Досі вважалося, що уявна Єва жила трішки раніше за ймовірного Адама. Передбачалося, що останній спільний предок людей по жіночій лінії помер не пізніше 148 тисяч років назад, по чоловічій – не пізніше 156 тисяч. “Попередні дослідження показували, що чоловік жив пізніше, аніж жінка. Але наше дослідження показує, що насправді часових розбіжностей немає”, – запевняє професор генетики Стенфордського університету Карлос Бустаманте.
Як відомо, Y-хромосома передається лише від батька до сина, а мітохондріальна ДНК успадковується по материнській лінії. Це дуже корисні інструменти для виявлення родових відносин, зважаючи на те, що швидкість мутацій цілої ДНК є більш-менш сталою. Зіставляючи ці дані із інформацією про розселення народів, можна вирахувати час життя тих, кому ми завдячуємо більшою частиною генома.
Дослідники під керівництвом Бустаманте проаналізували Y-хромосомні послідовності у 69 чоловіків із різних регіонів. Завдяки новим способам секвенування ДНК науковці змогли встановити 11 000 відмінностей між цими послідовностями. “По суті, ми побудували повне “дерево еволюції” для чоловічої Y-хромосоми. До появи новітніх систем секвенування таке дерево ґрунтувалося лине на кількох сотнях варіантів. Ми могли поглянути на загальні обриси такого дерева, але не мали змоги дізнатися, якою є довжина його гілок, що виражається у числі мутацій. Тепер у нас є такі дані”, – запевняє співавтор дослідження Девід Познік.
Американці переконують, що загальний предок людини жив близько 100 – 148 тисяч років назад. Адам і Єва не були єдиними людьми, які жили у той час. Просто саме їхні частини ДНК через тисячоліття мутацій найбільш повно відповідають сучасним.