На вашу думку, чи можуть посадити за ґрати Леоніда Кучму?
“Кучму за ґрати!” – це гасло часів акції “Україна без Кучми” нині може стати реальністю. У вівторок, 22 березня, перший заступник генпрокурора України Ренат Кузьмін повідомив, що проти Леоніда Кучми, Президента України у 1999 – 2005 рр., порушено кримінальну справу. “Леоніда Кучму підозрюють у перевищенні влади, наданні незаконних розпоряджень керівництву МВС, які призвели до вбивства журналіста Ґонґадзе”, – сказав Кузьмін. За його словами, під час розслідування справи про вбивство журналіста в окреме провадження виділили справу щодо обвинувачення у вбивстві журналіста Олексія Пукача.
“Під час розслідування основної справи за фактом убивства журналіста відпрацьовувалися організатори, співучасники, можливі замовники.
Саме в результаті цього зібрано достатньо доказів щодо причетності Леоніда Даниловича до злочину – вбивства Ґонґадзе і незаконних дій до журналіста Подольського”, – сказав він. Екс-президентові обрали запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд. Кузьмін певен, що розслідування справи закінчать найближчим часом.
Сьогодні “Пошта” запитує читачів, чи можуть посадити за ґрати Леоніда Кучму?
Леся Ґонґадзе,
мати Георгія Ґонґадзе:
– Кримінальною справою щодо мого сина Георгія займається вже шостий генеральний прокурор України. Нею займалися десятки слідчих, десятки парламентських та європейських комісій… І що?! Якби вона була такою легкою, то не тягнулася аж десять з половиною років! Зараз звинуватити Леоніда Кучму в тому, в чому його звинувачують, я не можу. Боляче, що кожен має якийсь політичний інтерес у цій справі. Є люди, а є нелюди! Звинуватити Кучму в тому, що він дав наказ, не можу, бо труп, який лежить у таращанському морзі, не належить моєму синові. Те, що особисто бачила в морзі, не має жодного стосунку до Георгія. Той череп, що мені показували у 2010 році, також не належить моєму синові. Певна: постійно йде підтасування фактів у цій кримінальній справі.
Гервіг Геллер,
славіст, політичний оглядач країн Східної Європи, журналіст (Австрія):
– Справа Ґонгадзе – це свого роду первородний гріх української політики. Його повне і остаточне розкриття й відповідні вердикти суду були б дуже важливим кроком України вперед – зокрема й у плані європейської інтеграції. Однак це порушення кримінальної справи проти екс-президента Кучми схоже на дивні київські залаштункові ігри, зміст яких із далекої Австрії і без інсайдерської інформації не збагнути. На жаль, на тлі найновішої української історії наразі не дуже віриться у незалежність прокуратури і судової системи від політичного замовлення. Але всяке може бути. Надія, як відомо, помирає останньою.
Тарас Стецьків,
народний депутат України, фракція НУ-НС:
– Ще вчора, коли мене про це запитували, був схильний вважати, що це радше дезінформація і чинна влада навряд чи зможе таке зробити. Цій владі Кучма увесь час робив реверанси, Кучма, власне, вивів Януковича в люди – зробив його спершу губернатором, потім кандидатом у Президенти. Це дуже несподівано. Вважаю, що за цим стоїть дуже складна комбінація. Не знаю, чи Кучму зможуть посадити. Цього не знає ніхто, але те, що справа порушена не за фактом, а особисто проти Леоніда Кучми у зв’язку з перевищенням повноважень і віддачею завідомо незаконного наказу міністрові МВС, яке призвело до загибелі журналіста Ґеоргія Ґонгадзе, може свідчити про кілька речей. У такий спосіб влада почала діяти методом тотального залякування всіх, влада дає сигнал, що для неї нема нічого неможливого, що вона готова розправитися і зі своїми, і з чужими. Це означає, що ці люди без гальм. Можливо також, що в такий спосіб намагаються посунути Віктора Пінчука, посягнути на його власність. Можливо, є й інші причини. Але перше, що спадає на думку, – це дуже сильна акція залякування всього суспільства.
Сергій Смірнов,
громадський діяч, учасник комітету “За правду!”:
– Я не зустрів ще жодної людини, яка б сказала, що серйозно ставиться до кримінальної справи, порушеної проти Л. Кучми. Є різні трактування – від “реабілітаційного”, щоб поставити крапку в історії звинувачень Кучми, до серйозного бізнес-перерозподілу в Україні. Але, попри всі версії, ніхто не вірить у серйозність намірів, то й вся справа, очевидно, такою й залишиться. Занадто багато було очікувань, слідчих дій, учасників процесів. І чесно скажу: мене непокоїть те, що цю історію з кримінальною справою можуть використати не тільки як реабілітаційну крапку для Кучми, але і як появу нових версій. Наприклад, чистки в силових органах через погане розслідування, підтасовку фактів тощо і улюблений варіант останнього часу – “новий несподіваний поворот справи з новими учасниками”. У будь-якому випадку, громадської довіри до результату, яким би він не був, очікувати не доводиться.
Юрій Вовкогон,
магістр політології:
– Хотів би вірити, але оптимізму не вистачає. Теперішня Україна – це тільки нова назва УРСР, що є проектом колишньої совкової партноменклатури, котра навалила повні штани у 1991 році, щоб втекти у периферію від імовірної революції. Тому Кравчука, Кучму, Ющенка, Януковича відрізняє тільки зовнішня риторика. Для них засуджувати людей свого кола нема змісту. Хіба через якісь жорсткі фінансові протиріччя. Але таких між сферою інтересів Кучми і Януковича не спостерігалося. Взагалі цією країною керують, як заводом, з якого можна ще щось сперти, поки робітники бухають. А на заводі судити колишнього директора є ознакою поганого тону. Хай краще нидіє на Багамах… Упевнений, що їм тільки спічрайтери можуть нагадати, хто такий Ґонґадзе.