Вибір року

Довгоочікувані вибори до місцевих органів влади завершились для Львова доволі прогнозовано – у новий рік місто входить зі старим міським головою, але новою радою. Упевнену перемогу на мерських перегонах здобув Андрій Садовий. Новинкою цих виборів стала змішана система, за якою 50% депутатів обирали за партійними списками, а 50% – за мажоритарною системою. Тож загалом до складу Львівської міськради VI скликання  увійшли представники 12 політичних партій. Однак абсолютну більшість у сесійній залі мають депутати від ВО “Свобода” – 55 із 90 крісел. При цьому депутатський склад міськради оновився майже на 80%. Середній вік новообраних депутатів досить молодий і становить 38,5 року. Щодо аналізу професійної зайнятості, то 64,4% депутатського корпусу є представниками місцевого бізнесу (58 депутатів, серед них 13 фізичних осіб-підприємців). Друга за кількістю група (22,2%) – це працівники державних закладів та комунальних підприємств: лікарень, заводів, центрів зайнятості, закладів культури й освіти тощо. Безробітних депутатів у ЛМР є четверо.

Проблема року

Львів тримає пальму першості серед міст області  з отруєнь чадним газом. Станом на 15 грудня за два місяці цьогорічного опалювального сезону у Львові сталося вісім випадків отруєння чадним газом. П’ятнадцять людей потрапили до лікарні, серед них місячна дитина. Одна людина загинула. Ще до початку цьогорічного опалювального сезону у Львові вже отруїлось 37 осіб, з них двоє померло. За цей же час загалом в області від чадного газу постраждала 61 особа, 8 померло. За твердженням фахівців, це не випадковість, адже в центральній частині міста дуже багато старих будинків з  несправними димовентиляційними каналами. Як зазначає Іван Квик, начальник Державної житлово-комунальної інспекції у Львівській області, головною проблемою міста є короткозора політика міської влади щодо популяризації професії сажотруса.

Будівництво року

Цього року Львів остаточно закріпив за собою право на проведення трьох матчів фінальної частини Євро-2012. І саме у 2010 р. у місті розгорнулось найбільш масштабне будівництво всіх необхідних об’єктів: стадіону та аеропорту, реконструкція тренувальних полів, а також ремонти доріг. Левову частку будівельних робіт перебрала на себе донецька фірма “Альтком” – вона є генпідрядником будівництва майбутньої футбольної арени, летовища і дороги Львів – Краковець. Лише з держбюджету на будівництво об’єктів до Євро на Львівщині цьогоріч освоїли 2,2 млрд грн. За офіційною інформацією, фактично всі об’єкти мають завершити до кінця наступного року. Для цього у 2001 р. Львівщині, відповідно до Державної цільової програми з підготовки до Євро-2012, знадобиться сім мільярдів гривень. Загальна вартість програми підготовки до Євро-2012 для Львівщини становить 16,3 млрд грн, з яких 9,6 млрд грн – із держбюджету.

Обіцянка року

“Відновити той вигляд міста, який був сто років тому”, – перед виборами пообіцяв міський голова Львова Андрій Садовий. На хвилі ентузіазму від масштабних ремонтів доріг мер вирішив замостити хідники проспекту Свободи гранітом. Не стримали мера ні велика вартість проекту (попередньо планували на хідники викласти плитку ФЕМ, яка коштує 90 грн за квадратний метр, тоді як квадратний метр гранітної плитки коштує більше 300 грн), ні запевнення фахівців у тому, що на хідниках просп. Свободи ніколи не було гранітної плитки (!). Бургомістр щиро переконував: проект окупиться, оскільки граніт набагато довговічніший за піщаник і служитиме щонайменше 30 років. Окупиться він чи ні, покаже майбутнє. Точно відомо лише одне – обіцяна гранітна плитка на пл. Галицькій з’явиться лише наступного року. Адже місту досі бракує грошей, щоб її купити. Окрім цього, класти плитку на сніг ніхто не буде. Тож до весни львів’янам доведеться насолоджуватись ходінням по щебені, а не по граніті.

Тарифний прорив

 

Цього року будь-яке зростання тарифів законсервували  до завершення виборчих перегонів. Винятком стало  лише  п’ятдесятивідсоткове зростання ціни газу для теплопостачальних підприємств. Процедура підняття решти  комунальних тарифів  почалась наприкінці року. Так з листопада у Львові почала діяти нова квартплата, яка за, твердженням міських чиновників, не змінилася, а в 70-ти будинках навіть знизилася. А  з 1 січня 2011 року  приблизно на 30% має зрости тариф на тепло. Наразі його лише  частково затвердили на загальнодержавному рівні, остаточно  вартість тепла визначатиме Львівський міськвиконком. Окрім цього, з січня планується  подорожчання проїзду в маршрутках до 2,5 грн. Також з нового року в 2-2,5 раза зросте плата за вивезення сміття. Незмінним поки що залишається  тариф на воду, однак ще в серпні водоканал заявляв про потребу підняття на 40%. 

“Страшилки” року

Цьогоріч Львів, як ніколи, часто опинявся перед “загрозою колапсу”. Місту Лева загрожували відключити струм, воду, тепло, зупинити рух трамваїв. Найбільше до цього спричинилось ВАТ “Львівобленерго”, яке через борги кілька разів погрожувало від’єднати від електропостачання насосні станції “Львівводоканалу” та контактну мережу трамваїв та тролейбусів. Одного разу навіть на кілька годин без електропостачання залишили адміністративну споруду водоканалу. Лякали міську владу і газовики. Їхні погрози лунали навіть частіше, ніж енергетиків. У кінці вересня три райони Львова на деякий час залишились без гарячої води через відключення від газопостачання ТЕЦ-1. Під загрозою опинився початок опалювального сезону. Газовики вперше за кілька років вдались до такого кроку. Щоправда, фахівці запевняли, зважаючи на близькість місцевих виборів, що це був більше політичний, а не економічний крок. 

Скандал року

“Пошта” першою забила на сполох, коли у фондах Національного музею імені А. Шептицького у Львові виявили нестачу 40 стародруків. Серед найцінніших експонатів, що зникли, є і книга слов’янського першодрукаря Швайпольта Фіоля. Йдеться про видання “Тріоді цвітної” 1491 р. Лише за неї, як стверджують експерти, колекціонери будуть готові викласти не одну сотню тисяч доларів.
Решта зниклих книг та рукописів також можуть коштувати чимало. Серед них є стародруки XVI – XVII ст., зокрема “Ключ разуменія” Іоаникія Галятовського, виданий у Львові 1663 р. До слова, першу нестачу у фондах музею виявили ще у 2004 р. Тоді бракувало п’ять стародруків XVI – XVII ст., Однак музейники сподівались, що їх знайдуть. У 2005 році за фактом пропажі стародруків порушили кримінальну справу. Слідство вели працівники Галицького районного відділу міліції, однак справу заморозили до проведення повної звірки. Цього року слідство поновили, однак викрадених книг так ніхто і не знайшов...

Втрата року

Цього року з життя пішов львів’янин Ярослав Дашкевич. Він був одним із небагатьох українських істориків, про яких знають у світі. За словами іншого львівського історика Ярослава Грицака, особлива риса Дашкевича –  відкритість. Вона виявляла себе у ставленні до молодшого покоління, яке увесь час тулилося до нього. Ярослав Дашкевич працював бібліотекарем та бібліографом у Львівській бібліотеці АН УРСР. У грудні 1949 р. був заарештований органами КДБ за звинуваченням у політичній неблагонадійності і засуджений на 10 років позбавлення волі. З того часу почались випробування: пересильні в’язниці у Львові, Харкові, Петропавловську та інших містах, так звані виправно-трудові табори у Спаську та Караганді. Після звільнення він не міг знайти роботу через тавро “політично неблагонадійного”. Вимушене безробіття тривало 23 роки. Саме в цей час Ярослав Дашкевич стає відомим у світі україністом, знавцем історії Сходу, насамперед Вірменії, автором наукових праць з історичної науки, джерелознавства та археографії. Науковий доробок Я. Р. Дашкевича – понад 900 наукових праць. 

Попередження року

Комітет світової спадщини ЮНЕСКО на своїй 34-й сесії висловив занепокоєння станом збереження пам’яток у Львові і висунув вимогу призупинити проекти нового будівництва в історичній частині міста. Серпнева резолюція Організації стала найбільш жорсткою за всі дванадцять років, упродовж яких Львів має статус пам’ятки, що входить до Списку світової спадщини. Серед найбільших проблем експерти ЮНЕСКО назвали: збільшення кількості готелів через зменшення житлових будинків, пластикові вікна в пам’ятках архітектури, заміна автентичних дверей, зміна історичного планування будівель, зміна пропорцій міста, вплив приватних коштів на містобудівні рішення, проблеми з транспортним перевантаженням міста, забудова Цитадельного пагорба. Щоправда, у Львові про вимоги ЮНЕСКО поговорили і... забули. Місто далі живе своїм життям, а Комітет – своїм. Чим це загрожує місту, почуємо, коли львівське питання розглядатимуть наступного разу. 

Фест свавілля

Наприкінці року міський голова Львова Андрій Садовий  нарешті звернув увагу на незаконне будівництво, яке ТзОВ “Мережа концептуальних авторських ресторанів “!Фест” веде на території Бернардинського монастиря (який, до слова, є пам’яткою національного значення XVII ст. та розташований в охоронній зоні ЮНЕСКО), і запевнив, що його буде ліквідовано. Варто зазначити, що це не перший випадок свавілля власників мережі, серед яких є колишній радник міського голови Юрій Назарук. У вересні цього року управління охорони історичного середовища ЛМР “спіймало” їх на самовільному перефарбовуванні будинку на вул. Вірменській, 20, який  є пам’яткою національного значення. Окрім цього, це ТзОВ мало судові справи щодо неправомірного перепланування квартир №8, 8а, 9 на пл. Ринок, 14, де розміщена “Найдорожча ресторація Галичини”, будинку на вул. Вірменській, 20 (“Гасова лямпа”), квартири в будинку на вул. І. Федорова (“Під золотою розою”). Більшість ресторацій цієї мережі довший час працювала, а деякі досі працюють без дозволу на розміщення ресторанного господарства. Зокрема, ресторани “Бернардинське подвір’я” та “Дім львівських легенд”. 

Поповнення року

На Львівщину з Німеччини та Австрії завезли п’ять зубрів. Оселилися тварини на території національного природного парку “Сколівські Бескиди”.  Поповнити червонокнижних тварин вдалося завдяки першій в Україні програмі “Відновлення субпопуляції бізона європейського (зубра) у Східних Карпатах”, яка триває від 2005 року. Згідно з підрахунками фахівців, в Україні залишилося менше трьох сотень тварин. Нині тварини, які пережили льодовиковий період, стали представниками Червоної книги й улюбленцями “королівських полювань”. На території Львівщини є дві субпопуляції зубрів – лопатинська (рівнинна) та майданська (гірська).  Парадоксально, але найбільша за розмірами наземна тварина нашої країни цілком миролюбна та лагідна, зубри – рослиноїдні ссавці, відтак не нападають ані на людей, ані на інших тварин.

Кримінал року

Мешканець села Урич Сколівського району, вочевидь, надто буквально потрактував назву скелі-фортеці “Тустань” і впритул до пам’ятки історії та археології національного значення влітку розпочав спорудження готелю. З огляду на щорічне збільшення потоку туристів до фортеці та однойменний фестиваль, обране забудовником місце напрочуд вдале для отримання прибутків. Натомість над заповідником навис дамоклів меч знищення унікального середовища наскельної давньоруської фортеці ІХ – ХІІІ ст. Після місяця звернень та скарг від працівників заповідника Сколівський районний суд у Львівській області ухвалив рішення призупинити будівництво, а збитки, завдані охоронній зоні пам’ятки археології, оцінили у 5 мільйонів гривень. Забудовника це не зупинило, аби звільнити місце для незаконного будівництва поблизу фортеці Тустань, він восени повернув  русло річки у протилежний бік. Аби захистити заповідник, керівництво “Тустані” звернулося до правоохоронних органів з проханням не допустити руйнування пам’ятки археології національного значення.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4212 / 1.7MB / SQL:{query_count}