У Львівській обласній державній адміністрації створено робочу групу, яка має напрацювати механізм відкриття в регіоні соціальних магазинів для незахищених верств населення і запровадження у них карткової системи обслуговування клієнтів. Таке рішення прийняли учасники наради у ЛОДА, на яку було запрошено керівників торговельних мереж області та підприємств харчової промисловості, а також науковців.
Заступник голови Львівської ОДА Геннадій Дмитренко закликав підприємців до активнішої роботи із відкриття в регіоні соціальних магазинів. Нагадаємо, що перші соціальні магазини вже успішно працюють у Трускавці та Бориславі.
Учасники наради обговорили систему, за якою магазини будуть відпускати товари соціально незахищеним громадянам. Геннадій Дмитренко запропонував карткову систему, коли кожна потребуюча людина отримає картку знижок, які будуть діяти або на весь асортимент товару, або лише на певні категорії, а саме: на хліб, борошно, олію, крупи. Ця ідея була сприйнята присутніми із деяким застереженням. Передусім йдеться про те, що картку можна буде використовувати лише у тих магазинах, які мають відповідне комп’ютерне забезпечення, а в районах області таких одиниці. А саме у селах живуть люди з найнижчим рівнем доходів. Обговорювали також можливість купувати товари за зниженою ціною, пред’явивши пенсійне чи інше посвідчення, яке надаватиме пільгу. Але у цьому випадку не буде контролю за кількістю купленого товару. Це, своєю чергою, може бути приводом для зловживань.
Заступник генерального директора ТВК “Львівхолод” Ігор Пастущак зазначив, що, вводячи картки знижок, треба встановити певний ліміт покупок (картка має показувати кількість купленого товару), треба також встановити споживчий кошик потребуючих людей і перелік товарів, на які будуть діяти знижки. Через технічні нюанси окремого узгодження із торговельними мережами потребує введення самої картки знижок.
На думку доцента Львівської комерційної академії Ігоря Міщука, до створення соціальних магазинів насамперед треба залучати оптових продавців, оскільки у них затрати на логістику і продаж нижчі від роздрібної мережі.
Геннадій Дмитренко запропонував оптимальний варіант виходу із ситуації. Треба запустити пілотний проект у двох-трьох районах області або Львова, коли люди, які належать до незахищених верств населення, отримають картки знижок у мережі магазинів. Таким чином, упродовж певного часу буде перевірено і визначено, як працюватиме весь механізм. І якщо проект буде успішним, його поширять на всю область.
Вигода від соціальних магазинів очевидна. По-перше, незахищені й потребуючі громадяни гарантовано отримають за зниженими цінами потрібні продукти. По-друге, і це вже підтверджено досвідом, у продавців зросте торговельний оборот за рахунок збільшення клієнтів. Відтак сьогодні треба лише налагодити чітку взаємодію між торговельними мережами і постачальниками, аби запровадити цей проект на Львівщині. Власне цим і займатиметься створена у ЛОДА робоча група. Свої напрацювання представники бізнесу та влади оприлюднять наступного тижня.