Через незаконне будівництво готелю руйнуються відразу кілька будинків на вулиці Сербській
Будівництво готелю на вулиці Федорова, 22 – 28, припинили. За інформацією “Пошти“, останні три тижні роботи тривали незаконно, адже ще 26 січня інспекція Держархбудконтролю скасувала свій дозвіл на будівництво як такий, що був виданий з порушенням чинного законодавства. За словами Ореста Шейки, голови постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та ЗМІ Львівської обласної ради, ймовірно, саме через це будівництво на сусідніх будівлях на вулиці Сербській, 3, 5, 7, 9, з’явилися тріщини.
Як вже писала “Пошта”, будинок на вулиці Сербській, 5, почав руйнуватися ще два роки тому, коли, за словами мешканців, почалися активні будівельні роботи на сусідній ділянці, що на вулиці Федорова. Попри численні звернення мешканців до ЛКП, увагу на це звернули лише минулого тижня, коли проблемою зацікавилися депутати та журналісти.
“У будинку, пам’ятці архітектури, на вул. Сербській, 5, за останні два роки, а особливо в останній тиждень з’явилися тріщини на всіх рівнях – дуже великі на рівні 3-го та 4-го поверхів, величиною до 6-8 см в окремих місцях, які вказують на деформацію всієї лицьової стіни тильного фасаду будинку та її відхилення у бік виритого котловану самовільного будівництва. Тріщини різної величини є у всіх частинах будинку – від підвалу до даху на його тильній стороні. Характер тріщин вказує, що будинок вимагає негайного (!) проведення протиаварійних робіт”, – йдеться у протоколі розширеного виїзного засідання робочої групи експертів постійної депутатської комісії Львівської обласної ради.
Сьогодні фундаменти новобудови закладені на глибині 13 метрів (!). На думку експертів, це створює бар’єр для відтоку дощових вод, що може стати додатковою причиною підвищення рівня ґрунтових вод навколо фундаментів будинків на вулиці Сербській. Попри те, що ні інвестор, ні міська влада не поспішають визнавати вину забудовника готелю у тому, що руйнуються сусідні будинки, за словами Ірини Маруняк, голови Галицької районної адміністрації, інвестор (ТзОВ “Українські інвестиційні системи”) погодився профінансувати проведення протиаварійних робіт. Щоправда, незважаючи на те, що проект першочергових протиаварійних заходів напрацювали ще минулого тижня, а експерти говорили про необхідність негайного їх проведення, досі ніхто не почав їх виконувати.
Уже цього тижня стало відомо, що проблема будинку на вул. Сербській, 5, не поодинока. За словами депутатів, почали “тріщати” й суміжні будинки № 3, 7 та 9, зокрема, в будинку № 7 з’явилася тріщина на маяку, встановленому реставраторами. Аби запобігти подальшому руйнуванню кам’яниць, які є пам’ятками архітектури, учасники робочої групи депутатів та експертів вимагають зупинити земляні та будівельні роботи на ділянках вул. Федорова, 22, 24, 26, 28 (враховуючи також частини ділянок на вул. Сербській, 3 та 5), які ведуться без необхідних дозволів і без погодженої проектної документації. Депутати також планують заслухати інформацію про це будівництво на сесії обласної ради, яка відбудеться 22 лютого. За словами Ореста Шейки, є припущення, що це була запланована халатність з боку забудовників, з метою руйнування будинків, що межують з будівельним майданчиком і таким чином вивільнення додаткової площі під будівництво.
Нині основне запитання, хто відповість за незаконні роботи в зоні ЮНЕСКО, які призвели до руйнування пам’яток археології та довели до аварійного стану пам’ятки архітектури?