Стінопис, що зникає

У будинку колишнього Музичного інституту ім. М. Лисенка руйнується унікальний розпис на стіні в концертному залі

У будинку колишнього Музичного інституту ім. М. Лисенка руйнується унікальний розпис на стіні
в концертному залі

Унаслідок ремонту будівля музичного училища поволі втрачає свій шарм, стверджують львівські реставратори. В рамках “оновлення” будівлі керівництво замінило двоє з трьох автентичних вхідних дверей, а у великому залі встановили герметичні металопластикові вікна. Як наслідок – пам’ятка архітектури втратила автентичну дерев’яну столярку. Фахівці-реставратори побоюються, що внаслідок погіршення мікроклімату в концертному залі рано чи пізно буде уражений грибками унікальний стінопис, що належить руці Модеста Сосенка, відомого українського художника початку минулого століття. Пам’яткоохоронці із сумом зауважують, що знищення стінописів у Львові стає тенденцією.

– Нестабільність температури є згубною для малярства. Коливання тепла та холоду призводить до того, що з часом стінопис псується. Іншою теж, на жаль, популярною причиною знищення історичного надбання у Львові є зухвалий ремонт, коли не беруть до уваги зауваження експертів, – коментує “Пошті” Андрій Салюк, президент Фонду збереження історико-архітектурної спадщини Львова та віце-президент українського бюро ІКОМОС. – Будь-які ремонтні роботи в пам’ятках архітектури слід починати тільки після висновку експертів, але, на жаль, цієї норми в нас не дотримуються. Тому ми маємо чимало зруйнованих стінописів.

Серед “жертв” ігнорування експертизи фахівців називають будинки на площі Ринок, 25, Федорова, 28, та готель “Леополіс”. За словами Андрія Салюка, кожна будівля до початку ремонту мала чудові розписи, а опісля вони зникали.

Водночас, стінопис – не остання хиба ремонту в музичному училищі. За словами українських ікомосівців, спотворена вестибульна частина будинку. Реставраторів також хвилюють наміри керівництва викинути й інші автентичні частини вистрою інтер’єрів пам’ятки. Мова йде про наміри замінити двері входу у великий концертний зал, які є частиною стильового вирішення інтер’єру залу. Аби не допустити остаточної руйнації пам’ятки, члени західноукраїнського відділення Українського комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОS) скерували звернення до керманичів міського управління охорони історичного середовища та обласного управління культурної спадщини. Тепер фахівці чекають на реакцію чиновників...

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4748 / 1.55MB / SQL:{query_count}