До кінця місяця Україна та Польща подадуть попередню заявку на внесення шістнадцяти дерев'яних церков Українських і Польських Карпат до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
До кінця місяця Україна та Польща подадуть попередню заявку на внесення шістнадцяти дерев'яних церков Українських і Польських Карпат до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
За результатами спільної роботи фахівців двох країн, під охорону ЮНЕСО мають шанс потрапити вісім українських і вісім польських церков. Зокрема, із Закарпатської області - Михайлівська церква у с. Ужок та Вознесенська церква у с. Ясеня; з ІваноФранківської - церква Різдва Богородиці у с. Нижній Вербіж та церква Святого Духа в м. Рогатин. Серед львівських церков щасливчиками стали церква Святого Юра в м. Дрогобичі, церква Святого Духа в с. Потеличі, церква Різдва Пресвятої Богородиці в с. Маткові та церква Святої Трійці в м. Жовкві (1720 р.). Польською стороною, з урахуванням думки українських експертів, попередньо визначено пам'ятки у таких населених пунктах Малопольського та Підкарпатського воєводств: Радруж, Хотинець, Овчари, Кв'ятонь, Поврожнік, Брунари, Тужанськ та Смольник.
За словами фахівців, саме ці дерев'яні церкви найбільше відповідають вимогам ЮНЕСКО: добра збереженість, автентичність, хороший краєвид або відповідна навколишня забудова, а також рівень захищеності церкви. Як відзначають архітектори, цінних церков в Україні набагато більше, щоправда, далеко не всі з ним у належному стані.
Попередню заявку має подати кожна держава окремо. У вересні ж цього року фахівці повинні подати пакет документації для технічної оцінки заявки експертами ІКОМОСу. А вже через рік, у січні 2011 року, держави подадуть остаточну спільну заявку. На її розгляд відводиться 18 місяців, тож кінцеве рішення може бути прийняте у червнілипні 2012 року.