Подайте, Президента ради...

Віктор Янукович узявся допомогти Львівщині грошима. Не своїми…

Віктор Янукович узявся допомогти Львівщині грошима. Не своїми…

Президент України опікуватиметься культурною спадщиною Львівщини. Для цього глава держави пропонує створити спеціальний благодійний фонд. Щоправда, якими саме пам’ятками займатиметься структура і хто в ній працюватиме, наразі не знають. За задумом Віктора Януковича, фонд має координувати політику центру і регіону, скеровану “на наближення Львівського архітектурного ренесансу”.
На початку цього тижня Президент підписав доручення про створення фонду і дав термін – до першого серпня, аби вивчити ситуацію. Тож тепер посадовці Львівської ОДА активно думають, як за півтора місяця зібрати людей і почати роботу. За словами Василя Івановського, начальника управління охорони культурної спадщини ЛОДА, ідея такого “опікуна” для пам’яток не є новою, щоправда, досі ніхто серйозно за неї не брався. На думку посадовця, фонд можна буде зареєструвати в Мін’юсті вже за два-три місяці.

– Фонд матиме статус всеукраїнської організації, – розповів пан Івановський  – Ми передусім залучатимемо кошти багатих людей на порятунок і реставрацію знакових пам’яток архітектури, зокрема замків Львівщини та дерев’яних сакральних споруд. Можливо, разом з підприємцями будемо організовувати спеціальні акції, на яких збиратимемо гроші на пам’ятки.

Щоправда, конкретних об’єктів, які повинні бути першими у довгій черзі на порятунок, чиновник наразі не назвав. Попри основний акцент на гроші благодійників, в обласній державній адміністрації не виключають і можливості, що частину необхідних коштів виділятимуть з державного бюджету. Ідеєю створення фонду вже зайнявся і голова Львівської ОДА Василь Горбаль.

– Думаю, невдовзі ми сформуємо громадську раду при голові ОДА, яка займатиметься цими питаннями. Це будуть люди, які мало асоціюються з політикою, а більше із культурою і є безсумнівними авторитетами у сфері збереження культурної спадщини. У мене вже була одна зустріч з цими людьми, – сказав у коментарі “Пошті” пан Горбаль.

Назвати прізвища тих, з ким зустрічався, голова ОДА не захотів. Однак дивно, що серед запрошених не було Андрія Салюка – президента благодійного фонду “Збереження історико-архітектурної спадщини Львова”, який має чималий досвід у зборі коштів на збереження та реставрацію пам’яток. Серед найвідоміших проектів фонду – реставрація фонтану “Діана” на площі Ринок, ікон з фондів Національного музею, дослідження каплиці Боїмів, а також акція з порятунку скульптури Меркурія з будинку, що на вулиці Січових стрільців, та багато інших. Проте про ініціативу створення на Львівщині ще одного схожого фонду пан Салюк дізнався тільки від журналістів “Пошти”.

Не захотів очільник області оприлюднити і прізвища бізнесменів, з якими вже вів переговори про можливість фінансування робіт на пам’ятках. Однак зазначив, що таких було чимало і в усіх він побачив розуміння і адекватне сприйняття. “Думаю, у Львові ні у кого немає сумнівів щодо моїх контактів”, – додав він. При цьому, за ідеєю Василя Горбаля, за кожним знаковим об’єктом, який потребує реставрації, закріплять свого благодійника.

Попри те, що фахівці-реставратори позитивно оцінюють саму ідею створення фонду, дещо насторожують швидкі темпи, з якими все це роблять. Адже Львів добре пам’ятає наслідки квапливої реставрації, яку проводили у Львові перед приїздом Папи Римського та перед святкуванням 750-річчя міста. Після такої “віднови” пам’ятки досі не можуть оговтатись.

Окрім створення фонду, Віктор Янукович цього тижня висловив ще дві ідеї щодо збереження львівських цінностей. Глава держави запропонував створити Державний історико-архітектурний заповідник “Галицька корона”, а також серед пріоритетів визначив реставрацію будівель Львівського національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької.

Турботу про пам’ятки з боку Президента можна тільки вітати. Щоправда, у діях нової влади у цій сфері вже є певна непослідовність, оскільки лише три місяці тому київські посадовці відмовилися від ідеї відновлення дирекції історико-архітектурного заповідника у Львові, який, на думку багатьох фахівців, міг би стати порятунком для місцевих пам’яток. Адже це забезпечило б не лише стабільне фінансування, але й фаховий підхід робіт на пам’ятках.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4621 / 1.58MB / SQL:{query_count}