Як правильно підписати комунальний договір
Із початку січня мешканці Львова отримали нові договори на обслуговування будинків та прибудинкових територій, а також на постачання тепла, холодної, гарячої води та водовідведення. При цьому деякі договори були незаповнені, а деякі різнились розміром пені за невчасний розрахунок за комунальні послуги: в когось писало 0,1%, у когось – 0,01%. У міськраді наголошують: помилки технічні. Натомість представники громадськості запевняють: це було зроблено навмисно, щоб встановити більші стягнення з мешканців і обмежити їхні права.
Три варіанти одного договору
Нагадаємо, що торік, 17 грудня, ВРУ ухвалила зміни до Закону України “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги” (який діяв із жовтня 1996 р.). Згідно зі змінами, на борги за комунальні послуги, які утворились від початку року, нараховуватиметься пеня. Щоправда, у ЗМІ довго тривали дебати щодо її розміру. А саме: чи це має бути 0,1%, як встановлено у проекті нового Житлового кодексу, чи відповідно до старого ЖКК – 0,01% за один день протермінування платежу.
Як наслідок – нові типові договори на надання ЛКП комунальних послуг, які отримали львів’яни, викликали паніку і непорозуміння. Тим паче, з’ясувалось, що з якихось причин розмір пені у типових договорах різнився.
Теодор Дяків, член ЛМОП “Громадянська позиція”, називає такий стан речей намаганням влади стягувати з мешканців у десятеро більшу пеню, ніж встановлено законодавством.
– Львівські комунальні підприємства розповсюдили три варіанти одного й того ж типового договору на обслуговування будинків та прибудинкових територій. І це тільки те, що ми “зловили”. Окрім цього, в договорах різнився розмір пені – 0,1%, 0,01% і навіть 1%. Я звертався у міськраду з проханням надати мені договір, який надали для розповсюдження ЛКП. Там виправдовуються, мовляв, надавали однаковий, тож і мешканці мали б отримати однакові. Тож виходить, що на шляху між департаментом житлового господарства та інфраструктури та безпосередньо ЛКП його зміст змінився. На мою думку, це вина департаменту і цілеспрямоване введення в оману мешканців, – упевнений Теодор Дяків. При цьому він додає, що мешканці, які підпишуть договір із зазначеною пенею у розмірі 0,1% так і платитимуть, адже згідно зі статтею 20 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, споживач у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги має сплачувати пеню у встановлених законом чи договором розмірах. Також співрозмовник запевняє, що для впровадження нових договорів про надання послуг необхідно, щоб їх затвердив міськвиконком з урахуванням індивідуальних особливостей регіону. Натомість у Львові ніхто цього не робив.
– Наприклад, на загальнодержавному рівні визначено, що час, протягом якого працівники підприємства мають прийти до споживача у випадку виникнення проблем з надання послуг, визначається договором. У договорі зазначено два дні, однак цей термін ніхто не затверджував. Чому не дві години, наприклад?! – обурюється Теодор Дяків.
Виявили помилки – звертайтесь у ЛКП
Іван Лозинський, голова Сихівської районної адміністрації Львова, запевняє: якщо мешканець отримав незаповнений договір, розмір пені встановлений більшим ніж 0,01%, чи договір, що містить інші огріхи, то потрібно негайно звернутись у ЛКП для їх виправлення.
– Переукладення договорів спровоковане тим, що попередній єдиний договір на надання житлово-комунальних послуг, затверджений міськвиконкомом, опротестував Антимонопольний комітет. Як наслідок – міськраду зобов’язали переукласти договори відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №529, яка визначає типовий договір. До першого лютого цей процес має бути завершено. Ті мешканці, які не принесли підписані договори до цього терміну, автоматично вважаються такими, що його підписали. Тому, якщо є якісь неточності, необхідно піти у своє ЛКП, принести договір і написати звернення про те, що його заповнено неправильно чи не заповнено взагалі. Тоді працівники ЛКП зможуть виправити помилки, – резюмував “Пошті” Іван Лозинський.
Помилка “не зі зла”
В одному з ЛКП, яке розіслало договори із зазначеним розміром пені 0,1%, виправдовуються: договори заповнювали вручну у стислі строки, тож такий розмір пені – це технічна описка.
– Я прошу вибачення у мешканців, які отримали договори з подібними помилками. Наші працівники заповнювали два договори у двох екземплярах для 2620 абонентів. Заповнювали вечорами вручну, оскільки протягом дня є багато поточної роботи. Допускаю, що могла закрастись помилка. Якщо хтось із мешканців отримав договір із помилкою, нехай відразу телефонує або приходить в ЛКП – ми все виправимо, – запевняє Романа Крюкова, директор ЛКП №507.
Чим насправді були викликані недолугості в договорах, наразі достеменно ніхто сказати не може. З певністю можна стверджувати лише одне: незнання законів не звільняє від відповідальності! Можливо, саме такі недоопрацювання з боку міської влади дозволять виховати у львів’ян бажання відстоювати свої права.
Андрій Гнида,
юрист громадської приймальні “Твоє право”:
– Віднедавна львівські комунальні підприємства почали інформувати мешканців про те, що, згідно зі змінами до законодавства, з 1 січня 2011 року нараховуватиметься пеня за невчасну сплату комунальних послуг. Такі повідомлення з’явились на інформаційних стендах будинків. Однак ЛКП спекулює щодо розміру пені. Зокрема, там зазначено розмір пені 0,1% за кожен прострочений день, хоча новий Житлово-комунальний кодекс, який це регламентує, прийнятий лише у першому читанні. Натомість зараз діє старий ЖКК, в якому визначено розмір пені 0,01%. Тобто мешканців дезінформують. Звичайно, в договорах, які пропонують підписати мешканцям, може бути прописана більша пеня, і тоді, якщо мешканець їх підпише, виглядає логічно стягувати більшу пеню. Принаймні це було б абсолютним правилом, якби йшлося про договори між суб’єктами господарювання. Однак тут трохи інші взаємовідносини. Йдеться про договір між громадянином та львівським комунальним підприємством, яке є представником органів місцевого самоврядування. Місцева влада не може встановлювати вищі тарифи і стягнення, ніж це передбачено законодавством. Тобто, якщо законодавчо встановлена пеня 0,01 % за день, то місцева влада може встановити меншу пеню, однак не більшу. Інакше мешканець може відстояти своє право в суді і тоді вимагати не тільки зменшення пені до законом встановленого рівня, але й відшкодування моральних збитків за введення в оману.
Хочу зазначити, що будь-який договір – це краще, ніж його відсутність. Оскільки навіть за відсутності договору стосунки між споживачем і надавачем комунальних послуг регулює низка законодавчих актів і вони можуть бути враховані в суді. Але там немає чітко розписаних обов’язків сторін щодо переліку та обсягів виконаних робіт, тож мешканцю буде важче відстояти свої права. Водночас, підписувати відразу договір, який надає ЛКП, теж не варто. Якщо в договорі зазначено неправильний розмір пені чи складових тарифу, потрібно піти в ЛКП і написати письмове звернення з вимогою надати відповідь, яким нормативно-правовим актом визначений розмір пені чи складові тарифу. Звернення потрібно обов’язково зареєструвати. Протягом місяця, згідно з законом про звернення громадян, має прийти офіційна відповідь ЛКП. Якщо мешканець просто не підпише договір і не напише заяви, чому він відмовляється це робити, ЛКП вважатиме це за мовчазну згоду з умовами договору.