Двоколісне “динамо”

Замість облаштування обіцяних велодоріжок, очільники міста пропонують велосипедистам… їх намалювати

Замість облаштування обіцяних велодоріжок, очільники міста пропонують велосипедистам… їх намалювати

Розрекламованих велосипедних доріжок на щойно відремонтованих магістралях Львова немає і найближчим часом не буде. Єдиним нагадуванням про можливість пересування на велосипедах для львів’ян є велопорт із Швейком на площі Ринок, де можна припаркувати велосипед, та кілька стоянок біля вишів. Щоправда, зробивши стоянки, посадовці не поспішають подбати про те, як до них доїхати…

Слово – не горобець?

Нагадаємо, міський голова Львова Андрій Садовий неодноразово обіцяв, що на львівських дорогах, які ремонтуватимуть та реконструюватимуть, облаштовуватимуть спеціальні доріжки для любителів двоколісного транспорту. Так, омріяні багатьма смуги мали вже цього року з’явитися на вулицях Стрийській, Кульпарківській та частині проспекту Свободи. Натомість сезон ремонтів доріг у Львові добігає кінця, а жодної доріжки так і немає.

– Розмова про можливість облаштування велодоріжки на вулиці Стрийській справді була, але від цієї ідеї відмовилися через її дороговизну, – розповів “Пошті” Олександр Добоні, представник фірми “Онур”, яка проводила реконструкцію Стрийської. – Адже за нинішньої ширини полотна цього не можна зробити, оскільки габарити проїжджої частини навіть зараз не зовсім відповідають нормам. Для цього треба було б розширювати дорожнє полотно на ширину велосипедної доріжки, що, за приблизними підрахунками, підвищило б вартість робіт на два-три мільйони.

На недавно відкритій вулиці Кульпарківській велодоріжок теж немає. Як не буде їх і на вулицях Хмельницького та Сахарова, які також зараз реконструює фірма “Онур”. “Була ідея розділити хідник на вулиці Стрийській на пішохідну і велосипедну зону, оскільки його ширина дозволяє це зробити. Однак це були лише попередні розмови і жодної конкретної вказівки від чиновників Ратуші, які є замовниками робіт, ми не отримували”, – запевнив Олександр Добоні.

Бажане за дійсне

Попри те, що жодних доріжок на Стрийській ніхто не прокладав, Андрій Павлів, директор департаменту містобудування ЛМР, їх там знайшов. У коментарі “Пошті” чиновник заявив, що невеличка смуга на краю дороги цілком підходить для проїзду велосипеда.

– Ми плануємо зробити велосипедні доріжки на частина хідника вулиці Стрийської (від Хуторівки до автовокзалу) та частині Кульпарківської за рахунок території зелених зон, – розповів пан Павлів. – Але вже зараз на проїжджій частині вздовж всієї Стрийської є смуга, де можуть їздити велосипедисти. Це приблизно метрова суцільна лінія між тротуаром і дорожнім полотном. Вона фактурна, відбиває світло і захищає велосипедистів від автотранспорту.

Підрядника, який робив реконструкцію вулиці Стрийської, така заява очільника департаменту, м’яко кажучи, здивувала. За словами Олександра Добоні, технічна смуга на краю дороги, ширина якої становить не метр, а 20 сантиметрів, – це смуга безпеки.

– Її роблять для більшої безпеки руху на дорозі, аби край полотна не був відразу біля бордюру. Ця смуга завузька для руху велосипедистів і не призначена для цього, – запевнив “Пошту” Олександр Добоні.

Місто замість розмальовки

Тоді як Андрій Павлів, здається, видає бажане за дійсне, головний архітектор міста має свій рецепт облаштування у Львові велосипедної інфраструктури. На думку Юрія Криворучка, начальника управління архітектури ЛМР, ініціативу повинні взяти в свої руки самі любителі двоколісних. Пан Криворучко пропонує їм… запастися пензлями та бочкою фарби і самим розмалювати смуги для велоруху.

– Я пропоную велосипедистам, порадившись із фахівцями, взяти бочку жовтої фарби і самим розмалювати тимчасові велодоріжки в місті, особливо в центральній частині. Якщо вони всім підійдуть, можна буде облаштовувати їх на постійній основі. Громада ж теж має щось робити, а не лише чекати дій від влади. Велосипедистам треба нарешті перейти від слів до дій, – переконаний головний архітектор міста.

Водночас Андрій Павлів запевняє, що, попри всі бажання велосипедистів, доріжки для них у центральній частині Львова можуть з’явитися не раніше ніж з’явиться окрема смуга для громадського транспорту. “Світовий досвід підказує, що велодоріжки важко зробити у сформованій забудові. У таких випадках виділяють окрему схему для громадського транспорту, де не можуть їздити автомобілі. Нею їздять і велосипедисти. Для Львова це перспектива найближчих двох років”, – запевнив чиновник. Щоправда, самі велосипедисти вже мало вірять словам чиновників.

– Львівська влада не готова до створення велосипедної інфраструктури, – переконаний Анатолій Яремчишин, президент Клубу велотуристів друзів природи “Рух”. – Ми розробили концепцію велосипедного руху в місті і проект велодоріжки на вулиці Стуса ще у 2007 році. Її тоді ремонтували, і нам обіцяли, що там зроблять спеціальну смугу. Але потім про це забули. Переконаний, що влада не зацікавлена вирішити це питання.

Транспорт для есктремалів

Поки міські посадовці роздають обіцянки, а велосипедисти чекають на доріжки, даішники фіксують все нові ДТП за участю велосипедистів. За словами Людмили Ліб, керівника прес-центру ДАІ Львова, за останні два місяці лише у Львові трапилось чотири такі аварії. В області цифри куди вищі. За інформацією Світлани Добровольської, керівника прес-служби обласної ДАІ, з початку року на Львівщині було зафіксовано близько 100 ДТП за участі велосипедистів. В одному з них власник двоколісного загинув.

– Звичайно, велодоріжки суттєво б поліпшили ситуацію. Велосипедисти були б захищені від автомобілів. Адже сьогодні на львівських дорогах велосипед – це ризикований та незахищений транспорт, – переконана Людмила Ліб.

Згідно з даними дослідження “Створення велоінфраструктури в місті Львові”, що провели у 2007 році,  попри те, що лише 1% городян користуються велосипедами як засобом пересування, 81% — підтримують ідею створення велосипедної інфраструктури і вважають, що вона сприятиме вирішенню транспортної проблеми міста. 40% городян готові сісти на велосипеди, якщо будуть створені належні умови. А 77% опитаних вважають, що велодоріжки зроб­лять місто привабливішим для туристів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.4116 / 1.6MB / SQL:{query_count}