Останні дослідження атмосферного повітря у центрі Львова свідчать, що загазованість історичної частини міста перевищує допустимі норми. Найбільше забрудненими є місця скупчення автівок.
– Ми працюємо над картою рівня забруднення атмосферного повітря у малому транспортному кільці. Проби, які ми зробили на 42 фіксованих точках, свідчать: у центрі є вісім точок, де абсолютно безпечне повітря, 18 точок зі слабо небезпечним повітрям, 16 з помірно небезпечним рівнем забруднення і жодного небезпечного, – розповіла Інна Свистун, директор КП “Адміністративно-технічне управління”. – Ситуація складна, треба працювати у напрямку розвантаження центральної частини та створення велосипедних доріжок.
Цю ідею підтримали і міські депутати. Тож сьогодні на засіданні сесії міської ради розглянуть концепцію розвитку велосипедного руху. Щоправда, впровадити велосипедні доріжки міська рада обіцяє вже не перший рік – перші обіцянки звучали ще у 1998 році. З року в рік кількість автівок у центрі збільшується, а велосипедисти нарікають на зухвалість водіїв та щільність вулиць.
– До проблеми забруднення додаються шум, вібрації, сажа... Забруднюючи місто, ми втрачаємо його туристичну привабливість, – розповів Анатолій Забарило, депутат ЛМР. – Ми б хотіли перетворити центр на пішохідну зону. Цього можна досягти завдяки будівництву адміністративного центру на вул. Стрийській, що допомогло б розвантажити центр від зайвих автомобілів, а це близько 5 тисяч авто щодня. Такий проект вже існує, його потрібно втілювати…
Перенесення “центру” на Стрийську має перевагу й у тому, що вулиця розташована на пагорбі, тому забруднене повітря легше розсіюватиметься, зауважує Андрій Салюк, віце-президент українського бюро ІКОМОС.
– Забруднене повітря впливає не тільки на людей, а й на архітектурні пам’ятки. Динамічне навантаження від проїзду автотранспорту передається на фундамент будинку. Крім того, викиди в атмосферу окису сірки від вихлопів автомобілів поєднуються з водяною парою, дощем, снігом, туманом і утворюють слабкі розчини сірчаної кислоти, які шкідливо впливають на пам’ятки, що містять вапняні штукатурки, тобто на всю забудову до ХІХ століття, – продовжує пояснювати Андрій Салюк. – Тому будівлі, які міцно стояли протягом сотень років, сьогодні прогресивно руйнуються…
Аби підтримати ідею впровадження велосипедних доріжок у Львові, сьогодні зранку небайдужі велосипедисти обіцяли зібратися біля Ратуші, тим самим показавши, що впровадження цієї ідей давно на часі.