Пам’ять про вчених

У Львові на Вулецьких пагорбах постане новий пам’ятник

У Львові на Вулецьких пагорбах постане новий пам’ятник

Виконавчий комітет Львівської міської ради погодив містобудівне обґрунтування та умови спорудження Національним університетом “Львівська політехніка” пам’ятника вченим, розстріляним 1941 року на Вулецьких пагорбах, нині студентський парк (район студмістечка Політехніки – вулиці Сахарова). Монумент називатиметься Пам’ятник ученим Львова, розстріляним нацистами 1941 року на Вулецьких пагорбах, назва буде виконана українською, польською, німецькою мовами.

Також біля пам’ятника розміщуватиметься інформаційна таблиця про події 1941 року з переліком тих, хто загинув. Передбачають,  що гранична висота пам’ятника може становити 8 м, висота будівлі інформаційно-музейного павільйону – 9 м.

Пам’ятник планують поставити вже цього року – до 70-ї річниці трагедії. За попередніми домовленостями між міськими радами Львова і Вроцлава, левову частку коштів на встановлення монумента має виділити польська сторона. Зокрема, на спорудження самого пам’ятника у міському бюджеті Вроцлава торік заклали 900 тисяч злотих. Львів’яни мають забезпечити кошти на благоустрій території.Нагадаємо, ідея встановити пам’ятник на цьому місці не нова. Вперше вона прозвучала ще в 70-х роках ХХ сторіччя. Тоді за її втілення взялися архітектор В.Каменщик та скульптор Е.Мисько. Скульптори підготували не лише проект, але й фундамент майбутнього пам’ятника, однак з різних причин так і не втілили свій задум. Згодом пошанування невинно убієнних стало однією із тем українсько-польських перемовин уже в 2000-х роках. Тоді на місці гітлерівського злочину встановили пам’ятний знак – хрест та таблицю з іменами жертв.

У 2009 році українська та польська сторони спільно провели міжнародний конкурс на найкращу концепцію пам’ятника польським професорам, яких розстріляли 1941 року німці на Вулецьких пагорбах. До участі у конкурсі було подано 28 проектів, з них вісім українських. За результатами голосування журі, перемогла скульптурна концепція Олександра Сліви i Барбари Замбжикей-Сліви з Кракова та архітектурна концепція львівських архітекторів Олега Трофименка та Дмитра Сорокевича. Автори обох проектів мають виготовити спільне бачення майбутнього монумента.

За словами Юрія Криворучка, головного архітектора Львова, символіка пам’ятника така, що на арці розміщено 10 каменів, які символізують Божі заповіді. “П’ята заповідь – Не убий!” – вона буде порушена, нібито вона загрожує конструкції арки. Це символізує те, що коли людина порушує заповідь Божу, є загроза зруйнувати цілісність конструкції світу, – прокоментував Юрій Криворучко. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4104 / 1.55MB / SQL:{query_count}