Через виявлені несправності димових та вентиляційних каналів (зокрема
і відсутність тяги) цього року працівники “Львівгазу” від’єднали від
газопостачання 139 газових приладів. На жаль, у поточному році на Львівщині почастішали випадки отруєння мешканців чадним газом, зокрема зі смертельними наслідками. Власне основними причинами отруєнь є несправність димових та вентиляційних каналів, зіпсуті оголовки каналів, що згодом призводить до відсутності тяги та засмічення димоходів будівельним сміттям.
Ба більше, часто мешканці свідомо порушують правила безпечного користування газовими приладами з відводом продуктів згорання в димохід та самовільно встановлюють газові прилади, що призводить до фатальних наслідків. Окрім цього, причиною отруєнь можуть стати і металопластикові вікна та двері. Зокрема, як зазначив “Пошті” Євген Басан, начальник відділу захисту населення і територій управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ЛМР, проблема отруєнь чадним газом загострилась, коли мешканці почали встановлювати пластикові вікна та двері.
– Ще з радянських часів у квартирах були пічки, котрі в певний час було газифіковано відповідно до належних норм. Проте кисень потрапляв до квартир через щілини вікон та дверей, і газ повністю згорав. Сьогодні ж встановлюють металопластикові вікна. Такі вікна є “хворими” , бо герметично зачиняються. Кисень знадвору не потрапляє до квартири, і настає кисневе голодування. Внаслідок газ повністю не згорає і наповнює приміщення, – каже Євген Басан.
За словами співрозмовника, з чадним газом не треба боротися, його варто попереджати. І запобігти отруєнням передусім можуть не комунальні служби, а самі мешканці, дотримуючись основних інструкцій. Найголовніша – вмикаючи газову колонку чи плитку, слід відчиняти кватирку. Мешканці повинні пам’ятати, що чадний газ не має ні запаху, ні кольору, ні смаку. У цьому його підступність і небезпека. Колір шкіри в постраждалого залишається рожевим, тому що рівень гемоглобіну не знижується. Але гемоглобін перестає виконувати свою основну функцію – переносити кисень до тканин мозку. Якщо постраждалому вчасно не допомогти, він може померти від задухи.
Отруївшись чадним газом, людина зазвичай відчуває сильний головний біль, з’являється слабкість, задуха, нудота, можливе потьмарення свідомості та блювота. При виявленні цих симптомів варто негайно викликати швидку допомогу та аварійну газову службу за номером 104. Постраждалого слід винести на свіже повітря. Якщо він скаржиться лише на запаморочення та нудоту, йому можна дати заспокійливе та воду з лимоном. Якщо ж з’явилася блювота і порушилася координація рухів, тоді отруєного треба покласти на бік і викликати лікаря. При сильному отруєнні, коли постраждалий непритомний і не дихає, варто викликати швидку допомогу та робити йому штучне дихання до приїзду лікаря.
На жаль, найбільш дієвим способом змусити балансоутримувачів будинків упорядковувати димові та вентиляційні канали є відключення від газопостачання приладів. Щоб запобігти отруєнню чадним газом, мешканці повинні дотримуватися правил експлуатації газових приладів. Обов’язковою умовою безпечного користування ними є перевірка наявності тяги у димовому та вентиляційному каналах перед запалюванням газових приладів із відводом продуктів згорання у димохід.
Уляна Депутович
Павло Василенко, керівник прес-служби ГУ МНС у Львівській області:
– Порівняно з минулими роками, цьогоріч на Львівщині стрімко зросла кількість отруєнь чадним газом та продуктами згорання побутового газу. Ситуація катастрофічна! Здебільшого це стосується побутових випадків. На жаль, останнім часом зросла й кількість групових отруєнь (мова про 2 – 5 осіб). Щоб запобігти отруєнням, мешканці не повинні встановлювати та використовувати завезене з-за кордону та вітчизняне обладнання, яке не пройшло відповідних перевірок, не має сертифікатів, себто виготовлене кустарними методами! Нерідко до отруєнь призводять порушення при проведенні самовільних ремонтів газових приладів, витяжок, а також популярні нині енергоощадні конструкції. Металопластикові вікна та двері, євроремонти – все це є перешкодою проходження кисню в приміщення, а, отже, може стати причиною отруєння чадним газом.