Дев’ять осіб постраждали внаслідок буревію, що прокотився в четвер над Львовом та п’ятьма районами області. Люди зазнали травм від перекидання мікроавтобуса, падіння уламків скла, будівельних конструкцій та ураження блискавкою. Серед постраждалих два підлітки та семирічна дитина. Вони госпіталізовані і, за інформацією лікарів, перебувають у важкому, але стабільному стані. Попри те, що сильна злива та буревій тривали недовго – менше години, вони завдали чимало шкоди. Орієнтована сума збитків, яких зазнав Львів, становить 10 млн грн. Без електрики опинилось майже 60 населених пунктів області.
За словами Володимира Рощина, начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ЛМР, дощило по всьому місту, однак південною його частиною, від Винників до села Сокільники, пронісся мікросмерч. Через стихію Львів на кілька годин залишився без світла, а через знеструмлення насосних станцій без води опинились Франківський, частково Залізничний та Сихівський райони Львова. Через негоду та зупинку електротранспорту на суцільний корок перетворились міські вулиці. Найбільше від стихії постраждали Сокільники, де вітер зірвав понад 30 дахів будинків, з них — 19 повністю.
“Наразі визначають суму збитків. Проте зрозуміло, що найбільше постраждали Сокільники. Зараз фахівці збирають інформацію щодо ситуації в сусідніх селах”, – зазначив В. Горбаль, голова ЛОДА. За словами очільника області, Львівщина очікує рішення Кабінету Міністрів щодо виділення коштів для ліквідації наслідків стихії.
Нагадаємо, схожий буревій проноситься Львовом вже третій рік поспіль. Уперше стихія завдала чималих руйнувань 23 червня 2008 року, вдруге – торік третього серпня.
Зважаючи на невтішну тенденцію, “Пошта” поцікавилась у фахівця, чи варто очікувати повторення стихії і яким буде цьогорічне літо.
Надія Ясюренко, завідувач сектору
метеорологічних прогнозів Львівського гідрометцентру, про буревії у Львові і прогноз погоди на літо
– Пані Надіє, чим викликаний буревій, який у четвер пронісся Львовом і областю, і чи можна очікувати його повторення найближчим часом?
– Точні причини назвати важко. Однак спеціалісти метеослужби не відкидають, що у травні на погіршення погодних умов на всій території Європи частково вплинуло виверження вулкану в Ісландії. Буревії в Україні характерні для пізнішого часу, коли є вища температура повітря (наприклад, коли після тривалої спеки йде різке похолодання). Йдеться про липень-серпень. Що цікаво, четверговий буревій метеостанція не зафіксувала в тих масштабах, які були. Зокрема, за даними метеостанції, яка розташована в аеропорту, його можна охарактеризувати як небезпечний, а не як стихійне лихо. Тоді як практично буревій завдав багато шкоди і за збитками його все ж таки класифікували як стихійне лихо. Щодо повторення буревію – то все можливо...
– Чи можна спрогнозувати виникнення подібного стихійного явища і попередити людей?
– Смерчі, шквали і зливи відбуваються на невеликій площі. Наприклад, градова смуга в деяких випадках може бути 50-60 км завдовжки, а завширшки – 3-5 км. А оскільки відстані між метеостанціями близько ста кілометрів, то їх важко зафіксувати. Варто зазначити, що ми спостерігаємо тенденцію до збільшення таких природних катаклізмів. Однак передбачити їх обладнанням, яке в нас є, майже неможливо. Після великого буревію 23 червня 2008 року нам обіцяли купити метеорологічний радар, який фіксуватиме подібні явища. Наразі це лише обіцянки. Такий радар має дальність дії 200 кілометрів і коштує трохи більше мільйона гривень. Сподіваємось, що до Євро-2012 нам все-таки його придбають. Щоправда, навіть з такою технікою за добу спрогнозувати, чи буде буревій і де він пройде – нереально. Однак з’явиться можливість спрогнозувати їх принаймні за кілька годин.
– Подібні буревії спостерігають на території всієї України чи тільки у західних областях?
– У четвер буревій і гроза були в Києві, перед тим у Полтаві, тобто наш регіон не виняток. Врешті, на півночі Криму є ціла “алея торнадо”, де синоптики періодично фіксують це природне явище. Стверджувати, що подібні локальні феномени є в усій Україні, я не можу, оскільки ми знаємо тільки про ті, які зафіксовані на радарах або призвели до значних збитків у населених пунктах. А є ще багато буревіїв, які проходять “лісом і полем”, і оскільки, вони не завдають збитків, то їх не фіксують.
– Яким буде цьогорічне літо?
– Літо прогнозуємо помірно тепле та дощове. Станом на четверте червня випало 25% місячної норми опадів. Червень має бути подібним до травня, однак синоптики прогнозують більше ясних і сонячних днів.