Урятувати Меркурія

Львівські реставратори мріють повернути до життя скульптуру Меркурія, яка розташована на фронтоні нинішнього будинку Фонду держмайна

Львівські реставратори мріють повернути до життя скульптуру Меркурія, яка розташована на фронтоні нинішнього будинку Фонду держмайна, що на вулиці Січових Стрільців, 3. За їхніми підрахунками, для цього треба 113 тис. грн.

– Нині скульптура у стабільно поганому стані. – розповів “Пошті” Андрій Салюк, президент благодійного фонду “Збереження історико-архітектурної спадщини Львова”. – Говорити про те, що вона впаде, не можна. Однак у нас є серйозні проблеми з руйнуванням пластики скульптури через вплив атмосферних явищ, а також через викиди автотранспорту. 

Скульптуру Меркурія побудували разом із будинком у 1887 році. Тоді це було управління залізниці, адже Меркурій – покровитель торгівлі і подорожніх. Автор скульптури – професор Львівської політехніки Леонардо Марконі. Поряд був перехід до колишнього пасажу Гаусмана – своєрідної львівської Волл-стрит. Тому торгівці вважали розташування Меркурія невипадковим.

На думку Андрія Салюка, порятунок скульптури має символічне значення для всіх львів’ян, адже це буде ще одне підтвердження, що історичний та цікавий Львів не закінчується територією міста у мурах.

Збір коштів на порятунок Меркурія розпочали у травні минулого року. Досі організатори зібрали трохи більше як 22 тисячі гривень, за які вдалось оглянути скульптуру та виготовити проектно-кошторисну документацію.

– Кошторис, який тепер є у нашому розпорядженні, деталізує всі пов’язані з реставрацією витрати, крім плати за оренду риштування та спецтехніки. Згідно з кошторисом, реставрація Меркурія вартує 112 546 грн. Цю суму треба зібрати за найближчі три місяці, щоб у квітні розпочати роботи, які триватимуть увесь реставраційний сезон (до середини осені – “Пошта”), – зазначив Андрій Салюк

За ці кошти організатори акції планують провести очищення та консервацію скульптури, а також відреставрувати її, тобто додати давно втрачені елементи, зокрема деталі одягу. Після виконання цих робіт проведуть гідрофобізацію – Меркурія покриють спеціальною речовиною, яка захищатиме скульптуру від атмосферних опадів. Таким чином львівський Меркурій, на думку Андрія Салюка, зможе простояти ще багато років.

Меркурій стане не першою скульптурою, якій поталанить набути оновленого вигляду за приватні кошти. Львів уже має приклад порятунку пам’яток архітектури коштом меценатів. Так, у 2003 році за пожертви вдалося відреставрувати фонтан “Діана”, що на площі Ринок. У 2006 році за гроші благодійників відреставрували кам’яний барельєф “Всевидяче око” на будинку, що на розі Краківської та Шевської. У 2007 році таким чином вдалося фактично врятувати унікальну скульптуру двотулубного лева, який “живе” на балконі наріжного будинку на вулицях Галицькій і Староєврейській.

За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, загалом на фасадах будинків є понад 500 цінних скульптур та барельєфів. Приблизно 30%  з них нині в аварійному стані.

– У найгіршому стані сьогодні об’єкти з епохи еклектики та сецесії, оскільки їх робили із штучного каменю. Вони доволі понищені і не відреставровані, – розповіла “Пошті” Лілія Онищенко. –Загалом у місті дещо кращою є ситуація із скульптурами на об’єктах сакральної архітектури і гіршою зі скульптурами на житловій та громадській забудові. Ми плануємо опрацювати окрему програму, яка стосуватиметься декору пам’яток. Гроші потрібні не лише на реставрацію скульптур та барельєфів, а передусім на їх постійне обстеження. Адже часто легше запобігти руйнуванню пам’ятки, аніж потім її реставрувати.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4023 / 1.57MB / SQL:{query_count}