Космічний скандал

Відомий космонавт Міхаїл Тюрін назвав майбутнє російської космонавтики безперспективним

Відомий космонавт Міхаїл Тюрін назвав майбутнє російської космонавтики безперспективним

У розлогому інтерв'ю "Новой газете" космонавт, який брав участь у двох експедиціях на МКС і провів у навколоземному просторі майже рік, заявив, що вся система, що забезпечує космічні польоти й розвиває нові проекти в Росії, працює неефективно. Розповів він і про майбутнє партнерство Росії та інших космічних держав за проектом Міжнародної космічної станції (МКС). Космонавт заявив, що Росію "не візьмуть у майбутнє як непотрібний баласт". За словами Міхаїла Тюріна, інші країни, що розвивають свої космічні програми, перейняли в Росії необхідний досвід, наростивши при цьому свій технічний потенціал. Натомість Росія, як відзначив Тюрін, за останні роки істотно відстала в технічному плані.

Коментуючи можливе від'єднання російського сегмента МКС від основної станції (такий сценарій передбачений у тому випадку, якщо партнери відмовляться продовжувати свою участь у проекті МКС після 2015 року), космонавт відзначив, що така міністанція буде нефункціональною. За відсутності американських систем буде неможливо здійснювати адекватне керування станцією, тримати безперервний зв'язок без перешкод із Центром управління польотами і передавати на Землю великі обсяги інформації.

Однією з найголовніших перешкод на шляху розвитку космічних програм Міхаїл Тюрін назвав відсутність системності. Росія розвивала проекти орбітальних станцій, не маючи належного набору завдань, для реалізації яких були необхідні спочатку "Мир", а потім МКС. Експерименти, які виконували російські космонавти на борту Міжнародної космічної станції, Тюрін назвав "лабораторними роботами для першокурсників".

Космонавт також розповів про своє бачення нового російського космічного корабля, що повинен прийти на зміну "Союзам". Раніше заступник генерального конструктора Ракетнокосмічної корпорації (РКК) "Энергия", головний конструктор пілотованих комплексів Ніколай Брюханов оголосив, що перші випробування нового корабля відбудуться у 2015 році. Водночас Міхаїл Тюрін заявив, що новий космічний корабель проектується "поза всякою концепцією" і порівняв його з гібридом асфальтоукладальника й боліда Формули1.

Інтерв'ю Міхаїла Тюріна "Новой газете" спричинило в Росії гучний скандал. Адже точка зору відомого космонавта кардинально розходиться з офіційною позицією "Роскосмоса" та РКК "Энергия". Представники цих відомств лише нещодавно бадьоро розповідали про глобальні плани розвитку космічної галузі в найближчі роки. Зокрема, були озвучені наміри розробити на основі вантажного корабля "Прогресс" космічні кораблі з ядерним двигуном для очищення навколоземних орбіт від сміття.

Хоча, з іншого боку, своєрідним підтвердженням правоти Міхаїла Тюріна можна вважати слова глави РКК "Энергия" Віталія Лопоти про те, що частка Росії на ринку космічних послуг, що оцінюється в 300 мільярдів доларів, украй мала. При цьому серед основних послуг Лопота назвав дистанційне зондування Землі й метеоспостереження. Щоб виправити ситуацію було прийняте рішення про створення в Росії ще однієї космічної корпорації.

Серед заявлених цілей "Российских космических систем": створення систем моніторингу ресурсів і об'єктів, систем зондування Землі та метеоспостереження. Тобто, саме ті напрямки, які, за словами глави РКК "Энергия", вкрай слабо освоєні Росією.

 

Довідка "Пошти"

 

Міжнародна космічна станція (МКС) (англ. International Space Station, ISS) - пілотована орбітальна станція, що використовується як багатоцільовий космічний дослідницький комплекс. МКС - спільний міжнародний проект, у якому беруть участь 16 країн: Бельгія, Бразилія, Британія, Німеччина, Данія, Іспанія, Італія, Канада, Нідерланди, Норвегія, Росія, США, Франція, Швейцарія, Швеція, Японія. Міжнародна природа проекту МКС сприяє проведенню спільних наукових експериментів. Найвідомішими прикладами співробітництва можна вважати експеримент "Плазмовий кристал", присвячений фізиці пилової плазми.

Джерело: wikipedia.org

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4391 / 1.57MB / SQL:{query_count}