За двадцять років львів’ян планують пересадити з авто на велосипеди
У Ратуші вирішили остаточно розв’язати проблему перевантаження центру міста автомобілями. Для цього міські обранці запросили до міста голландського фахівця, який 30 років працював над тим, щоб 50% жителів “країни тюльпанів” пересіли з чотирьох коліс – на два. Тепер черга дійшла і до Львова…
– Звичайно, це перспектива довгострокова, програму ми розраховуємо на 20 років, – розповідає “Пошті” Іван Гринда, голова депутатської комісії інженерного господарства, транспорту та зв’язку. – До нас приїхав голландський фахівець, який допоможе розробити велоінфраструктуру міста. Протягом тижня голландський експерт вивчав інфраструктуру Львова і зробив висновок, що компактність міста сприяє облаштуванню велосипедних доріжок. За його словами, у світі існує два варіанти розвитку транспортної системи: американський та голландський. Перший варіант передбачає розбудову автошляхів та зведення паркінгів: американці пожертвували старими будинками задля того, аби було куди прилаштувати авто. Натомість, голландці віддали перевагу історії і зробили так, аби пересуватися містом на авто було просто незручно. Нині там таке коштовне паркування, що припаркувати машину охочих мало.
Якщо нині не розпочати працювати над пріоритетними шляхами пересування у Львові, то складно сказати, що чекатиме центр, яким і без того щороку важче рухатися. Аналогічна ситуація виникла у Голландії 25 років тому. Зараз там 50% жителів – на велосипедах. За словами депутата, проект створення велодоріжок Львів почне реалізовувати вже цього року. Кошти на це візьмуть із надходжень від паркування, яке нещодавно подорожчало вдвічі. У ратуші також вважають, що підняття ціни за паркування – один із перших кроків на шляху запровадження велоруху в місті.
Цього року депутати міськради планують закласти в бюджет 2 мільйони гривень на остаточний проект облаштування велодоріжок. А вже до 2012 року хочуть оснастити кілька вулиць, найімовірніше, Володимира Великого та Наукову. Водночас з першого вересня цього року у школах міста читатимуть лекції щодо користі пересування містом на велосипеді. Іван Гринда також додає, що Голландія – чудовий приклад того, як за кілька років здоров’я нації покращилося, кількість тих, хто хворіє від ожиріння, суттєво скоротилася. Наступного року у Львові хочуть розмістити інформаційні щити, які інформуватимуть про користь двоколісного транспорту.
Як розповів “Пошті” В’ячеслав Дяк, представник Асоціації велосипедистів Львова, ініціативу мали б підтримати у львів’ян.
– Львів схожий за інфраструктурою до тих міст, які віддали перевагу двоколісному виду транспорту, тому ідея має прижитися, – коментує В’ячеслав Дяк. – Зараз все залежатиме від чиновників, в руках яких зосереджена влада та відповідальність за програму.
Нагадаємо, розмови про те, що Львову потрібна велосипедна інфраструктура, тривають вже декілька років. Щоправда, досі далі розмов справа не пішла.