Оксана Яковець, заступник начальника Головного управління праці і соціального захисту населення ЛОДА, про нарахування субсидій, чи можуть розраховувати на них громадяни, які мають пільги, і чому з 20 тисяч сімей, що звернулися по субсидію, їх отримали тільки 7,5 тисячі
За кілька останніх років субсидії отримували ті громадяни, доходи яких були на рівні мінімальних, а це – менше одного відсотка сімей. А що буде після подорожчання газу та інших комунальних послуг? Нагадаємо, що тепер громадяни, які працюють, повинні витрачати не більше як 15% своїх доходів на оплату житлово-комунальних послуг (раніше було 20), а пенсіонери – не більше як 10 (було 15%). Чому із 20 тисяч мешканців, що звернулися по субсидії, їх отримали менше половини? Чи можуть розраховувати на субсидії ті громадяни, які вже мають пільги?
Як нараховуватимуть субсидію сільським мешканцям? Відповіді на ці та інші запитання – у розмові з Оксаною Яковець, заступником начальника Головного управління праці і соціального захисту населення ЛОДА.
– Якою була ситуація із субсидіями дотепер і що можна спрогнозувати зараз, напередодні опалювального сезону?
– Питання субсидій стане дуже актуальним у листопаді-грудні, навіть для тих сімей, які не перебувають на межі прожиткового мінімуму. Таких малозабезпечених сімей на Львівщині є менше одного відсотка – це влітку, а взимку, в опалювальний сезон, їх трохи більше. Навіть у найважчі роки – 1990-ті, 2000 – 2002 роки – таких сімей було не більше як 8%. Отже, ситуація не є такою трагічною. Програма надання житлових субсидій розрахована на найбідніших. Прогнозуємо, що зараз таких сімей може бути близько 20%, максимум – 25.
Субсидії носять адресний характер – для кожної сім’ї вони індивідуальні. Навіть якщо дві сім’ї з однаковим складом живуть в однакових квартирах, але їхні доходи різні, то одній субсидії можуть призначити, а іншій – ні. Беруться до уваги також норми споживання електроенергії, газу, води, є норми житла: 20 кв. м на кожного члена сім’ї плюс 10,5 м спільної площі. Якщо є прилади обліку, враховується фактичне споживання, але і тут теж є певні ліміти.
Субсидії надаються не на всю житлову площу, а в межах норми. Якщо, скажімо, пенсіонер чи непрацездатна особа проживає на більшій площі і їм важко буде оплачувати повну вартість комунальних послуг, вони можуть звернутися із заявою в райадміністрацію, щоб їм надали субсидію на всю площу. Комісія розглядає кожен такий випадок окремо і приймає рішення. Але якщо в цих квартирах прописані діти чи онуки і вони працюють, то субсидії не буде.
В області проживає майже 800 тис. сімей, і з них у зимовий період субсидії отримували 8% родин, а це майже 65 тис. На даний час уже було понад 20 тис. звернень, і лише 7,5 тис. отримали субсидії.
– Чому? Може, спочатку варто самому прорахувати свої шанси. Як це зробити?
– Доволі просто. Скажімо, торік сім’я з чотирьох осіб сплачувала за всі послуги 400 грн. Двоє дорослих, які працюють, студент, який має стипендію, і одна особа непрацездатна. Сумарно дохід сім’ї становив 4 тис. грн. 20% від 4 тисяч – 800 грн. Це і є та максимальна сума, яку могла сім’я 2009 року платити за комунальні послуги. Але сім’я платила менше, тож субсидії не отримувала. Цього року доходи сім’ї не змінилися, але зросла оплата послуг. Припустимо, що тепер у зимовий період ця родина сплачуватиме 700 грн, а 15% від 4 тис. – 600 грн. Тож цього року вона може розраховувати на субсидію – 100 грн упродовж півроку їм компенсуватиме держава.
Чому багатьом відмовлено в отриманні субсидій? Бо були підстави. Наприклад, якщо в сім’ї серед зареєстрованих є працездатні особи, які не працюють, не вчаться, не шукають роботи (не перебувають на обліку в центрі зайнятості) – субсидії таким родинам не призначають. І жодна комісія тут не допоможе. До нас зверталося багато сімей, діти яких працюють за кордоном, але прописані у батьків і ніхто їх не виписував. Тож їхні батьки не можуть сподіватися на субсидію.
Заповнюючи декларацію про доходи, слід подавати достовірну інформацію, бо зараз є всі можливості її перевірити, й приховування чогось може стати відмовою у наданні субсидій. Ось один із випадків: жінка заповнювала декларацію, вказала всі доходи, майно, зокрема зятеву машину, а про свою… забула. Ми це виявили й відмовили в наданні субсидій. Бо наявність двох автомобілів у сім’ї й недостовірність наданої інформації є підставою для відмови.
Процедура звернення по субсидію максимально спрощена. Безробітним не потрібно жодних довідок, а ті, хто працює, мають принести довідку про доходи за останні шість місяців, які передують місяцю звернення. Якщо у нас виникають сумніви, ми можемо ці дані перевірити.
– Навіть “чорні” і “білі” зарплати?
– Якщо є сумнів, ми робимо запит у податкову інспекцію. Інших засобів перевірки сьогодні не існує. Навіть якщо були призначені субсидії і вже надавалося відшкодування, а ми пізніше “виловили” якесь порушення, повідомляємо про це людину, і вона зобов’язана повернути призначену субсидію в повному обсязі. Раніше повертали у подвійному розмірі, й це дуже стимулювало людей подавати достовірну інформацію.
Виявилося, що люди не до кінця розуміють, кому вираховується 15% від доходів, а кому – 10. 10% лише для тих сімей, які складаються з непрацездатних осіб. Якщо на житловій площі прописані два пенсіонери або мама-пенсіонер і донька-інвалід, то така сім’я вважається непрацездатною, але якщо прописаний ще й чоловік доньки, який працює, то для них уже норма 15% сукупно від усіх доходів. Ніхто не ділить окремо пенсіонерів і працівників.
Субсидії призначають з місяця звернення. Навіть якщо людина звернулася 20 листопада, все одно отримає субсидію з 1 листопада – на шість місяців. Після закінчення опалювального періоду проводиться повна інвентаризація всіх, хто отримує субсидії, звірка з організаціями – надавачами послуг. Трапляються випадки, що комусь ще треба дорахувати субсидії, а комусь її зняти. Це відбувається впродовж квітня-травня.
– Як нараховуються субсидії сільським мешканцям?
– Ця програма для тих сімей, які користуються всіма видами житлово-комунальних послуг. У селі, якщо воно газифіковане, є лише газ та електроенергія. Якщо оплата за них перевищує 10 чи 15% доходу, то таким сім’ям також надається субсидія. Але селяни повинні задекларувати всі свої доходи і майно, зокрема і паї на землю. Ніде у законодавстві не сказано, що наявність паїв виключає людину з даної програми. Очевидно, вона отримує з цієї землі якісь доходи, хай навіть у натуральному вигляді, то їх теж треба декларувати.
– Навіть у тому разі, якщо це півмішка гречки?
– Так, треба це написати і зазначити її грошовий еквівалент.
– Що ще варто нагадати людям, щоб у них не виникло несподіванок під час звернення по субсидію?
– Правильно оформити всі документи, щоб рахунки виписувалися на ту особу, яка звертається по субсидію. Є чимало випадків, коли бабусі-дідусі попереписували свої квартири, хати на дітей-онуків, а рахунки і далі виписують на попередніх власників. Вони вже не володіють цим майном. Отже, тепер ці діти-онуки мають зробити наступний крок – переписати на себе всі рахунки. Одне слово, впорядкувати свої майнові справи, інакше будуть відмови в наданні субсидій.
– Чи враховуються пільги на житлово-комунальні послуги при наданні субсидій і як?
– При визначенні права на субсидію і при визначенні розміру самої субсидії враховується грошовий еквівалент пільг. Пільга – це зобов’язання держави щось платити за людину. Стовідсоткові пільги за житлово-комунальні послуги мають інваліди війни. Вони ні за що не платять. Це право поширюється на членів їх сімей – дружину і неповнолітніх дітей, або повнолітніх, які визнані недієздатними, непрацюючими і які не створили своїх сімей. Для прикладу: інвалід війни має хворого сина, тоді 100% пільга буде поширюватися і на сина, і на дружину. Якщо у цій квартирі ще прописана повнолітня й працездатна донька з двома дітьми, то пільга буде нараховуватися тільки на батька-інваліда, маму і хворого брата, а на її площу надається субсидія (якщо виходить) на загальних підставах.