Президент взявся реставрувати Львівський театр ім. М. Заньковецької. Щоправда, наразі це тільки гарна обіцянка
Те, що не змогли зробити всі попередні влади, обіцяє зробити нинішня. Глава держави взявся особисто контролювати відновлення будівлі колишнього театру Скарбека у Львові. За попередніми підрахунками експертів, на це треба буде щонайменше 370 млн грн і три роки.
Сьогодні фахівці працюють над проектною документацією. За словами Ігоря Кузьмака, директора ТзОВ “Укрдизайнгруп”, яка розробляє проект реконструкції театру, експерти вже проаналізували усі проекти реставрації та ремонту попередників і зараз напрацьовують цілісний проект реконструкції будівлі.
– Із 1942 року комплексної реконструкції будівлі театру не проводили. Лише у 2005 – 2006 роках будівельники підсилили фундамент споруди, полатали дах та ліквідували аварійність сходової клітки. Крім того, за ці десятиліття робили ремонти певних елементів споруди. Дуже важливо було зібрати всю документацію про роботи, які вже виконували, щоб далі напрацьовувати проект, – розповів “Пошті” Ігор Кузьмак.
Закінчити всі роботи проектанти мають до вересня наступного року. Коли саме почнуть безпосередньо реконструкцію, наразі сказати важко. Все залежатиме передусім від фінансування. Адже лише проектні роботи коштуватимуть сім-вісім мільйонів гривень. Кошторису самого ремонту та реставрації будівлі, поки що не називають. У Львівській ОДА кажуть про 370 млн грн. Однак пан Кузьмак стверджує, що це розрахунки трирічної давності. Якою є актуальна сума, проектанти ще не рахували. Однак якщо гроші виділятимуть так, як і цього року, Львів ще довго не побачить оновленого театру Заньковецької. Адже попри гучні обіцянки і нібито особистий контроль Президента, досі жодної копійки з обіцяних на цей рік грошей, не надійшло.
– На 2010 рік по лінії фінансування заходів з підготовки до Євро-2012 нам обіцяли виділити два мільйони гривень. Левова частка цих грошей має піти на оплату проектних робіт, – розповів “Пошті” Андрій Мацяк, генеральний директор театру. – Ще 8 млн 700 тис. грн мали виділити в рамках регіональної угоди, яку підписала Львівська ОДА з Кабінетом Міністрів України. Однак жодної копійки з обіцяних грошей ми досі не отримали…
За такого підходу називати дату початку реконструкції, а тим паче – його завершення, у театрі не беруться. За словами Ігоря Кузьмака, за справного фінансування для реконструкції потрібно буде щонайменше три роки. Якщо гроші виділятимуть не надто вчасно – шість-вісім років.
Водночас, проблеми реконструкції театру зводяться не лише до грошей. Почати роботи можна буде лише після відселення усіх мешканців.
– Відселення мешканців необхідне для проведення деяких робіт, наприклад, для реставрації дерев’яних сходових кліток, які на певний час доведеться просто демонтувати, – переконана Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради.
Сьогодні в будівлі театру є 43 квартири. За словами Володимира Калимона, в.о. голови Галицької районної адміністрації, аби відселити мешканців, за державні кошти доведеться купити 56 квартир. За підрахунками посадовців Львівської ОДА, для купівлі нових квартир нинішнім мешканцям будинку театру ім. М. Заньковецької, потрібно приблизно 18 млн грн. Щоправда, мешканці п’яти квартир відселятися категорично відмовляються, а примусове відселення можливе лише після відповідного рішення суду, якщо деякі елементи будівлі визнають аварійними.
– Але відселення мешканців – не єдина проблема, яку треба вирішити перед початком реконструкції театру. На внутрішньому подвір’ї театру розташована електрична підстанція та вентиляційна шахта оперного театру. Вони збудовані без дотримання жодних пожежних та санітарних норм. Зараз ми проробляємо варіанти, куди їх можна перенести, – розповів Ігор Кузьмак.
Відкритим також залишається питання, куди на час реконструкції подінеться сам театр Заньковецької. Однак вирішувати це питання заньківчани не поспішають.
– Театр вийде з приміщення тільки тоді, коли ми точно знатимемо дату і годину початку і закінчення реконструкції, – запевнив “Пошту” Андрій Мацяк. – При цьому нам потрібні гарантії, що жодна політична ситуація, кризи тощо на це не вплинуть. На жаль, усі будинки культури в центрі міста відмовили нам у своїй базі на час реконструкції. Але попередні домовленості вже є із заводом ЛОРТА. Адже театр не може припинити свою роботу на кілька років...