Цього року на модернізацію ліфтів планують виділити майже вдесятеро менше коштів, ніж торік
Цього року на модернізацію ліфтів планують виділити майже вдесятеро менше коштів, ніж торік
У Львові вже третій рік поспіль не виконують програму модернізації та оновлення ліфтового господарства. Як кажуть фахівці, понад 60% ліфтів відслужили свій експлуатаційний термін і фактично “висять на тросі”. Попри те, що органи контролю з кінця 2009 р. періодично зупиняють роботу будинкових підіймачів, міська влада не поспішає виділяти кошти на їх обстеження та ремонт.
У 2009-му Держгірпромнагляд оприлюднив інформацію про те, що з понад двох тисяч ліфтів у половини минув 25-річний термін експлуатації. Торік ситуація фактично не змінилась, адже програма технічної експертизи, модернізації, ремонту, заміни ліфтів у будинках Львова на 2009 р. виконана лише на 8,2%; диспетчерські системи (за визначеного терміну експлуатації 10 років) працюють по 25-30 років; обладнання застаріле, зношене майже на 100%, часто виходить із ладу; а кількість ліфтів, що не забезпечені диспетчерським зв’язком, щорічно збільшується.
Міській владі постійно вдається домовитись про відтермінування відімкнення львівських ліфтів, та від цього ситуація не покращується. У лютому Львівська держінспекція промислової безпеки та охорони праці перевірила ліфти в Галицькому районі. Як наслідок – на деякий час зупинили 21 ліфт.
– Зупинка – це наразі єдиний метод впливу на міську владу, однак він не надто ефективний. Адже приходимо, перевіряємо, зупиняємо роботу тягача, для того щоб відновити його роботу і уникнути соціальної напруги, міська рада складає графіки обстеження та ремонтів. Однак кошти з бюджету не виділяються й віз і далі там, – каже Іван Мечержак, начальник Львівської державної інспекції промислової безпеки та охорони праці.
Щоб уникнути таких зупинок, ліфти мають пройти обстеження і отримати дозвіл від Західного експертного технічного центру. В іншому випадку, ліфти заборонено використовувати, оскільки вони можуть загрожувати життю та здоров’ю мешканців. За словами начальника інспекції, у випадку, якщо мешканець постраждає від несправності такого ліфта, то власник будинку: ЛКП, ЖБК чи ОСББ – несе за це адміністративну та кримінальну відповідальність.
Водночас, як запевняють фірми, які обслуговують будинкові підіймачі, незважаючи на важливість проблеми, коштів на експертні дослідження міськрада виділяє недостатньо.
– Якщо мерія терміново не почне домовлятись про дослідження, в найближчі місяці ліфти зупинять. Й надалі з кожним роком ситуація буде лише ускладнюватися. Років через десять понад 80% ліфтів відпрацюють установлений термін експлуатації і можуть загрожувати життю та здоров’ю львів’ян, – розповів Василь Сеник, директор “Ліфт-Еко”.
Своєю чергою, Валерій Веремчук, член постійної депутатської комісії інженерного господарства транспорту і зв’язку ЛМР, запевнив: цього року на модернізацію ліфтового господарства міста з бюджету розвитку планують виділити понад 1 млн грн.
– Це, звичайно, недостатня сума, однак цього року бюджет розвитку буде спрямований більше на погашення торішніх витрат, аніж на цьогорічні потреби. З 250 млн грн доходів, які мають надійти у скарбницю міста, потрібно близько 120 млн грн віддати як борги, 70 млн грн піде на співфінансування закордонних грантів і кредитів, які спрямовані на розвиток інфраструктури міста. Ще частину грошей потрібно виділити на підтримку освітньої та медичної галузі. Як наслідок – на фінансування ремонтів залишаються копійки, – каже Валерій Веремчук. При цьому додав, що потрібно залучати кошти не тільки з бюджету міста, але й з квартплати, адже щомісяця мешканці оплачують видатки на експлуатацію та обслуговування ліфтів.
Варто зазначити, що програма технічної експертизи, модернізації, ремонту, заміни ліфтів у будинках Львова, яку прийняли у 2009 році з розрахунком на чотири роки, передбачала значно більші кошти. Зокрема, за час дії програми на оновлення ліфтів мали виділити загалом 130 млн грн. У 2010-му на її фінансування планувалось 25 млн грн, натомість депутати затвердили лише 9,5 млн грн, а 2,5 млн грн мало надійти з держбюджету як співфінансування. Цього року сума ще менша, тож сподіватись на те, що в місті не зупинятимуть ліфти, не варто. Тому львів’янам варто вже готуватись частіше ходити сходами.