Як Ви дбаєте про власне здоров’я?
Більшість із нас згадує про здоров’я тоді, коли його втрачає. Лише незначна частина українців свідомо проходить медогляди задля профілактики, решта не йде до лікаря навіть тоді, коли з’являються тривожні симптоми. Терпимо до останнього і до спеціаліста звертаємося тоді, коли вже немає сили переставляти ноги. А лікар – не Бог, навіть спеціаліст найвищого класу не завжди може зарадити хворобі, допомогти відновити здоров’я. Тому медики наголошують: хворобі легше запобігти, ніж її лікувати! І недуги, виявленої на зародковій стадії, можна позбутися легко і назавжди, чого аж ніяк не скажеш про запущені хвороби.
Загалом стан здоров’я українців – на межі катастрофи. Про це свідчать реальні показники очікуваної тривалості життя. В Україні цей показник становить 67 років, а у Швеції, Ісландії, Швейцарії – понад 80 років. Прогнозована тривалість здорового життя наших співвітчизників – 55 років, водночас ісландці, шведи, швейцарці живуть, не скаржачись на недуги, в середньому понад 70 років. За даними НАМН України, лише 7% українських школярів мають задовільний функціональний стан організму, решта – ті чи інші захворювання. Серед першокласників 30% дітей
мають хронічні недуги.
Сьогодні, у Всесвітній день здоров’я, “Пошта” запитує читачів, як вони дбають про власне здоров’я?
Олексій Антипович,
директор Соціологічної групи “Рейтинг”:
– Профілактичних оглядів я не проходжу, але раз на рік оглядини у якогось лікаря бувають. З іншого боку, намагаюся добре харчуватися й менше курити. Алкоголю майже не вживаю, хіба у великі свята, бо я постійно за кермом. От і вся моя турбота про здоров’я.
Ярослав Стецький,
начальник архівного відділу Львівської міськради:
– Здоров’я нам дається, як подарунок, який потрібно цінувати та берегти. Для того, щоб підтримувати себе в тонусі, намагаюся щоранку відвідувати живе джерело на Високому Замку, освіжитися двома-трьома відрами холодної води. Окрім цього, з радістю ходжу в гори, цьогоріч підкорив 11 вершин.
Важливу роль відіграє і харчування, я “лінуюсь” вживати м’ясо, алкоголь та тютюн. Медичні огляди проходжу, оскільки цього вимагає державна служба.
Ольга Пакош,
журналіст, експерт проекту ЄС “Захист жінок і дітей –комунікаційний компонент”:
– Приємно усвідомлювати, що в останні роки запанувала “мода на здоров’я”, якщо так доречно говорити. Лікарський постулат – хворобі легше запобігти, аніж лікувати, стає все популярнішим серед українців. Думаю, що я теж дотримуюся цього правила. Регулярно відвідую стоматолога, спостерігаю за станом здоров’я у терапевта, у випадку застуди – завжди звертаюсь до “свого” отоларинголога. Волію мати “своїх” фахівців у тих галузях медицини, куди раніше вже зверталася з якимись проблемами. Я не є прихильником натуральної медицини, але з великою повагою ставлюсь до психосоматики. В моєму випадку вона спрацьовує у 95% захворювань.
Руслана Цибух,
лаборант ЛНУ ім. І. Франка:
– Для того, щоб зберегти своє здоров’я, поєдную фізичні вправи і здорове харчування. Так, кожен ранок у мене розпочинається з комплексу вправ і вівсяної каші. А ще роблю соки – буряковий, морквяний, яблучний.
Окрім цього, раз у рік проходжу ультразвукове обстеження всього організму. Це не дорого, зате ефективно. Намагаюся побільше рухатися і бути в доброму настрої.
Євген Булавін,
лікар-стоматолог:
– Щодня плаваю, бігаю, взимку стрибаю в ополонку, в усі пори року ходжу в гори. Ліків майже не вживаю, хіба що за дуже складних обставин.
Мій щорічний профілактичний огляд як лікаря-стоматолога полягає у візитах до терапевта, дерматолога, також роблю флюорографію і аналіз крові на австралійський антиген (ранній маркер гепатиту В – “Пошта”). Вважаю, щорічні флюорографія, загальний аналіз крові, санація ротової порожнини (візит до стоматолога) – ознака загальної культури кожного.
Ольга Хуторянець,
редактор та ведуча програм на телеканалі “Всесвітня служба “УТР”:
– З доров’я для мене починається з харчування. Намагаюся вживати якомога менше простих вуглеводів. А основа раціону – овочі, фрукти, м’ясо, риба. І чим простіша їжа – тим краще.
Від обмінних процесів залежить все в організмі. А ще – хороше самопочуття я підтримую позитивним налаштуванням та співом!