Напередодні опалювального сезону „Пошта” з’ясувала, що не всі львів’яни можуть сподіватися на теплу зиму
Наступного тижня синоптики прогнозують на Львівщині суттєве падіння температури, а 1 жовтня – перший сніг. Тож, попри другу хвилю бабиного літа та вибори, влада все ж змушена готуватися до опалювального сезону. Городяни теж не пасуть задніх, чимдуж утеплюючи свої домівки для збереження тепла. Адже цього року прогнозують сувору зиму і високі тарифи на газ та тепло.
Загалом підготовка до опалювального сезону не надто відрізняється від торішньої. Зокрема, міністр ЖКГ Юрій Хіврич упевнений, що опалювальний сезон в Україні розпочнеться 15 жовтня.
Своєю чергою, у ЛМР звітують про готовність до зими. Як стверджує Юрій Голець, начальник управління житлового господарства ЛМР, житловий фонд міста готовий до зими на 97,1%.
– Щодо комунальних будинків, то в нас готові прийняти тепло всі, крім 16-ти, де завершують капремонти, та 11-ти у Франківському районі, де теплоенерго завершує ремонтні роботи на мережах. Однак до кінця наступного тижня це питання буде вирішено. ОСББ готові майже повністю. Натомість, традиційно занепокоєння у нас викликають відомчі будинки. А саме: будинки КЕВ м. Львова, БУ№ 2, ТзОВ “Карпатбудсервіс”, ЖБК “Електрон”, ЛОРТА, ДП “Лант”. Про їхнє ігнорування підготовки до опалювального сезону вже поінформована міська прокуратура, – розповів Юрій Голець.
Тепловики теж кажуть про повну готовність надавати тепло у кожне львівське помешкання. За словами Мирона Тереха, директора ЛМКП “Залізничтеплоенерго”, підприємство вже завершило ремонтні роботи з мережами і на котельнях. Тож за потреби може хоч завтра подавати теплоносій у будинки. Щоправда, ще залишилась частина невиконаних робіт на вул. Калнишевського, де ліквідовують котельню, яку передала місту залізниця. Також завершують роботи в будинках на вул. Виговського, 51, 53.
“Львівтеплоенерго” теж звітує про готовність до сезону. Як зазначив “Пошті” в.о. директора підприємства Володимир Штейбарт, уже завершено 98% запланованих робіт. Зокрема, ще слід закінчити теплову мережу на перехресті вулиць Хмельницького і Липинського, де проводять реконструкцію вулиць і мереж.
Водночас Василь Попович, голова постійної депутатської комісії інженерного господарства ЛМР, упевнений: готовність міської господарки до зими – міф.
– Згідно із моєю інформацією, чиновники Ратуші проігнорували ремонт багатьох аварійних ділянок тепломереж. Попри те, що теплтруби на цих ділянках можуть узимку “рвонути”, їх не поміняли. Зокрема, йдеться про мережі на перехрестях вул. Стрийська –Рубчака, Стрийська – Лазаренка, Стрийська – Сахарова, Княгині Ольги –Сахарова. В аварійному стані мережі, прокладені до “військових” будинків. Вони досі не на балансі міста, але там мешкають львів’яни! Із 30 млн грн, які цього року мали б витратити на заміну аварійних тепломереж, згідно з затвердженою схемою теплопостачання міста, не витрачено ні копійки. Як і не зроблено жодного кроку до впровадження альтернативного опалення на ТЕЦ-1 і ТЕЦ-2, – переконаний депутат.
Ще однією “заминкою” готовності до початку опалювального сезону є виділення лімітів газу для теплопостачальних підприємств. Обидва керівники теплоенерго запевнили: досі не підписані угоди про їх надання, і поки не сплатять борги перед ДК “Газ України”, на ліміти сподіватися не варто. А для цього ж необхідно, щоб борги за тепло погасили мешканці Львова, які винні “Львівтеплоенерго” 120 млн грн, а “Залізничтеплоенерго” –14 млн грн. Загалом ж Львівщина винна за газ 124 млн грн. Олексій Ткач, прес-секретар ДК “Газ України”, зазначив “Пошті”, що сплатити борг потрібно до кінця вересня. Адже цього року російська сторона застосовує до НАК “Нафтогаз України” суттєві штрафні санкції за невчасні розрахунки за блакитне паливо.
А зважаючи на те, що вартість газу для населення зросла наполовину, а для бюджетних установ на 12%, то й тарифи, за прогнозами тепловиків, збільшаться на 25-30%. За словами керівників львівських теплоенерго, відповідні розрахунки вже подані у Державну інспекцію з контролю за цінами. Затверджувати їх буде централізовано НКРЕ, а не місцеві ради. Щоправда, ймовірно, лише після виборів. А там і пеня за комунальні борги нагряне…