У Львові може зникнути єдина “вуличка одного пішохода”. Під час реконструкції площі Осмомисла, яку почали цього тижня, планують розширити тротуар на вулиці Гонти, перенісши підпірну стіну. Вчора ремонтники вже почали спилювати дерева біля церкви Марії Сніжної та частково розбирати саму стіну.
За словами Олега Синютки, першого заступника міського голови Львова, згідно з проектом, підрядники повинні перенести підпору настільки, щоб ширина нового хідника становила 1,2 метра. Таким чином чиновники Ратуші планують перетворити технічний тротуар на пішохідний. Щоправда, саме завдяки своїй невеликій ширині вулиця Гонти здобула славу “вулиці одного пішохода” і стала однією з візитівок Львова. Проект її розширення існує давно, але для цього хотіли перенести стіну будинку на вул. Гонти, 2. Це б дозволило на два метри збільшити проїжджу частину і зробити ширший тротуар. Однак такий проект викликав хвилю обурення львівських охоронців пам’яток, як надто агресивний для історичного середовища. Окрім цього, експерти визнали його надто дорогим, тож райці вирішили обмежитися тільки перемощенням технічного тротуару, заміною та укріпленням підпори. Але плани, здається, змінилися. За словами Олега Синютки, про жодне перенесення чи знесення будинку сьогодні не йдеться, однак саму підпірну стіну таки перенесуть.
Підрядник робіт, ВАТ ЛСБМУ-1, факт перенесення стіни наразі не підтверджує. Ба більше, будівельники вважають його неефективним і не надто підтримують.
– Ми вже знаємо, що будинок на Гонти, 2, зносити ніхто не буде і рухати його стіни теж. А що робити з підпорою, вирішать у п’ятницю, коли до Львова повернеться гід проекту Валерій Чернишов (інститут “Діпрокомунбуд”), – розповів “Пошті” Ігор Булик, директор ВАТ ЛСБМУ-1. – Пропонують відсунути підпору і зробити там тротуар, щоб у майбутньому повернутися до питання знесення будинку і розширення вулиці. Однак хідник, який пропонують зробити, фактично не буде ефективним, адже ріг будинку на Гонти, 2, не дозволить зробити його повноцінним. Тож, мабуть, доведеться організувати там перехід.
Що цікаво, попри те, що вулиця розташована на території, яка внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради, про можливе розширення вул. Гонти нічого не чула і жодних погоджень не давала. А інспектори ЮНЕСКО, які відвідали Львів на початку березня цього року, рекомендували не змінювати ширини цієї вулиці.
– Я переконана, що в центрі міста взагалі не можна розширювати жодної вулиці. Ми ж боремось, щоб вивести максимальну кількість транспорту з центральної частини Львова, натомість розширення вулиць призведе до збільшення потоку автівок. Хоча транспортники наполягають на протилежному.
Архітектори переконані, що з втратою таких елементів Львів втрачає свою самобутність.
– На жаль, у нас ніхто не звертає уваги на збереження таких унікальних куточків Львова. Перенесення цієї стіни нічого не вирішить для транспортної розв’язки, адже йдеться лише про розширення хідника. Якщо переживають за безпеку руху, можна поставити перила. Наприклад, у польському Торуні є чимало таких вуличок. Нам треба шукати інших способів вирішення транспортної проблеми.
Вулиця Гонти може стати далеко не першим прикладом руйнування місць, які стали візитівками Львова. Нагадаємо, під час підготовки міста до святкування 750-річчя на вулиці Руській зруйнували унікальне сходження двох трамвайних ліній, які багато років були принадою для туристів.
Ірина Залецька, Мирослава Іваник