У центрі Львова знайшли дерев’яну дорогу, якій понад три сотні літ
Під час реконструкції площі Осмомисла робітники знайшли дерев’яну дорогу, що, за словами археологів, ймовірно, датується XVI – XVII століттями, а також дерев’яний водогін XVII – XVIIІ ст. Цікава знахідка частково пригальмує ремонтні роботи, однак, за словами археологів, не більше ніж на кілька днів.
– Першим, на що наштовхнулися робітники, були два ряди водогонів, які знайшли на глибині 20 сантиметрів, відразу під бруківкою, – розповів Остап Лазурко, науковий співробітник НДЦ “Рятівна археологічна служба” Інституту археології НАН України. – Нижче, десь на глибині півтора метра, знайшли дерев’яну дорогу, яка йде із сучасної вулиці Б. Хмельницького на площу Торгову. Поки що важко сказати точний період, коли її побудували, але уламки кераміки, які знайшли на поверхні, вказують на XVI – XVII ст. Зараз ми вивчаємо конструкцію кладки цієї дороги. Ймовірно, бруси клали навхрест, а це означає, що дорога була багаторівнева.
Це вже не перший випадок, коли у Львові зупиняють ремонтні роботи через виявлення археологічних знахідок. За словами археологів, проблема у тому, що чиновники Ратуші, нехтують пам’ятко-охоронним законодавством і не проводять археологічних досліджень, що мають передувати ремонтним роботам.
– Посадовці знову наступили на ті ж граблі, – переконаний Олег Осаульчук, директор “Рятівної археологічної служби”.
– Міська рада проводить комплексну реконструкцію площі Осмомисла із заміною всіх комунікацій. На жаль, вкотре про земляні роботи в центральній частині Львова не повідомили археологів. Чиновники черговий раз проігнорували пам’ятко-охоронну частину проекту і не передбачили фінансування археологічних робіт. Тож тепер в авральному порядку укладають договір з археологами і шукають відповідні кошти.
Схожу давню бруківку знайшли у 2007 році під час реконструкції площі Галицької. Тодішню знахідку, як і нинішню, досліджували вже після того, як на ділянці попрацювала будівельна техніка. Дивно, але навіть попри те, що ділянки знаходяться майже в самому центрі кількасотрічного Львова, чиновники стверджували, що… на знахідки не сподівалися. Три роки тому на глибині двох метрів робітники теж “несподівано” наштовхнулись на бруківку кінця XVIII – початку ХІХ століття, якою було викладено дорогу довкола міського муру. Вона була характерна для періоду, коли в перші десятиліття австрійського панування розбирали міські укріплення (які на той час уже не виконували своїх функцій) і з “будівельного матеріалу” облаштовували місто. Знайдена дорога вела від міського муру у бік Галича. Після завершення досліджень давню бруківку законсервували. Археологи наразі не знають, які ще сюрпризи може приховувати площа Осмомисла. Адже ділянка впритул прилягає до ринку “Добробут”, де на початку 1990-х років знайдено знахідки Празької культури слов’янських племен періоду V – VI ст., поселення яких є найстарішим із відомих слов’янських поселень у Львові. Окрім цього, на цій території виявили нижні підвалини житлових та господарських будівель ХІІІ – ХVІІІ ст. Біля будинків, що виходять до вул. Б. Хмельницького, розкопки тоді не встигли зробити.
Скільки триватимуть археологічні дослідження дерев’яної дороги, залежатиме від того, що буде знайдено під нею. За словами Олега Осаульчука, археологи наглядатимуть за роботами на площі, доки працюватимуть будівельники, адже, можливо, що на ділянці будуть й інші артефакти. При цьому археологи не досліджуватимуть всієї площі, а лише ті ділянки, які зачеплять під час ремонтних робіт.