Не маючи важелів впливу на облраду, губернатор Львівщини зробив
політичний жест до керівництва обласної ради. Експерти називають це
публічною страховкою
Не зумівши взяти під контроль обласну раду, голова Львівської облдержадміністрації Василь Горбаль зробив політичний крок, який, на перший погляд, можна назвати спробою домовитися про співпрацю із головою ради Олегом Панькевичем та політичними силами, які мають більшість у новій раді.
Губернатор цього тижня надіслав керівництву облради Меморандум щодо взаємодії Львівської ОДА та Львівської облради. Документ, кажуть в адміністрації, покликаний активізувати співпрацю на новій основі.
“Нам необхідно налагодити конструктивну співпрацю заради розвитку області, – вважає Василь Горбаль. – Традиційна модель співпраці потребує більшої активності й координації зусиль. Це потрібно не особисто голові ЛОДА чи голові облради, цього потребує громада Львівщини”.
Сам по собі цей документ виглядає досить дивно. Передусім через те, що є чинне законодавство, в якому працюють виконавчі органи й органи місцевого самоврядування. Тож яку мету переслідував голова ОДА? Нагадати новообраному очільнику ради про його обов’язки? Це було б смішно. Тому й напрошується висновок про те, що документ є чистої води політичним.
Сам по собі цей документ виглядає досить дивно. Передусім через те, що є чинне законодавство, в якому працюють виконавчі органи й органи місцевого самоврядування. Тож яку мету переслідував голова ОДА? Нагадати новообраному очільнику ради про його обов’язки? Це було б смішно. Тому й напрошується висновок про те, що документ є чистої води політичним.
Створений у стінах Львівської ОДА документ, серед іншого, передбачає спільне планування загальнообласних заходів, в тому числі прийом урядових делегацій і відзначення важливих для регіону пам’ятних дат та історичних подій.Так, лише останній пункт здатний розсварити ЛОДА і ЛОР назавжди і зробити їх заклятими ворогами. Згадаймо хоча б святкування 9 травня у Львові, яке організувала ОДА, георгіївські стрічки на грудях у влади та реакцію на ці події ВО “Свобода” й інших національно-демократичних сил. Тому дуже важко уявити собі, як Василь Горбаль із Олегом Панькевичем спільно святкуватимуть День перемоги наступного року чи інші суперечливі свята…
У Меморандумі також передбачена схема постійної взаємодії заступників губернатора і керівництва структурних підрозділів ЛОДА з постійними депутатськими комісіями ради, а також спільні зустрічі обох голів із громадськими організаціями чи політиками.
Для розширення співпраці планується щонайменше раз у квартал проводити засідання Регіональної ради з питань взаємодії місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у Львівській області, а також організувати постійно діючу систему навчання і підвищення кваліфікації депутатів місцевих рад, працівників органів виконавчої влади та органів місцевого самовряду вання.
Виникає питання, чому Василь Горбаль одноосібно без голови облради підготував, підписав і оприлюднив цей Меморандум? Зазвичай такі документи пишуть за участі тих осіб чи сторін, про яких там йдеться. Чому не можна було разом підготувати цей документ і лише після цього ухвалити спільне рішення про співпрацю?
А відповідь проста. З огляду на такі обставини, Меморандум схожий радше на незграбний піар-хід. Крім того, якщо співпраця ЛОР і ЛОДА не складеться, то буде на кого перекинути всю відповідальність – адміністрація, мовляв, руку протягнула і не її вина, що рада не зробила такий самий жест у відповідь…
Олег Панькевич,
голова Львівської облради: “Це політичний крок”
– Пане голово, насправді громаду області цікавить не оцінка цього політичного документа, а те, як складеться співпраця ради і держадміністрації. Чи не буде робота ради надмірно заполітизованою, конфліктною?
– Ми не хочемо, щоб наша робота перетворювалася на конфлікт, бо у результаті постраждають інтереси громади. Тому нічого новішого не придумаємо, ніж те, що ми вже сказали: має бути робота для вирішення відповідних проблем області. Важливо, щоб рада і адміністрація працювали в одному напрямі.
– Дайте, будь ласка, оцінку пропозицій, викладених у Меморандумі.
– Є відповідне законодавство, у рамках якого працюють органи місцевого самоврядування і виконавча влада. Це законодавство регулює наші повноваження і повноваження ОДА. Тому цей Меморандум можна сприймати як певний політичний крок. Не мала би обласна адміністрація займатися політикою, бо вона не є політичним органом. Є система взаємодій, і ОДА, згідно з чинним законодавством, є підзвітною облраді. На сесіях передбачені звіти адміністрації, посадові особи адміністрації зобов’язані бути присутні на запрошення ради і брати участь у роботі її комісій. Звичайно, облрада може брати участь і в роботі адміністрації, наприклад, під час спільних нарад. До речі, якщо говорити про спільні органи, то на рівні держави є так звана Рада регіонів, у яку входять голови облрад. Відповідно, в областях є територіальні утворення цієї Ради регіонів, у які входять представники адміністрації. Львівська облрада пропонуватиме ОДА включити до цієї місцевої Ради регіонів представників облради – депутатів, які представляють ті чи інші території, голів комісій. Щоб це представництво було паритетним.
– Прошу сказати, як будете відповідати на Меморандум ЛОДА?
– Ініціативу адміністрації нині обговорюють у депутатських комісіях, а далі будемо вирішувати – чи потрібен нам такий документ і така ініціатива, чи ні. Львівська облрада є колегіальним органом і, щоб визначитися із відповіддю щодо цього Меморандуму, депутатам потрібен час.
Олександр Сендега,
депутат Львівської обласної ради, екс-голова Львівської ОДА:
– За моєї діяльності на посаді голови облдержадміністрації ми теж погоджували з представницькою владою деякі документи, як краще співпрацювати аби остаточний результат був ефективним і позитивним. Узагалі, я не прихильник того, щоб ми підписували якісь документи. Усім нам треба закотити рукави і працювати. Я розумію, що сьогодні обласна адміністрація як виконавчий орган пропонує якісь спільні дії, щоб спільно приймати ті чи інші рішення. Бо окремо гілки влади навряд чи зможуть щось зробити. Що стосується коштів, затвердження програм, то вони завжди будуть іти через облраду. Потрібне ефективне поєднання гілок влади. Щоб не було так, що одна гілка влади відповідає за все, а інша лише критикує. Я розумію, що критика потрібна, але вона не має перерости в одну функцію, це не принесе користі. Настав час змінити закон про місцеве самоврядування. Представницький орган має обирати виконавчий комітет. А нині в законі делеговані повноваження описані не чітко, і один відповідає, а інший спостерігає. Якщо ОДА щось пропонує, то в цьому ж нема нічого поганого, і я позитивно оцінюю такий крок.
Ігор Балинський,
політичний експерт:
– Меморандум, який запропоновано з ініціативи голови ОДА, розцінюю як нікому не потрібний політичний жест. Питання у тому, що такого типу речі не мають під собою жодного практичного підґрунтя. Залишається незрозумілим лише одне питання: що спонукало команду губернатора до оприлюднення такого документа? Думаю, що є декілька варіантів появи Меморандуму. Перший пов’язаний з тим, що команда Горбаля розуміє, що не має жодних важелів впливу на облраду, і їй потрібна публічна страховка у вигляді Меморандуму для того, аби потім можна було сказати, що, мовляв, бачите, ми ж пропонували домовлятися про співпрацю, але нічого не виходить. Другий варіант – те, що, на жаль, у політичному плані львівський губернатор і його команда так і не стали важливим публічним центром політичного впливу. Якщо подивимося на весь період перебування Горбаля на посаді губернатора, то можна сказати наступне: він не здатен сьогодні вести активну або агресивну публічну політичну кампанію. Відповідно, спробу підписати Меморандум розцінюю як певний активний політичний жест. Третій варіант – те, що команда Горбаля не до кінця розуміє і бачить перед собою перспективу перебування на Львівщині. Питання у тому, що дуже скоро експерти, аналітики і самі політики почнуть аналізувати, що ж вдалося зробити позитивного команді Горбаля на Львівщині. На жаль, жодного амбітного соціального, економічного чи політичного проекту Горбаль в області не започаткував. І з цього погляду, багато дій губернатора та його команди мені нагадують щось на зразок інерції. Звідси оця дещо недолуга політична декларація, яка, окрім посмішки, ні до чого більше не призводить. Треба врахувати ще й політичну ментальність українців і їхнє ставлення до усіляких меморандумів і універсалів. Цим документам не вірять, вони не мають юридичної сили. Тому ми говоримо лише про певні політичні жести.