Ялинкові базари запрацюють із наступного тижня, а за “нелегальне“ деревце передбачено навіть кримінал
Із наступного тижня, 23 грудня, на ринках Львова з’являться святкові деревця – смерека, сосна та європейська ялинка. Продаватимуть новорічні дерева на “Південному”, “Краківському”, “Шуварі”, “Сяйві” та інших ринках міста. Усього до двадцяти місць, де можна придбати святкові дерева. Реалізовуватимуть їх по 30-40 грн за смереку і 20-30 – за сосну. Традиційно, ціна залежить від висоти та товщини стовбура. Цьогоріч лісівники пропонують до реалізації близько 30 тис. ялинок. Це дерева, які вирощені на спеціалізованих плантаціях новорічних ялинок, які є майже в кожному лісовому господарстві нашої області. Також місцем заготівлі є ліси, які треба розріджувати. Незмінно заборонено вирубувати ялицю білу. Таке рішення ухвалили ще вісім років тому, відтак на Львівщині ялиця в новорічний час є недоторканною. Мешканцям радять купувати ялинки лише з тавром на стовбурі. Це свідчить про те, що дерево зрубане законно.
Аби вберегти ліси області від незаконної вирубки ялинок, у лісгоспах планують проводити спецрейди. Особливу увагу приділятимуть Старосамбірському та Турківському районам. Минулого тижня вже вилучили 11 ялинок, які браконьєри незаконно зрубали в Турківському районі. Для цього діють мобільні патрульні групи з працівників державної лісової охорони, правоохоронців та Державної екологічної інспекції. Також патрулювання встановили на Привокзальному ринку та у приміських потягах, які їдуть у бік гірських районів. До слова, дуже багато незаконно зрубаних ялинок возять саме залізницею.
Наразі “ялинкові” порушення незначні порівняно з минулим роком. У 2009-му в області склали близько 700 протоколів на порушників. Лісівники припускають, що злодії з сокирою могли злякатися штрафів, які цього року підвищили. Адже у грудні – січні розмір штрафів за незаконне вирубування ялинок становить від 260 до 600 грн. Усе залежить від товщини стовбура зрубаного дерева. Якщо ж злодія впіймають на заповідній території, йому загрожуватиме кримінальна відповідальність.
До слова, в різних куточках України із незаконним зрубуванням борються по-різному. У Запоріжжі напередодні новорічних свят комунальники для захисту від незаконної вирубки сосен і ялин почали обробляти хвойні дерева в міських паркових зонах спецрозчином, який видає у приміщенні неприємний запах. До нього входять вапно, мило, глина і різні добавки. Якщо дерево, оброблене цим розчином, потрапляє в тепле приміщення, суміш починає тхнути. За інформацією прес-служби мерії, для самої рослини розчин нешкідливий і навіть сприяє профілактиці захворювань, оскільки суміш містить вапно. Після завершення новорічних свят його не змивають: протягом сезону таке “покриття” поступово змивається саме. Львівська мерія, наразі до “пахучих експериментів” не вдаватиметься.