Незважаючи на те, що міськрада ще минулого року розробила нову конституцію міста, Львів і далі живе за старою…
Громадські організації заблокували процес реєстрації нового Статуту Львова. Міські активісти стверджують, що документ містить чимало недоліків, які замість того, щоб полегшити життя львів’янам, суттєво його ускладнять. Саме цей документ, який три роки розробляли у стінах Ратуші, мав бути основоположним під час ухвалення будь-яких рішень міськради у майбутньому. За словами Олега Мацеха, голови ЛОО політичної партії “Громадянська позиція”, запропонований львів’янам документ суттєво обмежує права мешканців міста. Зважаючи на зауваження громадських діячів, у липні Львівське міське управління юстиції дійшло висновку, що новий Статут не може бути зареєстрований.
– Новорозроблений Статут територіальної громади Львова у низці пунктів суперечив чинному законодавству. Наприклад, заподіяну шкоду мешканцям, якої вони зазнали через неправомірне рішення чиновників, мали компенсовувати самі посадові особи. І таке відшкодування не могло перевищувати 20% від заробітної плати чиновника, не залежно від розміру шкоди, – обурюється Олег Мацех.
За словами пана Мацеха, цей пункт Статуту конфліктував з Конституцією України, в якій записано, що відшкодування заподіяної мешканцям шкоди має здійснюватися з місцевого бюджету у повному обсязі, лише потім ця сума стягується з винної посадової особи. З цим зауваженнями неодноразово на обговоренні виступали міські депутати Олег Сорочкін та Анатолій Забарило, але до уваги їх ніхто не взяв.
Ще одним суттєвим прорахунком у тексті заблокованого Статуту було ускладнення процедури громадських слухань. Щоб їх ініціювати, потрібно зібрати 200 підписів незадоволених громадян. Водночас, за словами Теодора Дяківа, депутата Львівської міської ради, не у кожному будинку, де, до прикладу, прагнуть відмовитися від послуг ЛКП, є стільки мешканців.
Водночас, у міській раді стверджують, що документ добрий, а зауваження громадських діячів не виправдані.
– Усі ці зауваження дуже натягнуті, і це не більше, як особисте трактування законів України окремими особами, – переконаний Любомир Зубач, начальник управління “Секретаріат ради” Львівської міськради. – Якщо говорити про норму щодо відшкодування посадовцями, то вона на 100% продубльована із Закону України “Про місцеве самоврядування”. А щодо громадських слухань, тут просто підмінили поняття – для відмови від послуг ЛКП їх не треба скликати. Міська рада не збирається міняти положення нового Статуту. Це серйозний документ, над яким працювали чиновники, депутати, громадські діячі і юристи. Ми надіслали до управління юстиції повторне звернення, де роз’яснили свою позицію. Якщо документ не зареєструють, ми звертатимемось до суду.
Людмила Хокса