Незабаром міська рада розглядатиме пропозицію зміни назви вулиці Дудаєва на Лермонтова
Осіння ініціатива, що пролунала з вуст екс-губернатора Василя Горбаля, знову змушує про себе говорити. Оскільки студенти “Львівської політехніки” звернулися до ратуші з офіційною пропозицією змінити назву вулиці Дудаєва на Лермонтова, то до Дня міста пропозицію зобов’язані розглянути і обговорити. За словами експертів, ідея має усі шанси стати реальністю, відтак незабаром на вул. Дудаєва можуть почати міняти таблички.
– Ініціатива справді є, ми отримали її від громадських організацій. Згідно з традицією, усі побажання щодо перейменування вулиці ми розглядаємо раз у рік, перед 6 травня. Саме тоді буде вирішено, перейменують її чи ні – розповідає “Пошті” Оксана Челепіс, завідувачка сектору роботи з закладами культури управління культури і туризму департаменту гуманітарної політики ЛМР.
За статутом міста, щорічно можна змінювати назву лише однієї вулиці. Згідно з процедурою перейменування, звернення скеровують на розгляд комісії при виконкомі, яка займається назвами вулиць (до складу комісії входять історики, лінгвісти, геральдисти та депутати), потім вердикт презентують постійній комісії з питань культури, і насамкінець комісія з питань культури обговорює проект і виносить проект назви вулиці на сесію міської ради.
“Ми не є соціологами, одначе результати соціологічного опитування (яке провели студенти “Львівської політехніки” – “Пошта”) свідчать, що ставлення львів’ян до постаті Дж. Дудаєва переважно далеке від позитивного. На запитання, хто такий Дудаєв, за декілька годин опитування, ми звикли чути “терорист”. Ми задавали багато запитань перехожим, однак головне з них звучало так: “Як ви вважаєте, хто з цих історичних постатей – Джохар Дудаєв чи Михайло Лермонтов більше заслуговує на те, щоб вулиця у Львові носила його ім’я?”. Таке питання вибрано, оскільки абсолютна більшість перехожих, як виявилося, не знає усіх назв цієї вулиці, які вона мала раніше. Загалом ми опитали 120 перехожих. Так-от, за Лермонтова висловилися 54 особи. Чеченський терорист набрав 31 голос…” – написали студенти “Львівської політехніки” у листі до міського голови.
Нагадаємо, що вулицю Лермонтова перейменували на честь чеченського лідера Джохара Дудаєва 1995 року, коли Дудаєв був ще живий. Тоді перейменування викликало протест Російського товариства ім. О. Пушкіна у Львові. У 2004 році у Львові провели збір підписів за перейменування вулиці, однак ця ініціатива ні до чого не призвела.
До слова, Львів – не єдине місто, в якому є вулиця Дудаєва. Його іменем названі приблизно 20 вулиць і площ у різних країнах. Зокрема, пам’ять Дудаєва увічнена таким чином у Таллінні, Вільнюсі, Ризі та Варшаві.
Дудаєва – далеко не єдина вулиця Львова, назва якої незабаром може змінитися. Нагадаємо, у зв’язку з офіційно оприлюдненою позицією Президента України Віктора Януковича щодо скасування Указу “Про присвоєння С. Бандері звання Герой України”, Львівська обласна рада рекомендувала Львівській міській раді змінити назву вулиць Степана Бандери і Романа Шухевича – на вулиці Героя України Степана Бандери і Героя України Романа Шухевича відповідно.
У міській раді ситуацію з можливим перейменуванням вулиць наразі не коментують, позаяк згадка у ЗМІ про зміну таблички на будинку часто спричиняє паніку в людей, які на цій вулиці проживають. Реакцію пояснюють тим, що після зміни назви жителі приречені на бюрократичну тяганину зі зміною приватизаційних документів та мають шанс не потрапити у список виборців. Нині на розгляді у міській раді кілька десятків пропозицій.