Стояти в корках львів'янам доведеться ще дуже довго. Масштабний ремонт більшості львівських вулиць, який міська влада розпочала навесні, завершать не раніше наступного року. Одна з найбільших проблем, з якою львівська влада "несподівано" стикнулася під час дорожньо-ремонтної епопеї, - непрофесійність підрядників. Вулиці стоять розриті, чиновники ж лише знизують плечима: міняти підрядників нема коли та й... ні на кого.
Цьогоріч на капітальний ремонт львівських доріг із бюджету розвитку міста заплановано витратити 215 млн грн.
Станом на 1 вересня освоєно: Шляхова мережа міста Львова загалом становить понад 1000 км вулиць. Наразі в стані капітального ремонту - приблизно 4,8 км доріг. |
Цьогоріч у Львові чи не вперше за роки незалежності розпочали масштабний ремонт доріг. Міська влада, на диво, оперативно провела тендери, визначила переможців, які відразу ж розпочали роботи, "перелопативши" пів-Львова. Рухатись містом стало практично нереально, суцільні затори спровокували невдоволення мешканців. Позатим влада заспокоювала: дискомфорт тимчасовий і терпіти - недовго.
Та станом на 1 вересня ремонтники освоїли менше половини коштів, виділених на ремонт доріг: 97 млн грн або 45% з бюджету розвитку і 9 млн або 42,7 % з дорожнього фонду. Тож ремонт деяких вулиць, за найоптимістичнішими прогнозами, ризикують затягнути до зими, а то й до наступного року.
Причина такого повільного освоєння коштів - підрядники виявилися не готовими до складнощів під час ремонту доріг. Та звинувачувати лише будівельників було б неправильно, адже, оголошуючи тендер, чиновники не передбачили великої частини робіт, яка стала явною лише після того, як підрядники зняли верхнє дорожнє полотно. Іншими словами, одні не знали, за що вони беруться, інші - що замовляли...
Чи не найпроблемнішою виявилася ділянка вул. Городоцької - пл. Осмомисла -пл. Торгової. На ній працює підрядник ТзОВ "Константа-захід". Розривши вулицю, підприємство стикнулося з проблемою комунікацій, які не нанесли на карту. Розірваний водопровід і телефонні мережі спровокували акт-претензію від "Львівводоканалу". Як наслідок - роботи припинили і зараз практично не ведуть. Чиновники поспішили відхреститися від проблеми, назвавши фірму новачком у дорожньо-ремонтній галузі, який не розумів, за що брався. При цьому міські урядники, вочевидь, забули, що право встановлювати у тендері певні умови, зокрема й щодо досвіду учасників, належить саме їм.
- "Константа-Захід" - новачок на львівських вулицях і в неї слабенький менеджмент. Фірма занадто довго розв'язує питання і, на жаль, не дотримується графіків виконання робіт. Зокрема на пл. Торговій до 5 вересня мали завершити каналізаційні і водопроводні роботи, які тільки зараз розпочали. Але до зими вони мають здати об'єкт! - розповів "Пошті" Богдан Коваль, начальник управління капітального будівництва ЛМР.
Затягнувся і ремонт ділянки дороги на пр. Червоної Калини - залізничної колії Персенківка, який теж виконує "Константа-захід". Як зазначив "Пошті" Богдан Коваль, наразі триває підготовчий етап до проведення робіт, хоча, згідно з планом, роботи мали розпочати ще в травні. Чиновник запевняє, що до листопада підрядник має завершити роботи. Дізнатись думку підрядника з приводу ситуації "Пошті" не вдалося. Очевидно, "Константа-захід" не настільки впевнена в своїх силах, щоб щось прогнозувати, адже спілкування з журналістом представники фірми постійно уникали.
Михайло Гладій, директор ТзОВ "МІОР-ЛВ", яке ремонтує вул. Шпитальну і теж не вкладається в графіки, запевняє, що проблема не тільки в підрядниках, але й у самій системі відносин між замовником і підрядником.
- Дуже погано підготували проектно-кошторисну документацію. Ціни не завжди співпадають із реальними. Окрім того, завдання не відповідає реальній роботі. Зокрема, у тендерному завданні не зазначили, що на вул. Шпитальній потрібно замінити колектори, окрім цього, ми знайшли декілька зайвих комунікацій. Відповідно, потрібно було виконувати додаткові роботи. Міська рада виділила додатково 2 млн грн, але ми ще не розпочали робіт, бо не до кінця погодили кошторис, - розповів "Пошті" Михайло Гладій.
Попри це, до грудня вулицю він обіцяє відремонтувати. Щоправда, одразу визнає, що в дощ працювати на дорозі технічно неможливо, а у вихідні люди не захочуть виходити на роботу.
- У всіх село, картопля, ніхто мені за півтори тисячі гривень у вихідні працювати не буде. Потрібно відповідно платити, а я не можу, бо на тендері запропонував мінімальну ціну, - зазначив він. До речі, тендерна процедура є ще одним чинником, який, на думку підрядника, заважає швидко і якісно ремонтувати. Та, попри все, Михайло Гладій не збирається відмовлятися від бюджетних замовлень у майбутньому, адже "приватник" вимагає високої якості роботи і "мороки з ним значно більше".
Натомість старожили львівських доріг ВАТ "ШРБУ-65" не мають наміру надалі їх ремонтувати. Після довготривалих робіт на вул. Мечнікова і Городоцькій міська влада не дуже радо віддає їм об'єкти.
- Таке враження, що нас просто відсувають на задній план, віддаючи перевагу фірмам, які вперше виходять на львівські дороги і не знають специфіки. Я вже багато чула про результати роботи таких фірм: і кабелі рвали, і водопроводи. Це ознака непрофесіоналізму. І рано чи пізно міська рада це зрозуміє. А поки "клімат" не зміниться, будемо брати замовлення за межами нашого міста. Зокрема, зараз нам пропонують роботу в Самборі та інших містах області. Не бракує і приватних замовлень, з якими простіше працювати, - зазначає Леся Магера, директор ВАТ "ШРБУ-65".
Щоправда, до цього підприємство завершить роботи на вул. Городоцькій і Мечнікова.
Хоча сподіватись, що цього року вул. Мечнікова таки відкриють і відновить роботу трамвай №7, марно. Цьогоріч капітальний ремонт на вул. Мечнікова ніхто не продовжуватиме.
- Ми виконали першу чергу від Костя Левицького до Пекарської, маємо проектну документацію від Пекарської до Личаківської. Навіть виділили на перший етап другої черги близько 8 мільйонів і оголосили тендер. Але ніхто не з'явився і не подав заявок. Причини не знаю і не хочу коментувати, хай коментують ті, хто не йде, - підрядники, які не хочуть там працювати. Тому зараз напрацьовуємо альтернативний варіант: просто відремонтувати трамвайні колії, не зачіпаючи комунікацій. Однак рішення щодо фінансування капітального ремонту колії поки що немає, - розповів Богдан Коваль.
Здається, не тільки підрядники не розрахували свої сили - міська рада теж не надто прискіпливо готувалася до початку ремонтного сезону і тепер від цього сама ж потерпає. Мечнікова - не єдина вулиця, яка залишилась без ремонту через брак підрядників. Не ремонтуватимуть заплановану вул. Полуботка. Причина - тендер оголошено на 300 тисяч, а проектно-кошторисну документацію одержали на 1,14 млн грн. На вул. Кульчицької - виділено 400 тис. грн, а реальна вартість 6,5 млн грн. Та сама історія з вулицею Політехнічною - виділено 347 тис. грн, насправді ж вартість реконструкції - 2,4 млн грн.
Наразі ремонт практично всіх вулиць відбувається в "ручному режимі": високопосадовці самі оглядають об'єкти і "підганяють" підрядників. Керує процесом Олег Синютка, перший заступник міського голови, який запевнив "Пошту", що всі роботи стовідсотково виконають до зими.
- Проблеми є, але ми їх вирішуємо. В основному недопрацьовують нові підрядники, для яких львівські вулиці виявились занадто складними. І це не тільки львівські підрядники, але й з інших міст. Зокрема, київська фірма "Укрспецтехнології" теж наробила нам немало клопоту. Але замінювати їх ми не будемо, бо немає ким. Залучати знову до роботи старих підрядників, які робили декілька десятків метрів дороги два роки, теж не хочемо. А збільшувати оплату за роботу не можемо, бо порушимо тендерне законодавство. Єдине, чим можемо впливати, це щоденною роботою з підрядниками і санкціями, - зазначив "Пошті" Олег Синютка. Попри це, жодних санкцій до підрядників досі не застосовували, хоча приводів є багато.