Влада блакитного палива

Олег Дорожовець, експерт з питань паливно-енергетичного комплексу, головний редактор журналу “Газ і нафта”

Олег Дорожовець, експерт з питань паливно-енергетичного комплексу, головний редактор журналу “Газ і нафта”

У середу три райони Львова на деякий час залишились без гарячої води через відключення від газопостачання ТЕЦ-1. Щобільше, під загрозою опинився початок опалювального сезону. Газовики вперше за кілька років вдались до такого кроку. Про реальні причини відключення ТЕЦ-1, опалювальний сезон і ціни на газ “Пошті” розповів Олег Дорожовець.

–  Щороку перед початком опалювального сезону ДК “Газ України” лякає мешканців і міську владу відключенням газу через низькі розрахунки. Чи можна уникнути такої ситуації?

– Річ у тім, що певною мірою це їхня робота. ДК “Газ України” потрібно вживати заходів, щоб стимулювати споживачів.

Як наслідок – застосовують “страшилку”: якщо не буде стовідсоткової оплати за спожитий газ, ніхто не надаватиме лімітів. Певною мірою це елемент їхньої комерційної діяльності. З одного боку, це правильно. З іншого – платити за газ треба, але вийти на 100% рівень розрахунків в Україні не вдавалося ще нікому. Це ідеал, до якого треба прагнути, однак досягнути його майже неможливо. І це проблема не тільки газової сфери, але й усіх сфер, де є велика кількість споживачів – електроенергетики, вугілля. Лякання відключеннями напередодні опалювального сезону – рутинна робота підприємства.

– Чому цього року ДК “Газ України” не застосувала традиційних методів впливу, а пішла на такі кардинальні дії, як відключення ТЕЦ-1?

– Нині на цей процес наклалась близькість виборів до місцевих рад. Тут присутній політичний аспект. Адже, якщо дивитись за даними ДК “Газ України” на 30 вересня цього року, Львів далеко не пасе задніх – розрахунки за газ на рівні 83%. Тоді як, наприклад, за підсумками 9 місяців цього року Донецьк лише на 59% розрахувався за блакитне паливо, Севастополь – на 40%, Макіївка Донецької області взагалі оплатила лише 23% вартості спожитого газу! За вересень у Львові немає боргів, натомість Донецьк сплатив лише за половину спожитого газу. Проте ні там, ні в інших великих містах України питання про те, аби перекрити газ не стоїть. Цілеспрямовано створюється ситуація, яка має показати негаразди у комунальній господарці Львова. Два-три дні покритикують владу, а потім один дзвінок голови ЛОДА Василя Горбаля – і чарівним чином газопостачання відновиться. Партія регіонів у ролі рятівника. Хоча насправді проблема роздута і виїденого яйця не варта. Врешті, не всі 34 млн грн, які Львів винен ДК “Газ України”, є боргами безпосередньо теплоенерго. Перед тепловиками теж є заборгованість і відомчого житла, і бюджетних установ, які фінансуються через Київ. У нас загалом є значний дисбаланс у сфері газопостачання. Адже замість того, щоб надати теплоенерго пільгові кредити для реформування та модернізаціъ житлово-комунальної сфери, держава наповнює кредитами НАК “Нафтогаз України”. І фактично ці гроші там пропадають. Ціна на газ зростає, а ефективність його використання залишається на попередньому рівні. Як наслідок – отримати стовідсоткові розрахунки за газ стає все складніше.

– Чи можна очікувати, що до початку опалювального сезону проблема з постачанням газу вирішиться і мешканці отримають тепло?

– Гадаю, що на ТЕЦ-1 скоро відновлять газопостачання, однак, ймовірно, до 31 жовтня подібна ситуація повториться ще раз.

– Скільки сьогодні коштує блакитне паливо і чи дорожчатиме воно найближчим часом?

– Якщо говорити про вартість для теплокомуненерго, це приблизно 1300 грн за 1000 кубометрів. Для населення є градація, залежно від того, чи є лічильник, чи ні, і які обсяги споживання в рік. Загалом це від 725 грн до 2685 грн за 1000 кубометрів. Але основна маса споживачів сплачує за нижньою планкою. Щодо прогнозів, я думаю, до кінця року навряд чи щось зміниться. А подорожчання навесні залежатиме від багатьох чинників: становища “Нафтогазу”, переговорів про злиття з “Газпромом”, позиції Міжнародного валютного фонду щодо України. Поки рано про щось говорити.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4457 / 1.57MB / SQL:{query_count}