладу. Дуже добре, що нарешті у Стрийському парку навели лад. А до деяких інших просто страшно заходити – не парки, а якийсь лісоповал.
– Личаківський цвинтар. Це – й історичне місце, і пізнавальне. Інтерес туристів до нього постійний. І за архітектурою, звичайно, він є непересічний. Вважаю, що ансамбль площі Ринок, катедра теж є гордістю міста. Шкоцька кав’ярня – це місце визначне, але для вузького кола людей: для тих, хто займається чи займався математикою, для тих, хто знає про математика Стефана Банаха, засновника функціонального аналізу, хоча там зараз навіть немає жодної таблички, а Банах – дядько зі світовим ім’ям!
Борис Возницький,
директор Львівської галереї мистецтв, Герой України:
– Важко сказати – Львів увесь є пам’яткою архітектури. Передусім – це площа Ринок, ті пам’ятки, які увійшли до переліку спадщини ЮНЕСКО. Це й пам’ятки східного обряду – Успенська церква, собор святого Юра, П’ятницька церква, Онуфріївський монастир, де був похований Федорович… Львів весь у пам’ятниках, це місто пам’ятників. Треба лише його привести до порядку. Подивіться, які величезні збірки є в наших музеях – найбільша збірка ікон в Україні та Європі в нашому Національному музеї, збірка дерев’яної барокової скульптури Пінзеля, яку ми у вересні повеземо на виставку в Лувр. Це перша виставка українця і України в Луврі!
– Вважаю, що гордістю Львова є вся стара частина міста. Через її дух, настрій, усі деталі старої архітектури, які, може, на перший погляд, і несуттєві, але які – кожна зі своїм шармом – у підсумку творять обличчя міста. А я дуже люблю Домініканський собор, колишню церкву Ельжбети, всю вулицю Вірменську, будинок на вулиці Князя Романа, де зараз “Радіо” і журнал “Дзвін”, зрештою, чимало іншого – старовинні балкончики, брами, архітектурні фрагменти, на яких акцентуюся залежно від настрою. І щоразу відкриваю для себе щось нове.
Оксана Сидор,
начальник управління туризму Львівської міськради:
– Підстав пишатися Львовом безліч. Це передовсім архітектура, де поряд із пам’ятками, що вписуються в загальну європейську стильову традицію, у нас є неперевершені унікальні шедеври, аналоги яким годі знайти не лише у Європі, а й у світі, – Вірменська, Волоська церкви, палац Корнякта. Львів – це куточок Європи для усього пострадянського простору й одночасно куточок Сходу для європейців.
Львів по праву визнаний духовною столицею України. Останніми роками наше місто буяє культурним і мистецьким життям, яке приваблює сюди туристів звідусіль. Цікаві фестивалі, незліченні перформенси, музейні експозиції, оригінальні виставки, концептуальні заклади харчування, тематичні туристичні маршрути – усе це, ніби магнітом, притягує сюди молодь. І що найцікавіше, останнім часом помітно нову тенденцію, коли “просунуті” молоді люди з Києва, інших міст України оселяються у Львові. Їм тут цікаво жити, таким чином наше місто стає привабливим для проживання, а це великий аванс для майбутнього розвитку Львова.