У Ратуші вирішити сповільнити перевірку Грибовицького сміттєзвалища, припинивши фінансування. Від липня експерти університету “Львівська політехніка” працюють на території сміттярки. За кілька місяців вони зібрали проби води, ґрунту, рослин і повинні були накласти екологічно небезпечні зони на карту і проаналізувати межі забруднення.
Згідно із замовленням, їхня робота мала тривати від липня до жовтня, натомість реалії змушують дослідників сидіти склавши руки й досі, оскільки їхні аналізи затримують контрагенти, а без грошей забрати їх неможливо. Висновки експертизи мали дати відповідь на кілька запитань: чи можна ставити на сміттярку клеймо “зони екологічної катастрофи”, скільки часу ще можна сюди звозити непотріб, і як це впливає на тих, хто проживає поруч.
– Договір підписали на понад двісті тисяч гривень. За ці гроші ми мали провести дослідження і віддати його два місяці тому, але міська рада проплатила тільки половину обіцяного, тому довести справу до кінця ми не можемо, – розповідає “Пошті” Мирослав Мальований, професор “Львівської політехніки”, куратор перевірки сміттєзвалища.
Востаннє комплексну перевірку території проводили у 2007 р., Інститут геотехнології тоді дійшов висновку, що сміттєзвалище не загрожує місцевим мешканцям. Через три роки депутати Жовківської райради запропонували провести комплексну перевірку сміттярки, оскільки її масштаб та постійна втрата гудронів лякали мешканців прилеглих сіл.
Як розповів “Пошті” Богдан Горбаль, директор ЛКП “Збиранка”, щорічно вони проводять свої локальні перевірки, але для загального бачення картини бракує комплексного обстеження. Отримавши результати, на Грибовицькому сміттєзвалищі планують, зокрема, збудувати оборонні стіни. Тим часом, гальмування проплати у міськраді пояснюють браком коштів.
– Учора ми мали розмову із заступником міського голови. Аналізи вже є, але дослідники не можуть забрати їх від контрагентів, зокрема в Львівської обласної санстанції. Програма є, але бракує грошей, – розповів “Пошті” Юрій Голець, начальник управління житлового господарства Львівської міськради.
Від того, чи вдасться заступникам переконати міського голову, залежатиме, як швидко розв’яжуть “гордіїв вузол” Грибовицького сміттєзвалища. Окрім того, зволікання з отриманням аналізів відіб’ється на адекватності висновків експертів, адже щоквартально ситуація на сміттярці змінюється. Тож у чиновників залишилось три тижні.