Базарне Різдво

Вулична торгівля, з якою дуже довго і затято боролася міська рада, повернулася у самісіньке серце Львова – на площу Ринок та проспект Свободи. Причому тепер торговці діють під крилом чиновників Ратуші, бо ті самостійно вирішують, яким підприємцям, скільки та за що слід платити

Вулична торгівля, з якою дуже довго і затято боролася міська рада, повернулася у самісіньке серце Львова – на площу Ринок та проспект Свободи. Причому тепер торговці діють під крилом чиновників Ратуші, бо ті самостійно вирішують, яким підприємцям, скільки та за що слід платити

Різдвяний ярмарок у центрі міста, який мав би привабити туристів новорічними атрибутами, перетворився на звичайнісінький базар, де продають шкарпетки, нижню білизну, диски, ковбасу, йогурти та іншу геть не різдвяну продукцію. І, виглядає на те, що сталося це, не в останню чергу, завдяки сприянню очільників міськради, які курирують це питання. Адже Різдвяний ярмарок відбувається поза всіма правилами, які Ратуша ж визначила для підприємців.

По­перше, юридичні стосунки ТзОВ "Львівські ярмарки", яке є організатором затії, із міською владою обмежуються дозволом міськвиконкому на проведення такого заходу. Про обов'язковий у таких випадках договір оренди землі чи договір оренди елементів благоустрою, який має затверджувати міська рада, як з'ясувалося, не йдеться. Ярмарок з'явився із мовчазної згоди "ручного" виконкому міського голови. По­друге, від проведення Різдвяного ярмарку міська скарбниця не отримає жодних коштів! Тоді як іншим організаціям, охочим реалізувати подібні проекти, до прикладу, "Мистецьку фосу" чи "Ярмарок ремесел", вкрай потрібно пройти низку законодавчих процедур та обов'язково сплачувати оренду. По­третє, концепція ярмарку, якщо така взагалі існує, залишається загадкою. Адже хто має торгувати на ярмарку, визначає організатор заходу - ТзОВ "Львівські ярмарки". А його критерії можна вважати щонайменше нечіткими.

До прикладу, ТзОВ "Дойче Братвурст", яке на Різдво мало намір пригощати львів'ян німецькими ковбасками, не дозволили продавати його продукцію на тій підставі, що їхня фірмова ятка не вписується в загальну концепцію ярмарку. Причому повідомили підприємців про це за день перед відкриттям ярмарку і вже після проплати за укладеним договором. Цікаво, що попри те, що договірні відносини ТзОВ "Дойче Братвурст" мало з ТзОВ "Львівські ярмарки", ятку демонтувала Галицька райадміністрація, яка до торговиська офіційно взагалі не має жодного стосунку. Цікаво й те, що інша фірма - "Смачний возик", яка реалізує випічку у своїх фірмових ятках, що теж геть не вписуються ані в "концепцію" ярмарку, ані в історичне середовище міста, так і залишилась працювати, і жодних претензій до неї ніхто не висловлював.

- "Смачний возик" біля ковзанки на пл. Ринок не працює в рамках ярмарку. Я не знаю, на яких підставах вони там працюють, - відхрещується Ігор Фіняк, директор ТзОВ "Львівські ярмарки". - Ятки "Смачного возика" є на пр. Свободи, але вони реалізують свою продукцію в наших будиночках.

Та Ірина Кулинич, директор департаменту економічної політики Львівської міської ради, запевняє: "Смачний возик" працює в рамках Різдвяного ярмарку. Чиновниця погоджується, що він не вписується в загальну концепцію ярмарку, але виправдовується, мовляв, не виписаний чітко і формат усього заходу.

- Закінчиться ярмарок, і всі об'єкти демонтують, - заспокоює Ірина Кулинич.

"Базарний" асортимент Різдвяного ярмарку чиновниця пояснює новизною заходу.

- Коли ми ярмарок організовували, то, звичайно, просили, щоб там не було підприємців, які торгують китайськими товарами. Наступного року ми розробимо суворіші правила, які б дозволили контролювати асортимент. Адже ми хочемо, щоб такий ярмарок став щорічним, - зазначила Ірина Кулинич.

Визнають прорахунки і організатори:

- На ярмарку реалізують товари новорічного і різдвяного спрямування: іграшки, сувеніри, прикраси, подарункові вироби, продукцію народних майстрів. Звичайно, в нас було кілька яток з непритаманними товарами, наприклад, з одягом, дисками чи сумками. Але підприємці самі зрозуміли, що не вписуються у формат, тож просто забрали свої товари, і ми розірвали з ними договірні відносини. Урешті, подібний захід ми проводимо вперше, тож логічно, що є певні прорахунки, - сказав Ігор Фіняк.

На запитання, чому з ярмарком не укладено договорів оренди землі, Ірина Кулинич зазначила: "Ярмарок проводять не для того, щоб хтось збагатився, а для того, щоб створити різдвяний настрій мешканцям та гостям міста".

- Ми не укладали жодних договорів оренди з організаторами ярмарку. Оренда землі взагалі неможлива, оскільки тоді це мало б відбуватися на конкурсних засадах. А підприємець, який узявся організовувати захід, розробив дизайн будиночків і виготовив їх за свій кошт.

Натомість Маркіян Іващишин, голова постійної депутатської комісії культури, дозвілля, промоцій, засобів масової інформації та туризму ЛМР, запевняє, що механізм проведення таких заходів уже давно існує. Зокрема, конкурс соціальних проектів, куди можна подати свій проект на законних підставах і реалізувати його в чітко визначених рамках. А так це виглядає просто лобізмом...

- Я позитивно ставлюся до такого типу ярмарків. Однак у цьому випадку явне недопрацювання з боку організаторів щодо асортименту. Дуже слабо представлений мистецький бік, а саме вироби місцевих ремісників. Гадаю, що ковбаски чи йогурти, які можна купити у магазині, не надто пасують до такого ярмарку. Це виглядає, радше, як базар. Тут він явно програє ярмарку, організованому на "Мистецькій фосі" під стінами музею "Арсенал". Я вже не говорю про те, що організація різдвяного ярмарку мала б відбуватись на загальних підставах: із видачею дозволів на тимчасову торгівлю, а не згідно з рішенням виконавчого комітету. Так проводять усі подібні заходи. Музей ідей взагалі протягом року платить орендну плату за використання вулиці Валової для ярмарків чи інших мистецьких акцій. Зрозуміло, що на таких акціях міський бюджет багато не отримає, оскільки це більше соціальні акції, але правила мають бути одні для всіх! - резюмував Маркіян Іващишин.

Тож кого лобіює міська влада і хто реально заробляє на Різдвяному ярмарку? Адже оренда однієї ятки на час проведення ярмарку коштує для підприємців 7,5 тисячі. Це питання залишається відкритим. Як і питання, хто відповідатиме за зіпсований трусами в центрі міста імідж Львова. Адже туристи "місцевих порядків" не знають. Вони просто більше не приїдуть до нашого міста...

Суб'єктивний погляд

Андрій Садовий,
міський голова Львова:

Кожне місто щасливе настільки, наскільки часто усміхаються його мешканці. Ми всі чекаємо народження Ісуса як одне з найсвітліших і найдушевніших свят, і, зрозуміло, що ми хочемо підготувати наше місто до цієї події якнайкраще. Хочемо, щоби місто було святковим, гарним і веселим. Такий ярмарок робить місто більш затишним. А ввечері це, як магніт, який притягує людей. А хороша новорічна музика - різдвяне радіо створює неймовірну атмосферу довкола ялинки.

Ярмарок покликаний стати новим своєрідним епіцентром святкувань із безліччю цікавих заходів та подій. Зараз Львів відновлює давні різдвяні традиції. Ми поступово впроваджуємо такі добрі правила, які були ще у 30ті роки у Львові. Сьогоднішній ярмарок для Львова має стати традиційним місцем зустрічі львів'ян напередодні. Відвідати Різдвяний ярмарок я мав нагоду під час його відкриття. Тоді придбав солодощі львівського виробництва.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4357 / 1.62MB / SQL:{query_count}