Львівська міськрада продала приміщення готелю “Київ” за 7,9 млн грн.
Новим власником став суборендар, який за останні два роки не вклав у
реставрацію об’єкта жодної копійки
Перешкодити оборудці не змогла ні міська прокуратура, ні здоровий глузд. За дивним “збігом обставин”, приміщення продали за три дні до терміну, після якого управління комунальної власності міськради могло цілком на законних підставах... розірвати договір оренди.
Готель на папері
Сьогодні у приміщенні колишнього готелю “Київ” на вул. Городоцькій, 15, мав би працювати сучасний чотиризірковий готель. Адже коли у липні 2007 року об’єкт віддавали в оренду, в договорі чітко прописали, що не пізніше як через три роки готель мав би офіційно розпочати свою роботу! Однак укладаючи договір, орендар, видається, мав зовсім інші плани. Адже не минуло й року, як він віддав будівлю в центрі Львова у суборенду. Новим тимчасовим власником стало ТзОВ “Готель “Асторія”.
Попри те, що у посадовців Ратуші, як то кажуть, були всі карти на руках, і вже цього місяця договір можна було у судовому порядку розірвати за невиконання його істотних умов, чиновники вирішили… продати готель.
При цьому те, що новий власник за два роки так і не спромігся нічого зробити, їх не насторожило. Позиція міського голови лаконічна: краще хоч щось отримати, ніж судитися і не отримати нічого. При цьому він додає, що інвестор зобов’язався інвестувати у готель 16 млн гривень. У готелі буде 46 номерів. Відкрити його заплановано у грудні 2011 року.
– Якби не економічна криза 2008 – 2009 років, ми б по-іншому діяли в цій ситуації. Однак зараз ми повинні підтримувати наших українських підприємців і давати можливість їм вкладати кошти і мати надію їх колись собі компенсувати. Станом на 2007 рік це був не готель, а розвалюха, яку всі хотіли за безцінь забрати. Я тоді твердо поставив свою позицію, і ми одні з перших провели відкритий чесний аукціон. На той час ми отримали мільйон доларів у бюджет міста Львова за право оренди готелю “Київ”. Це була дуже хороша сума. Але ніхто ж не прогнозував, що у 2008 році стане невигідно займатися готелями. Водночас, я переконаний, що тепер, до 2012 року, ми будемо мати хороший відреставрований готель на чотири зірки, – сказав у коментарі “Пошті” Андрій Садовий, міський голова Львова.
Оренда під викуп
Нагадаємо, як вже писала “Пошта”, 11 липня 2007 року відбувся аукціон на право оренди готелю “Київ” терміном на 25 років. Відразу продати об’єкт міські посадовці не могли, адже на той час діяв мораторій на приватизацію пам’яток архітектури. Оскільки будинок є пам’яткою під охоронним номером 1379, продати його з молотка було зась. Тому схема оренди була виправданим кроком. Участь в аукціоні взяли три компанії: львівське ТзОВ “Будівельний альянс”, київське ТзОВ “Ві Ей Груп” і ВАТ “Готель “Україна” із Луцька. У результаті торгів право на оренду вибороло ВАТ “Готель Україна”, заплативши за це 5 млн 100 тис. грн. При цьому переможець зобов’язувався: а) зберегти спеціалізацію об’єкта; б) протягом трьох років (до 12 липня 2010 року) провести реконструкцію; в) забезпечити клас готелю – не менше як три зірки; г) створити 70 робочих місць.
За умовами договору, до моменту введення об’єкта в експлуатацію, тобто до липня 2010 року, орендну плату підприємство не платило. Кошти за оренду готелю (88 тисяч гривень щомісячно) мали б надходити в міську казну лише із серпня 2010-го. А це означає, що місто щороку протягом 25 років отримувало б по мільйону гривень.
Однак восени 2008 року ситуація суттєво змінилася – мораторій на приватизацію пам’яток скасували. І вже у липні 2009 року приміщення готелю “Київ” під пунктом 42 опинилося в ухвалі ЛМР № 2787 “Про затвердження переліку об’єктів комунальної власності м. Львова, які підлягають приватизації способом викупу”. Як результат – замість поповнення міської скарбниці щороку на мільйон за оренду, міська рада просто продала об’єкт за... неповних вісім мільйонів гривень.
Не став на заваді райцям і протест прокурора. У грудні 2009 року прокурор Львова Олег Денега вимагав вилучити будинок готелю “Київ” із переліку претендентів на приватизацію, оскільки об’єкт є високоліквідним і, за законодавством, має продаватися на аукціоні чи на конкурсних умовах. Натомість викуп може застосовуватися лише до приміщень малої приватизації, які не змогли продати на аукціоні чи конкурсі, і до приміщень, зданих в оренду, якщо це було передбачено в договорі оренди. Водночас, у тій же статті 11 Закону України “Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, на яку посилається прокуратура, сказано, що право викупу надається також у випадку, якщо об’єкт включено в перелік тих, які підлягають приватизації шляхом викупу. А, як відомо, депутати його у такий перелік внесли.
Як розповів “Пошті” Мирослав Гаврилишин, заступник начальника юридичного управління ЛМР, за поданням прокуратури міста в березні відбулося засідання Львівського господарського суду в цій справі, який визнав дії міськради законними.
– А 1 липня цього року ми отримали рішення Львівського апеляційного суду, яке підтвердило рішення Львівського господарського суду від 22 березня цього року про законність включення приміщення готелю до переліку об’єктів до приватизації шляхом викупу. Тож жодних судових обтяжень по готелю “Київ” немає, – запевнив Мирослав Гаврилишин.
Готельний розпродаж
Після отримання рішення суду посадовцям знадобилося лише трохи більше тижня, аби завершити процедуру продажу. Вже 9 липня управління комунальної власності Львівської міськради уклало із ТзОВ “Готель “Асторія” договір купівлі-продажу приміщення. Готель “Київ” загальною площею 2021,6 кв.м продали за 3,4 тисячі грн за квадратний метр. Для порівняння: один квадратний метр колишнього будинку виконавчої служби на пл. Торговій, 11, який фактично згорів, міськрада продала з молотка по 8 тис. грн.
Варто зауважити, що, за інформацією “Пошти”, вже за місяць після аукціону на право оренди готель з’явився... на ринку нерухомості як об’єкт продажу! Три роки тому рієлтери оцінювали об’єкт у 13 млн доларів. При чому продавці гарантували, що готель перейде у власність (!) покупця. Врешті, що зараз і маємо. Тоді охочих викупити приміщення не знайшлося. Однак, ймовірно, найближчим часом на ринку нерухомості знову з’явиться ця пропозиція. Можливо, за нижчою ціною, ніж тоді, однак явно за значно вищою, ніж сума, яка потрапила до скарбниці міста зараз.
Еліна Сеннікова,
директор рієлтерського бюро “Маклер”:
– Враховуючи сучасну посткризову ситуацію і те, що це цілісний комплекс, ціна є адекватною. Зараз вартість фасадних приміщень перших поверхів на пр. Свободи і пр. Шевченка – 3-4 тис. дол. США за квадратний метр. Натомість поверхом вище ціна буде вже на 50-70% нижчою. До того ж теперішній стан приміщення готелю “Київ”, коли туди необхідно вкладати і вкладати, а також те, що реально під номери там піде половина площі, то ціна є нормальною. Інша справа, якби цей готель продавали в до кризовий період у 2007 році.